Pierwszy raz w historii papież jedzie do Mongolii. Program, motto i logo pielgrzymki
Program pielgrzymki
Papież wyruszy do Mongolii 31 sierpnia, na miejsce dotrze 1 września i będzie przebywał z wizytą tym kraju do niedzieli 4 września. Oficjalne przybycie Franciszka na lotnisko Czyngis Chana planowane jest na godzinę 10.00 1 września br.
2 września papież spotka się kolejno z prezydentem, władzami, dyplomatami, przewodniczącym parlamentu i premierem, a na popołudnie planowane się rozmowy z tamtejszymi duchownymi, osobami konsekrowanymi oraz osobami zaangażowanymi w duszpasterstwo.
Kolejnego dnia, w niedzielę 3 września, papież uda się na spotkanie ekumeniczne i międzyreligijne, a następnie przewodniczyć będzie Eucharystii.
Ostatni dzień wizyty rozpocznie się spotkaniem z osobami zaangażowanymi w działalność charytatywną oraz inauguracją Domu Miłosierdzia. Po nim nastąpi oficjalna uroczystość pożegnania.
Motto i logo
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej tłumaczy, że motto podkreśla „podwójne znaczenie podróży apostolskiej Ojca Świętego do Mongolii: wizyty duszpasterskiej i wizyty państwowej”.
- W związku z tym wybrano cnotę czysto chrześcijańską (nadzieję), ale szeroko rozpowszechnioną także w środowiskach niechrześcijańskich, łącząc ją ze słowem «wspólnie», aby podkreślić znaczenie dwustronnej współpracy między Stolicą Apostolską a Mongolią. «Wspólna nadzieja» wyraża zatem wspólny ideał, a także element, który (…) może charakteryzować tę podróż apostolską: obecność Ojca Świętego jest dla tej małej cząstki Ludu Bożego znakiem wielkiej nadziei i zachęty, a z drugiej strony Kościół który znajduje się w Mongolii, ze swoją małością i marginalnością, może być znakiem nadziei dla Kościoła powszechnego – głosi wyjaśnienie.
Motto w języku włoskim („Sperare insieme”) zostało wpisane w logo podróży. Ponad mottem umieszczono mapę Mongolii, zaznaczoną kolorami flagi narodowej (czerwonym i niebieskim), a w jej wnętrzu jurtę (tradycyjny mongolski dom), z której unosi się w górę żółty dym (kolor Watykanu). Obok jurty stoi krzyż – oba elementy znajdują się między dwoma pionowymi napisami w tradycyjnym języku mongolskim, powtarzającymi motto.
adg; pb (KAI) / Watykan