Nieoficjalnie: Nowy rząd Tuska planuje likwidację Wód Polskich
Przypomnijmy, że jednym z zadań, które realizują Wody Polskie, było regulowanie cen wody w kraju. Samorządy od lat wnioskują o podwyżki opłat – średnio o 30–40 proc. – jednak dotychczas Wody Polskie niechętnie udzielały zgody na podniesienie stawek.
Czytaj także: Afera wiatrakowa. Posłowie KO wnieśli poprawkę do ustawy ws. mrożenia cen energii
Sejmowa większość zlikwiduje Wody Polskie?
Gdy władzę przejmie nowa większość sejmowa pod wodzą Donalda Tuska, może się to zmienić.
W rozmowie z money.pl poseł Dariusz Klimczak z PSL, wskazywany przez media jako przyszły minister infrastruktury, przekazał, że zawsze był „wielkim przeciwnikiem takiego typu centralizacji zaprezentowanej przez rząd PiS”. Przypomnijmy, że to minister infrastruktury powołuje prezesa Wód Polskich.
Wody Polskie są molochem, który nie jest w stanie realizować postawionych przed nim zadań
– skomentował polityk. Dodał, że „taryfy za wodę i ścieki to jeden z ważniejszych problemów, który trzeba będzie rozwiązać”.
Docelowo taryfy powinny być regulowane przez samorząd terytorialny
– powiedział Dariusz Klimczak.
Anonimowo w rozmowie z money.pl ważny polityk KO przekazał, że partia Tuska popiera rozwiązania proponowane przez posła PSL.
Na stole są różne rozwiązania, także „opcja atomowa”, czyli likwidacja Wód Polskich. Ta instytucja nie sprawdziła się. Koalicja Obywatelska skłania się także ku takiemu rozwiązaniu
– powiedział polityk KO.
Wody Polskie – główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną.
Wody Polskie prowadzą działania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą oraz ochrony jakości naszych zasobów wodnych, wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne). Wody Polskie pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych.
Prezes Wód Polskich albo dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.
Bezpośrednią przyczyną reformy gospodarki wodnej jest obowiązek realizacji postanowień Dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 roku – tzw. Ramowej Dyrektywy Wodnej, która ustanawia ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej. Przeprowadzenie reformy było warunkiem, który Polska musiała spełnić, by korzystać ze środków z programów operacyjnych Unii Europejskiej na lata 2014–2020.