Pałac Buckingham. Zmiany w rytuale koronacyjnym. Król Karol III zdecydował się na nowoczesne namaszczenie
Wegański olej
Pałac Buckingham poinformował 4 marca, że święty olej pobłogosławili w jerozolimskiej Bazylice Grobu Pańskiego grecki prawosławny patriarcha Jerozolimy Theofil III oraz anglikański arcybiskup Hosam Naoum. Olej ten nie zawiera już powszechnie używanej dawniej ambry, substancji pochodzącej z przewodu pokarmowego wielorybów oraz cywetu, pozyskiwanego z gruczołów kota cywetowego.
Olej koronacyjny został wyprodukowany z oliwek pochodzących z dwóch gajów na Górze Oliwnej w Jerozolimie: w pobliżu kaplicy Wniebowstąpienia i kościoła św. Marii Magdaleny, gdzie pochowana jest babcia Karola, księżniczka Alicja Battenberg. Oliwki zostały wytłoczone w pobliżu Betlejem.
Według informacji pałacu, poza brakiem produktów zwierzęcych, oliwa odpowiada stosowanej od wieków recepturze, którą wykorzystano także podczas koronacji matki Karola, królowej Elżbiety II w 1953 roku. Po pobłogosławieniu 3 marca w Bazylice Grobu Pańskiego, miejscu, w którym według tradycji Jezus został ukrzyżowany i złożony do grobu, olejek w srebrnym flakonie zostanie teraz przywieziony do Wielkiej Brytanii.
Symbolika
Anglikański arcybiskup Canterbury, Justin Welby przypomniał, że ten olej symbolizuje bliski związek brytyjskiego króla z Ziemią Świętą i jego troskę o tamtejszych mieszkańców. Jako duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, abp Welby będzie przewodniczył ceremonii koronacji w londyńskim Opactwie Westminsterskim 6 maja.
Przyznał, że użycie podczas koronacji oliwy pochodzącej z oliwek z Góry Oliwnej, było jego życzeniem. „To pokazuje głęboki historyczny związek między koronacją, Biblią i Ziemią Świętą. Monarchowie od starożytnych królów do dziś, byli namaszczani olejem z tego świętego miejsca”, przypomniał abp Welby.
Olej jest perfumowany olejkami eterycznymi: sezamu, róży Jasmina, cynamonu, neroli, benzoiny i bursztynu oraz kwiatu pomarańczy. Podczas koronacji są nim namaszczane ręce, pierś i czoło nowego monarchy. Olejem zostanie też namaszczona stojąca obok króla królowa Kamila.
Karol III jest królem od chwili śmierci jego matki Elżbiety 8 września ub. roku. Według informacji pałacu Buckingham, podczas oficjalnej koronacji pragnie on połączyć tradycję z elementami nowoczesnymi.
ts (KAI) / Londyn, Jerozolima