ŚDM: Miasto Radości - doświadczenie miłosierdzia i przebaczenia

Otwarte na oścież drzwi kościołów, rozklejone w metrze plakaty z papieżem Franciszkiem, tramwaje i autobusy witające uczestników ŚDM napisami na świetlnych tablicach. Na niektórych oknach wiszą banery z napisem: „Rodzina przyjmująca” pielgrzymów ŚDM. Również niektóre restauracje naklejonymi na szybie plakatami informują, że można tu zjeść „menu pielgrzyma”. Tak wygląda w tym tygodniu stolica Portugalii, do której zjechało około milion osób z całego świata.
Miasto Radości
Pięknym doświadczeniem jest także wizyta w Mieście Radości (Cidade da Alegria), czyli historycznej, acz peryferyjnej dzielnicy Belém (Betlejem). Znajduje się tam miejsce spowiedzi i modlitwy, nazwane Parkiem Pojednania. Do ustawionych rzędami 150 drewnianych konfesjonałów, wykonanych przez więźniów z Coimbry, Paços de Ferreira i Porto, ustawiają się kolejki chętnych. Można tam wyspowiadać się w różnych językach, także po polsku. Do odpowiednich językowo konfesjonałów kierują wolontariusze. W piątkowy poranek jednym ze spowiedników będzie tu papież Franciszek.
Targi powołaniowe
Obok trwają targi powołaniowe. Stoiska zgromadzeń zakonnych, ruchów kościelnych, wspólnot, stowarzyszeń, obrońców życia i projektów pomocy charytatywnej. Ustawiono je wzdłuż parkowych alejek z nazwami miast-gospodarzy poprzednich edycji ŚDM. Jest więc m.in. alejka „Częstochowa 1991” i alejka „Cracóvia 2016”. Tu młodzież salwatoriańska promuje postać kandydatki na ołtarze Heleny Kmieć (1991-2017), świeckiej misjonarki, zamordowanej w Boliwii.
Doświadczenie miłosierdzia i przebaczenia
„Miasto Radości jest miejscem spotkania z Jezusem, gdzie pielgrzymi stykają się z różnymi doświadczeniami chrześcijańskiego życia i radości, będąc w ten sposób prowokowanymi do spojrzenia na własne życie i odkrycia własnej drogi w odpowiedzi na wezwanie Boga, który woła każdego z nas po imieniu” – deklarują organizatorzy. Tłumaczą, że wizyta w tym miejscu będzie spotkaniem z Bogiem żywym, który zaprasza nas do doświadczenia swego przebaczenia i miłosierdzia oraz do uczynienia daru z własnego życia wielkodusznego daru w odpowiedzi na Jego plan miłości”.
W centrum Miasta Radości znajduje się kaplica. Są tam także dwie sceny, z których co pewien czas głoszone są świadectwa, a także odbywają się prezentacje ruchów i wspólnot.
3 i 4 sierpnia Miasto Radości czynne jest w godzinach 9.00 – 16.00.
pb (KAI Lizbona) / Lizbona, adg