Grecja nie może przekazać Leopardów? Problemem ma być Turcja

Grecja posiada 350 czołgów Leopard 2 i 500 sztuk czołgów Leopard 1. W skład greckiego uzbrojenia wchodzą 183 czołgi typu 2A4, które szczególnie dobrze nadają się do zastosowania na Ukrainie – poinformowała ateńska korespondentka „Die Welt” Carolina Drueten.
Spór Grecji z Turcją
Do tej pory grecki rząd nie sygnalizował gotowości oddania Ukrainie części swoich czołgów. Przeszkodą w tej sprawie mają być napięte stosunki Grecji z Turcją.
– Grecja wspiera Ukrainę od pierwszego dnia inwazji – mówi „Die Welt” grecki ekspert Spyros Plakoudas.
Plakoudas podkreślił, że Ateny „nie mogą sobie pozwolić na wysłanie broni lub systemów broni do Ukrainy, jeśli nie zostaną one zastąpione przez sojuszników podobnym lub lepszym systemem”.
Przedmiotem konfliktu między Grecją i Turcją są spory terytorialne i walka o surowce.
– Grecja i Turcja spierają się o terytorium i surowce. Od roku konflikt znowu się zaostrza, a prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan grozi, że tureccy żołnierze mogą przez noc wkroczyć do Grecji – pisze „Die Welt”.
Do tej pory Grecja dostarczyła Ukrainie między innymi granatniki przeciwpancerne, karabiny Kałasznikowa i amunicję. Jednak ze względu na konflikt z Turcją pomoc Aten dla Kijowa ma wymiar ograniczony.
– Narodowe interesy bezpieczeństwa ograniczają gotowość pomocy. Wsparcie dla Ukrainy nie może odbywać się kosztem obrony naszego kraju – mówił niedawno premier Grecji.