Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

"To, czy Finlandia jest gotowa przystąpić do NATO bez Szwecji, to tak spekulacyjne pytanie, że nie można na nie odpowiedzieć" – przyznał Haavisto. Podkreślił, że na razie "nie dostrzeżono" postępów w ratyfikowaniu akcesji Finlandii i Szwecji przez Turcję.
Jeśli brać pod uwagę bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego, to mówimy również o bezpieczeństwie całej Skandynawii; to się nie zmieniło – dodał szef fińskiej dyplomacji.
Minister Billstrom w pełni podzielił te opinię. "Kwestia tureckiej ratyfikacji to sprawa Turcji; jesteśmy z Finlandią bliskimi sojusznikami" – powiedział szwedzki minister, podkreślając, że nie będzie komentował fińskiego wniosku akcesyjnego.
Podczas spotkania obaj ministrowie wyrazili współczucie dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji oraz Syrii. Billstrom podkreślił przy tym rolę Szwecji w kwestii koordynacji unijnej pomocy. Szwecja w tym półroczu sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Prezydent Finlandii: Celem przystąpienie do NATO wspólnie ze Szwecją
Także prezydent Finlandii Sauli Niinisto, kierujący w praktyce fińską polityką zagraniczną, potwierdził, że celem Finlandii jest przystąpienie do NATO wspólnie ze Szwecją.
"W tej kwestii trzymamy się razem" – przyznał we wtorek prezydent po spotkaniu w Helsinkach z gubernator generalną Kanady Mary Simon. Niinisto podziękował Kanadzie za błyskawiczną ratyfikację protokołów akcesyjnych. Podkreślił przy tym znaczącą rolę dwóch krajów w budowie bezpieczeństwa w regionie Arktyki.
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski akcesyjne do NATO w maju 2021 roku. Turcja wraz z Węgrami są jedynymi krajami, które nie ratyfikowały jeszcze rozszerzenia Sojuszu o te dwa państwa. Węgierski parlament – zdaniem ministra Haavisto – ma zająć się tym pod koniec lutego.
Największe zastrzeżenie odnośnie akcesji dwóch krajów nordyckich zgłaszała od początku Ankara. Dla wyrażenia poparcia domagała się zmiany polityki Helsinek i (w szczególności) Sztokholmu wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich. Od szczytu NATO w Madrycie w połowie 2022 r. domagała się ekstradycji niektórych aktywistów.
W ostatnich tygodniach w związku z protestami antytureckimi w Szwecji oraz incydentami (wywieszenie kukły przedstawiającej tureckiego prezydenta Recepa Tayipa Erdogana przed sztokholmskim ratuszem czy spalenie Koranu przed turecką ambasadą), doszło do kryzysu w turecko-szwedzkich stosunkach dyplomatycznych, a Ankara oświadczyła, że nie poprze starań Szwecji o wejście do NATO. Erdogan w jednym ze swoich wystąpień dał do zrozumienia, że jest bardziej skłonny ratyfikować jedynie członkostwo Finlandii w NATO.
Z Helsinek Przemyław Molik (PAP)