Sensacyjny wynik Telewizji Republika. Przegoniła Polsat News, goni TVN24
Stacja Tomasza Sakiewicza wyprzedziła nawet Polsat News, ale liderem wśród stacji newsowych pozostaje niezmiennie TVN24
– podają "Wirtualne Media".
Czytaj również: Postawienie mediów publicznych w stan likwidacji. Jest reakcja KRRiT
Rekordy Telewizji Republika i wPolsce.pl
W okresie od 20 do 26 grudnia najczęściej oglądalną stacją newsową był TVN24. Średni dobowy udział kanału wyniósł 6,97 proc.; oznacza to wzrost o 21,85 proc. w stosunku do okresu 1-19 grudnia bieżącego roku.
Drugie miejsce zajęła Telewizja Republika, która zanotowała nieprawdopodobny wręcz wzrost i najwyższe wskaźniki w historii nadawania. W badanym tygodniu udział TV Republiki wyniósł 2,68 proc. i był o 2578,57 proc. wyższy niż do tej pory.
Warto wspomnieć także także o telewizji wPolsce.pl, która zanotowała udział 0,14 proc. (szóste miejsce), ale jej wzrost wyniósł aż 261,9 proc., co również przekłada się na rekord stacji.
Trzecie miejsce w zestawieniu zajął Polsat News z udziałem na poziomie 2,41 proc. Był to wynik o 36,93 proc. wyższy niż przeciętnie o tej porze roku.
Czytaj także: RPO miażdży działania ministra ppłk Bartłomieja Sienkiewicza ws. mediów publicznych
Skandal wokół siłowego przejęcia TVP – kontekst
Nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł gdy rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza "nowe władze" weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na Placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP.
Wciąż "na stanowisku" trwa w siedzibie PAP prezes agencji Wojciech Surmacz, a w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jej kierownictwo: Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki.
Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające "demokratyczną opozycję" w Polsce.
„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.
„Brutalna taktyka nowego rządu przekształciła przyziemną rotację nominacji politycznych w wysoce upolityczniony dramat z oskarżeniami o łamanie prawa” – komentuje z kolei Peter Doran na łamach "New York Post".
„Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem” – twierdzi niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.