Beata Szydło: Na WP ukazał się wywiad z niemiecką lobbystką, która poucza Polaków
Schwarzer wypowiada się jako współautorka niemiecko-francuskiego projektu zmian Traktatów Europejskich, w większości zbieżnego z projektem zmian przegłosowanym przez Parlament Europejski
– alarmuje Beata Szydło.
Czytaj również: Rozmowy prezydenta z KRRiT ws. sytuacji w mediach publicznych. „Padła propozycja”
Schwarzer: „Nadszedł moment, w którym Polska i Niemcy mogą zostać partnerami w definiowaniu agendy UE”
W rozmowie z Wirtualną Polską Daniela Schwarzer przekonuje, że „jeśli Unia Europejska ma się rozszerzyć, kluczowe jest zastąpienie jednomyślności kwalifikowaną większością głosów i uzależnienie wypłat pieniędzy od praworządności tak, aby jeden kraj nie blokował wspólnoty”. Przekonuje również, iż „nadszedł moment, w którym Polska i Niemcy mogą zostać partnerami w definiowaniu agendy UE”.
Nasz raport – a ten przygotowany przez Parlament Europejski jeszcze bardziej – może rzeczywiście iść dalej niż perspektywy rządów Europy Środkowo-Wschodniej. (…) Musimy dobrze przemyśleć, co w świecie połączonym tak wieloma więziami, zależnościami i ponadnarodowymi zagrożeniami oznacza tak naprawdę suwerenność
– mówi Daniela Schwarzer.
„Ewidentna próba urabiania polskiej opinii publicznej”
Na łamach WP Daniela Schwarzer poucza Polaków i przekonuje do niemieckiej wizji scentralizowanej Unii Europejskiej, gdzie państwa członkowskie mają być pozbawione prawa weta i własnych komisarzy, a kluczowe kwestie, takie jak bezpieczeństwo i sprawy zagraniczne mają być przekazane pod zarząd Brukseli
– komentuje słowa niemieckiej urzędnik Beata Szydło i dodaje: „Schwarzer stwierdza, że «Europa Środkowo-Wschodnia może nieco inaczej rozumieć suwerenność», ale nie wyjaśnia, jak w takim razie rozumieją ją Niemcy”.
Jak podkreśliła polityk, „ten wywiad, promowany na stronie głównej WP, to ewidentna próba urabiania polskiej opinii publicznej w kwestii zmiany Traktatów Europejskich” i „sam w sobie jest dowodem, że Niemcy niezmiennie chcą przeprowadzić swoją wizję scentralizowania Europy”.
Warto pamiętać, że jednym z elementów tego planu jest obowiązkowe wprowadzenie waluty euro we wszystkich krajach UE, w tym Polsce. A, jak możemy już obserwować, zaczyna się w mediach podważanie zasadności posiadania przez Polskę własnej waluty
– podsumowała Beata Szydło.
W portalu Wirtualna Polska ukazał się dziś wywiad z Danielą Schwarzer przedstawianą jako „ekspertka ds. europejskich”, a w praktyce niemiecką lobbystką należącą do zarządu prywatnej Fundacji Bertelsmanna. Schwarzer wypowiada się jako współautorka niemiecko-francuskiego projektu…
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) January 2, 2024
Prace nad zmianami traktatów europejskich
22 listopada Parlament Europejski w przyjętej rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.
Główne proponowane zmiany w traktatach to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE – w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art. 3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art. 4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Skład Komisji Europejskiej zostałby zmniejszony do 15 osób, co oznacza, że nie każdy kraj członkowski miałby swojego komisarza. Jednocześnie kompetencje KE – określanej w raporcie, jako „europejska egzekutywa” – zostałyby poszerzone.
Raport przewiduje też uproszczenie procedury zawieszania w prawach członka tych państw, które naruszą „wartości unijne”, takie jak „praworządność”, „demokracja”, „wolność”, „prawa człowieka” czy „równość”.
Czytaj więcej: Zmiana traktatów UE. Parlament Europejski zagłosował