Franciszek przeprasza ukraińską młodzież za brak większego wpływu na sytuację na Ukrainie
Dary
Młodzi ludzie wręczyli papieżowi symboliczne dary, mówiąc, że dziś na Ukrainie istnieje niebezpieczeństwo śmierci nie tylko od rosyjskich rakiet i pocisków, ale także z głodu. Jak tłumaczyli snop pszenicy, bochenek chleba i woda źródlana - "to rzeczy, których nasz naród tak bardzo dziś potrzebuje". Dary te stały się symbolem cierpiącej Ukrainy: chleb, który wróg teraz niszczy, woda, której potrzebuje dziś wielu ludzi na Ukrainie - dziesiątki ton tej wody zostały wysłane do regionów naszego kraju, które ucierpiały w wyniku zmasowanych ataków wroga.
W delegacji była rodzina kapłańska. Iryna Bilska przekazała papieżowi fragmenty pocisków, które spadły na cmentarz w Borysławiu w obwodzie chersońskim i powiedziała, że ich kościół stał się schronieniem dla kilku tysięcy osób. Podkreśliła również, że ukraińskie rodziny cierpią, ponieważ nie mogą być razem z powodu wojny.
Prośba o wybaczenie
- To spotkanie było bardzo emocjonalne. Papież uważnie słuchał i patrzył na łzy ukraińskiej młodzieży, która przyszła powiedzieć mu prawdę o wojnie, o niszczeniu przez Rosję życia na Ukrainie. Papież Franciszek przemówił bardzo krótko, zapewniając ich o swojej modlitwie za Ukrainę. Ojciec Święty poprosił również młodzież, aby wybaczyła mu, że nie jest w stanie zrobić czegoś więcej, podkreślając, że zło jest bardzo przebiegłe - powiedział ks. Demush, uczestnik spotkania.
- To spotkanie było kolejną okazją do oddania głosu młodym ludziom, którzy przyjechali - ponad 500 osób - na Światowe Dni Młodzieży, aby być głosem Ukrainy, która cierpi, aby mówić prawdę o wojnie w naszym kraju, aby świadczyć o cierpiącym Chrystusie i spotkać Chrystusa Zmartwychwstałego - dodał.
Harmonogram dnia
Przypomnijmy, że w dniu dzisiejszym papież złożył dziś wizytę w Portugalskim Uniwersytecie Katolickim, gdzie rozmawiał z młodzieżą akademicką. Następnie przybył na spotkanie z młodymi ze Scholas Occurentes, które odbyło się w siedzibie Scholas Occurentes w Cascais. W planie jest dziś jeszcze uroczystość powitalna w „Parque Eduardo VII”, na której Franciszek wygłosić ma przemówienie.
tom (KAI/UKGK) / Lizbona, adg