Wysyłamy pocztówki do Ambasady Białorusi
Represjonowanie i tłumienie działalności niezależnych związków zawodowych stanowi naruszenie elementarnych praw człowieka i praw obywatelskich. Wszyscy wiemy, że prawo do tworzenia, funkcjonowania i działalności niezależnych związków zawodowych gwarantują zarówno akty Organizacji Narodów Zjednoczonych, jak i Międzynarodowej Organizacji Pracy (Białoruś jest stroną zarówno Konwencji Fundamentalnej nr 87, jak i nr 98). Reżim Łukaszenki, jak widzimy, narusza postanowienia obu aktów bez najmniejszych skrupułów. Dlatego cała związkowa społeczność międzynarodowa powinna być skoncentrowana na wyrażaniu swojego sprzeciwu i wsparcia dla represjonowanych.
Nie zapominajmy jednak o tym, że działacz związkowy w więzieniu to także po prostu człowiek w więzieniu. Skazany na oddalenie od rodziny, przyjaciół i bliskich. Skazany na strach, skazany na sytuację, która bezpośrednio zagraża jego zdrowiu i bezpieczeństwu.
Dlatego chcemy rozpocząć od pokazania Wam „wirtualnych twarzy” Bohaterów naszych pocztówek – Bohaterów walki o niezależny ruch związkowy na Białorusi.
Popatrzmy na twarze ludzi na pocztówkach.
Yanina Malash jest zapalonym fotografem. Jest miłośniczką zwierząt i uwielbia swojego kota. Ważne jest dla Niej wychowywanie i kształcenie córki. Lubi spędzać czas na łonie natury i amatorsko uprawiać górskie wędrówki.
Siarhei Antusevich jest wielkim fanem Depeche Mode. Interesuje się genealogią, badał swoje drzewo genealogiczne zarówno od strony ojca, jak i matki. Uczestniczył w zajęciach z genealogii. Przyjemność sprawia mu uprawianie awokado w domu. Stale doskonalił swoją znajomość angielskiego.
Aliaksandr Yaroshuk uwielbia czytać. Wolny czasu spędzał z książką w rękach. Teraz w więzieniu jest to jedyne hobby, które pozostaje mu dostępne. Jest miłośnikiem teatru. Bardzo lubię muzykę George’a Michaela. Regularnie uprawiał jogging.
Vasil Berasneu jest z wykształcenia historykiem. Jest zagorzałym miłośnikiem historii Białorusi. Lubi i na wysokim poziomie umie grać w warcaby.
W pierwszym wpisie relacjonującym akcję wysyłania pocztówek warto wspomnieć jeszcze o jednym – autorką opracowania graficznego pocztówek jest Justyna Czerniakowska, projektantka i pedagog mieszkająca i pracująca w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Grafiki, w pracowni prof. Lecha Majewskiego), gdzie obecnie uczy projektowania graficznego i typografii. Jej prace znalazły się na wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych grafiki, a także pokazach i konkursach artystycznych, jak np. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie.
Koleżanki i Koledzy, pamiętajmy o solidarności z uwięzionymi działaczkami i działaczami na Białorusi.
bs