Sikorski napisał do europejskich instytucji. Wyraził „wolę i determinację” Polski
W dniu inauguracji nowego rządu Premiera Donalda Tuska, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski skierował listy do Przewodniczącej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) Síofry O’Leary oraz do członków Komitetu Ministrów Rady Europy, w których wyraził wolę i determinację Polski do wykonywania wyroków ETPC, w szczególności dotyczących zasad praworządności oraz niezależności władzy sądowniczej
– przekazał w piątkowym komunikacie MSZ.
„Minister poinformował, że władze polskie dostrzegają problemy zidentyfikowane w licznych orzeczeniach Trybunału, będących następstwem reform sądownictwa przeprowadzonych w ostatnich latach. Minister uznał za priorytet wykonanie wyroku pilotażowego, wydanego przez Trybunał 23 listopada 2023 r. w sprawie Wałęsa p. Polsce. W orzeczeniu tym ETPC zidentyfikował problem systemowy, związany z brakiem zagwarantowania niezawisłości sędziowskiej oraz naruszeniem prawa do rzetelnego procesu. Polska nie będzie wnosiła o przekazanie tej sprawy do Wielkiej Izby Trybunału” – podkreślił polski resort dyplomacji.
W komunikacie podkreślono, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości podejmie niezwłoczne działania celem wykonania orzeczeń Trybunału i przywrócenia zasad praworządności, w szczególności w wymiarze sprawiedliwości.
CZYTAJ TAKŻE: Barbara Nowak odwołana ze stanowiska Małopolskiej Kurator Oświaty
Tusk powołał specjalny zespół
W środę premier Donald Tusk powołał Międzyresortowy Zespół do spraw przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego. Zarządzenie w tej sprawie ukazało się w Monitorze Polskim.
Do zadań zespołu należy m.in. identyfikacja obszarów i analiza zagadnień związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego; określenie propozycji działań, w tym działań legislacyjnych, związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego.
Kolejne zadania zespołu to opiniowanie projektów dokumentów rządowych dotyczących zagadnień związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego i wykonywanie innych zadań zleconych przez premiera dotyczących tej kwestii.
W skład zespołu wchodzą: przewodniczący – minister sprawiedliwości albo wyznaczony przez niego sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także m.in. przedstawiciele kilku innych resortów, w tym MSZ.
W środę szef MS Adam Bodnar mówił, że rolą zespołu będzie koordynowanie różnych działań w zakresie funkcjonowania rządu.
– Te działania są istotne, ponieważ musimy mieć wspólne oddziaływanie i podejście zwłaszcza do rekomendacji unijnych, do orzecznictwa trybunału w Luksemburgu, trybunału w Strasburgu i odpowiednio przedstawiać nasze stanowiska – podkreślał Bodnar.