Zamordowani wraz z dziećmi za pomoc Żydom. Za miesiąc beatyfikacja rodziny Ulmów

Spokojna i cicha wieś Markowa przygotowuje się do uroczystej beatyfikacji rodziny Ulmów, która będzie wielkim wydarzeniem nie tylko dla regionu, ale też całej Polski. Bohaterstwo i miłość do bliźniego jaką okazała zwykła rodzina: Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z 7 dzieci, w tym jednym nienarodzonym - jeszcze w łonie matki, może być inspiracją dla każdego z nas. Lokalny samorząd, zarząd województwa Podkarpackiego i organy państwowe czynią wiele starań, by historia rodziny Ulmów stała się znana wszystkim Polakom.
Wiktora Ulma z dziećmi Zamordowani wraz z dziećmi za pomoc Żydom. Za miesiąc beatyfikacja rodziny Ulmów
Wiktora Ulma z dziećmi / Public domain, via Wikimedia Commons

Józef i Wiktoria Ulmowie byli zwykłą, kochającą się rodziną żyjącą we wsi Markowa w ówczesnym województwie lwowskim, a dziś podkarpackim. Trudne i przerażające czasy II Wojny Światowej nie zmąciły ich miłości i uczciwości wobec sąsiadów. Gdy do ich drzwi zapukali Żydzi szukający schronienia przed niemieckimi zbrodniarzami, Ulmowie nie zastanawiali się ani chwili. Przyjęli ich pod swój dach i ukrywali w kryjówce na strychu pod słomą. Ten stan miał trwać kilka dni, może kilkanaście. Finalnie Ulmowie dawali wikt i opierunek prześladowanym Żydom przez 2 lata. To skończyło się po tym, jak na poczciwą rodzinę złożono donos, którego autorem był prawdopodobnie jeden z tzw. granatowych policjantów. A skończyło się tragedią. Niemcy najpierw rozstrzelali 8 ukrywanych Żydów, następnie Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię, a na końcu 6 ich dzieci. Za człowieczeństwo i zwykły ludzki odruch pomocy, który w ówczesnych czasach wymagał heroicznej odwagi, zapłacili najwyższą cenę. W Biblii znalezionej w ich domu, czerwonym pisakiem zaznaczono przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie, a obok dopisano ołówkiem “Tak!”, jakby dla podkreślenia wagi tej treści. Dla przypomnienia, jak należy żyć.

 

Beatyfikacja rodziny Ulmów

Ulmowie zginęli śmiercią męczeńską, wypełniając wszelkie znamiona ku temu, by stać się świętymi. W zeszłym roku papież Franciszek pozytywnie rozpatrzył wniosek i podpisał dekret otwierający drogę do beatyfikacji. Ta odbędzie się 10 września 2023 r., a równo miesiąc wcześniej odbyło się specjalne spotkanie przygotowujące media do tego wydarzenia.

W pierwszej kolejności zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć skansen Zagroda - Muzeum Wsi Markowa, a w nim chatę Sztylarów - rodziny, która również ukrywała Żydów. W domostwie została odtworzona kryjówka na strychu wśród słomy, gdzie ukrywała się żydowska rodzina. Wizyta w takim miejscu w towarzystwie osób związanych z Markową całe życie, m.in. z Marią Ryznar-Fołta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej, która niezwykle barwnie opowiadała o cichych bohaterach strasznych czasów II Wojny Światowej, to wyjątkowe przeżycie, warte wyprawy pod Rzeszów.



Następnie odwiedzono grób rodziny Ulmów na pobliskim cmentarzu oraz lokalny kościół, który także przygotowuje się beatyfikacji - wydarzenia, które jest ogromnym wyzwaniem organizatorskim i logistycznym dla lokalnej społeczności.


Kulminacyjnym punktem dnia była wizyta w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, gdzie prócz zobaczenia ekspozycji stałej, dziennikarze spotkali się z członkami Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Beatyfikacyjnych.

Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych podkreślała rolę jaką ma do odegrania w procesie beatyfikacyjnym Komitet powołany przez Prezydenta Andrzeja Dudę:

Chcemy podkreślić, że beatyfikacja to wydarzenie religijne, kościelne, to jest sacrum. Komitet powołany przez Prezydenta RP skupia się na tym, by tym wydarzeniom nadać charakter także obywatelski, aby historia rodziny Ulmów, historia Polaków żyjących w tym szczególnym czasie, tu w Markowej, ale też w całej Polsce, stała się przedmiotem szczerych, odważnych rozmów. Mamy się czym szczycić, mamy bohaterów - rodzinę, która jest beatyfikowana. Ulmowie udowodnili swoją religijność, miłość do bliźniego i poświęcili swoje życie by ratować sąsiadów.
Chcemy by ta historia niosła się przez świat, dlatego staraniem komitetu we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ale także wielu innych instytucji, będziemy nieść wiedzę o Ulmach do Europy i poza nią, poprzez organizację wizyt dziennikarskich, wystaw, produkcję filmów. Będziemy się starali, by nie tylko Polacy, ale cały świat poznał historię Żydów pod okupacją niemiecką i postaw Polaków w tym czasie.

– mówiła sekretarz komitetu ds. obchodów.



O rodzinie Ulmów jako uniwersalnej i pięknej historii polskiej rodziny mówiła Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej:

Jako MRiPS widzimy naszą misję w tym, by pokazywać to jak Ulmowie żyli, jaką byli rodziną, jak wychowywali swoje dzieci i jak włączali się w życie lokalnej społeczności. To jest pasjonująca historia i im więcej na ich temat się dowiadujemy, tym bardziej jest poruszająca i inspirująca.
To jest rodzina, która nie przestaje inspirować. Chcemy, aby było o niej jak najgłośniej i na Podkarpaciu, i w Polsce i na całym świecie.

- mówiła wiceminister.

Na aspekt religijny, duchowy i odwołanie do ewangelii wskazał abp. Adam Szal, metropolita przemyski:

Chciałbym wskazać niezwykłą rzecz: czasem nienawiść powoduje pojawienie się miłości. Nienawiść okupanta niemieckiego podyktowana zaślepioną żądzą zabijania ludzi innej narodowości, spowodowała wyzwolenie bezprzykładnej miłości do bliźniego posuniętej do ryzyka utraty swojego życia i bliskich. Historia rodzinu Ulmów to bardzo wymowny przykład nauki Św. Pawła: “Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

- podsumował duchowny.

Na niezwykłe zaangażowanie regionu zwracał uwagę Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Chcemy, aby nasz port lotniczy w Rzeszowie nosił imię Rodziny Ulmów, miał w nich swoich patronów i to się stanie pod koniec roku. Zainspirowaliśmy też Polskie Linie Lotnicze LOT, aby zwiększyły liczbę połączeń lotniczych w okresie beatyfikacji. Wychodzimy też z wystawą o Ulmach do Europejskiego Komitetu Regionów, w Brukseli.

- mówił marszałek.

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, rodzinnej wiosce Ulmów.
 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Terytorialsi służą Polsce, jak „Mścisław” tylko u nas
Tadeusz Płużański: Terytorialsi służą Polsce, jak „Mścisław”

23 listopada 1897 r. we wsi Małachowice-Gustawów w powiecie włoszczowskim guberni kieleckiej urodził się Władysław Liniarski, późniejszy pułkownik Wojska Polskiego, ps. „Mścisław”. We współczesnej Polsce został patronem Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Było trudno funkcjonować. Znany restaurator przeszedł zabieg z ostatniej chwili
"Było trudno funkcjonować". Znany restaurator przeszedł zabieg

Michel Moran, uwielbiany przez widzów juror programu "MasterChef" oraz mistrz kuchni, podzielił się ostatnio osobistym doświadczeniem. Na swoim Instagramie opublikował zdjęcia, ujawniając, że przeszedł zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki. Dla restauratora, który spędza długie godziny w kuchni, była to istotna decyzja, związana z poprawą komfortu życia.

Może uderzyć w całej Europie. Putin zapowiedział testy nowej broni z ostatniej chwili
"Może uderzyć w całej Europie". Putin zapowiedział testy nowej broni

Rosja będzie nadal testować nową rakietę Oriesznik, którą w czwartek zaatakowała Ukrainę, i rozpocznie jej seryjną produkcję - zapowiedział w piątek Władimir Putin. Zaznaczył, że pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych.

Straszę wyglądem. Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie z ostatniej chwili
"Straszę wyglądem". Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie

Była polityk SLD Joanna Senyszyn zaniepokoiła fanów opublikowanym postem.

Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej z ostatniej chwili
Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia kampanii prezydenckiej.

 'Zagrożenie poważne i realne. Tusk mówi o globalnej wojnie z ostatniej chwili
'Zagrożenie poważne i realne". Tusk mówi o globalnej wojnie

Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane". Jego zdaniem zagrożenie konfliktem globalnym jest poważne i realne.

Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek z ostatniej chwili
Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek

Polski Związek Tenisowy (PZT) pragnie zorganizować w Polsce, jeden z turniejów kwalifikacyjnych do Billie Jean King Cup. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w kwietniu 2025 roku zobaczymy Igę Świątek grającą na polskich kortach.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka

Nowy komunikat IMGW.

Nie żyje znany polski biznesmen z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski biznesmen

W wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła, twórca i prezes Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten. Był jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorców w branży handlu detalicznego, który przez ponad trzy dekady budował swoją wizję silnego, rodzimego handlu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

Wiedziałem, że to jest ten moment. Poruszające wyznanie uczestnika Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Wiedziałem, że to jest ten moment". Poruszające wyznanie uczestnika "Tańca z gwiazdami"

Znany aktor Maciej Zakościelny, właśnie zakończył taneczną przygodę w programie „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z partnerką, Sarą Janicką, zajął trzecie miejsce, a widzowie byli oczarowani ich występami. Aktor w rozmowie w programie „halo tu Polsat” zdradził kulisy tego wyzwania, które okazało się dla niego wyjątkowo wymagające.

REKLAMA

Zamordowani wraz z dziećmi za pomoc Żydom. Za miesiąc beatyfikacja rodziny Ulmów

Spokojna i cicha wieś Markowa przygotowuje się do uroczystej beatyfikacji rodziny Ulmów, która będzie wielkim wydarzeniem nie tylko dla regionu, ale też całej Polski. Bohaterstwo i miłość do bliźniego jaką okazała zwykła rodzina: Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z 7 dzieci, w tym jednym nienarodzonym - jeszcze w łonie matki, może być inspiracją dla każdego z nas. Lokalny samorząd, zarząd województwa Podkarpackiego i organy państwowe czynią wiele starań, by historia rodziny Ulmów stała się znana wszystkim Polakom.
Wiktora Ulma z dziećmi Zamordowani wraz z dziećmi za pomoc Żydom. Za miesiąc beatyfikacja rodziny Ulmów
Wiktora Ulma z dziećmi / Public domain, via Wikimedia Commons

Józef i Wiktoria Ulmowie byli zwykłą, kochającą się rodziną żyjącą we wsi Markowa w ówczesnym województwie lwowskim, a dziś podkarpackim. Trudne i przerażające czasy II Wojny Światowej nie zmąciły ich miłości i uczciwości wobec sąsiadów. Gdy do ich drzwi zapukali Żydzi szukający schronienia przed niemieckimi zbrodniarzami, Ulmowie nie zastanawiali się ani chwili. Przyjęli ich pod swój dach i ukrywali w kryjówce na strychu pod słomą. Ten stan miał trwać kilka dni, może kilkanaście. Finalnie Ulmowie dawali wikt i opierunek prześladowanym Żydom przez 2 lata. To skończyło się po tym, jak na poczciwą rodzinę złożono donos, którego autorem był prawdopodobnie jeden z tzw. granatowych policjantów. A skończyło się tragedią. Niemcy najpierw rozstrzelali 8 ukrywanych Żydów, następnie Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię, a na końcu 6 ich dzieci. Za człowieczeństwo i zwykły ludzki odruch pomocy, który w ówczesnych czasach wymagał heroicznej odwagi, zapłacili najwyższą cenę. W Biblii znalezionej w ich domu, czerwonym pisakiem zaznaczono przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie, a obok dopisano ołówkiem “Tak!”, jakby dla podkreślenia wagi tej treści. Dla przypomnienia, jak należy żyć.

 

Beatyfikacja rodziny Ulmów

Ulmowie zginęli śmiercią męczeńską, wypełniając wszelkie znamiona ku temu, by stać się świętymi. W zeszłym roku papież Franciszek pozytywnie rozpatrzył wniosek i podpisał dekret otwierający drogę do beatyfikacji. Ta odbędzie się 10 września 2023 r., a równo miesiąc wcześniej odbyło się specjalne spotkanie przygotowujące media do tego wydarzenia.

W pierwszej kolejności zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć skansen Zagroda - Muzeum Wsi Markowa, a w nim chatę Sztylarów - rodziny, która również ukrywała Żydów. W domostwie została odtworzona kryjówka na strychu wśród słomy, gdzie ukrywała się żydowska rodzina. Wizyta w takim miejscu w towarzystwie osób związanych z Markową całe życie, m.in. z Marią Ryznar-Fołta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej, która niezwykle barwnie opowiadała o cichych bohaterach strasznych czasów II Wojny Światowej, to wyjątkowe przeżycie, warte wyprawy pod Rzeszów.



Następnie odwiedzono grób rodziny Ulmów na pobliskim cmentarzu oraz lokalny kościół, który także przygotowuje się beatyfikacji - wydarzenia, które jest ogromnym wyzwaniem organizatorskim i logistycznym dla lokalnej społeczności.


Kulminacyjnym punktem dnia była wizyta w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, gdzie prócz zobaczenia ekspozycji stałej, dziennikarze spotkali się z członkami Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Beatyfikacyjnych.

Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych podkreślała rolę jaką ma do odegrania w procesie beatyfikacyjnym Komitet powołany przez Prezydenta Andrzeja Dudę:

Chcemy podkreślić, że beatyfikacja to wydarzenie religijne, kościelne, to jest sacrum. Komitet powołany przez Prezydenta RP skupia się na tym, by tym wydarzeniom nadać charakter także obywatelski, aby historia rodziny Ulmów, historia Polaków żyjących w tym szczególnym czasie, tu w Markowej, ale też w całej Polsce, stała się przedmiotem szczerych, odważnych rozmów. Mamy się czym szczycić, mamy bohaterów - rodzinę, która jest beatyfikowana. Ulmowie udowodnili swoją religijność, miłość do bliźniego i poświęcili swoje życie by ratować sąsiadów.
Chcemy by ta historia niosła się przez świat, dlatego staraniem komitetu we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ale także wielu innych instytucji, będziemy nieść wiedzę o Ulmach do Europy i poza nią, poprzez organizację wizyt dziennikarskich, wystaw, produkcję filmów. Będziemy się starali, by nie tylko Polacy, ale cały świat poznał historię Żydów pod okupacją niemiecką i postaw Polaków w tym czasie.

– mówiła sekretarz komitetu ds. obchodów.



O rodzinie Ulmów jako uniwersalnej i pięknej historii polskiej rodziny mówiła Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej:

Jako MRiPS widzimy naszą misję w tym, by pokazywać to jak Ulmowie żyli, jaką byli rodziną, jak wychowywali swoje dzieci i jak włączali się w życie lokalnej społeczności. To jest pasjonująca historia i im więcej na ich temat się dowiadujemy, tym bardziej jest poruszająca i inspirująca.
To jest rodzina, która nie przestaje inspirować. Chcemy, aby było o niej jak najgłośniej i na Podkarpaciu, i w Polsce i na całym świecie.

- mówiła wiceminister.

Na aspekt religijny, duchowy i odwołanie do ewangelii wskazał abp. Adam Szal, metropolita przemyski:

Chciałbym wskazać niezwykłą rzecz: czasem nienawiść powoduje pojawienie się miłości. Nienawiść okupanta niemieckiego podyktowana zaślepioną żądzą zabijania ludzi innej narodowości, spowodowała wyzwolenie bezprzykładnej miłości do bliźniego posuniętej do ryzyka utraty swojego życia i bliskich. Historia rodzinu Ulmów to bardzo wymowny przykład nauki Św. Pawła: “Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

- podsumował duchowny.

Na niezwykłe zaangażowanie regionu zwracał uwagę Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Chcemy, aby nasz port lotniczy w Rzeszowie nosił imię Rodziny Ulmów, miał w nich swoich patronów i to się stanie pod koniec roku. Zainspirowaliśmy też Polskie Linie Lotnicze LOT, aby zwiększyły liczbę połączeń lotniczych w okresie beatyfikacji. Wychodzimy też z wystawą o Ulmach do Europejskiego Komitetu Regionów, w Brukseli.

- mówił marszałek.

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, rodzinnej wiosce Ulmów.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe