Ewangelia na II Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video]
Ewangelia
Mt 17, 1-9
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim.
Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza».
Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli.
A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».
Oto słowo Pańskie.
Komentarz biblisty
Dlaczego Mojżesz i Eliasz byli z Jezusem na Górze Przemienienia?
Jezus zabrał swoich uczniów na górę, tam Jego oblicze się przemieniło i spotkał się z Mojżeszem i Eliaszem. Warto, by każdy z nas miał swoją górę – miejsce, gdzie może oderwać się od codziennych spraw i spotkać Boga, gdzie nasze życie może się przemieniać dzięki Bożej obecności. O tym, że warto mieć miejsce odosobnienia i o tym, dlaczego z Jezusem przemienionym ukazali się Mojżesz i Eliasz pisze w komentarzu na niedzielę 5 marca biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.
1. Słowo wstępu
Uczniowie widzieli razem z Jezusem dwie ważne postacie Starego Testamentu: Mojżesza i Eliasza. Wydarzenie miało miejsce na krótko przed śmiercią Jezusa, po której wielu odeszło od Niego. W tym kontekście Przemienienie Jezusa w obecności tych właśnie dwóch osób ma głębokie znaczenie.
2. Słowa klucze
Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim. Co szabat w synagogach była czytana Tora, czyli pierwsze pięć ksiąg Biblii, nazywane także
prawem Mojżeszowym oraz fragment z Ksiąg Prorockich (tzw. Haftarah). Te czytania były traktowane jako zapowiedź przyjścia Mesjasza, która jest oparta na Torze i na Prorokach. Mojżesz reprezentuje Torę, a Eliasz jest prorokiem. Razem Mojżesz i Eliasz dają pełne świadectwo, że oczekiwanym Mesjaszem, o którym co szabat się czyta w synagogach, jest Jezus Chrystus. Ponadto świadectwo dwóch osób było także bardzo ważne w sądach. Aby prawda mogła być stwierdzona, potrzebna była relacja dwóch świadków. Mojżesz i Eliasz są takimi świadkami w wydarzeniu Przemienienia Jezusa. Podczas swego Przemienienia Jezus umacniał wiarę swoich uczniów, że jest On oczekiwanym Mesjaszem. A wszystko po to, aby nie zwątpili w Niego w czasie męki i śmierci na krzyżu. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Być może Przemienienie Jezusa miało miejsce na jesieni, gdy obchodzi się Święto Namiotów, na pamiątkę mieszkania Izraelitów w namiotach podczas wędrówki przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Wierzący Żydzi budują wtedy szałasy, przez siedem dni świętując wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu. Być może dlatego Piotr pomyślał o postawieniu namiotów.
3. Dziś
Papież Franciszek pisze w orędziu na Wielki Post 2023, że „aby pogłębić naszą znajomość Nauczyciela, musimy dać się Jemu prowadzić na miejsca odosobnione i w górę, odrywając się od przeciętności i próżności”. Kiedy ostatnio wyszedłem na miejsce osobne, do kościoła czy kaplicy, aby prosić o łaskę przemiany mojego życia na lepsze? Ile czasu mam dla Boga codziennie?
ks. Paweł Rytel-Andrianik