Piotr Duda: Jeśli chcemy, żeby nasi seniorzy byli zaopiekowani, to zaopiekujmy się pracownikami DPS-ów

Dziś odbywa się posiedzenie Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, w którym bierze udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Piotr Duda wygłosił długie, wyczerpujące wiele tematów przemówienie, przedstawiając liczne aspekty bieżącej działalności związku. Następnie odpowiadał na liczne pytania członków Zarządu Regionu. 

Przewodniczący przypomniał, że rozpoczęty rok jest istotny dla całego związku. 

Zeszły rok zdominowała pomoc udzielona naszym przyjaciołom z Ukrainy, okazaliśmy naszą solidarność. Życzę nam wszystkim pokoju, ze wszystkimi innymi problemami sobie poradzimy. Przed nami rok trudny, to rok wyborczy w związku, rok wyborów parlamentarnych. Cieszymy się z tego, że jesteśmy tak demokratyczną organizacją, bowiem w związku od najniższych szczebli jesteśmy wybierani. Wybory parlamentarne to dla nas rok żniw, to czas wypełnienia uchwały programowej z 2018 r., czas przyciśnięcia do muru polityków i ugrania dla nas jak najwięcej. To pozytywne wykorzystywanie polityków do naszych celów. 

Przewodniczący przypomniał, że po odwołaniu Marszu Godności, co nastąpiło po tragedii w Przewodowie, Solidarność usiadła do rozmów z rządem. 

Odbyło się jedno plenarne posiedzenie i jedno posiedzenie podzespołów, które są podzielone na poszczególne obszary, nie tylko branżowe, ale i merytoryczne. Trzy główne postulaty, które mieliśmy na sztandarach Marszu Godności, to były problemy zakładów energochłonnych, emerytury stażowe i podwyżka szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Warto przypomnieć, że udało się, po długich rozmowach z premierem, często toczonych nawet w nocy, że płaca minimalna została wysoko podniesiona – od 1 stycznia na poziomie 3490, od 1 lipca 3600 złotych. To dużo więcej, niż przewidywali pracodawcy, to sukces Solidarności. 

Nie mogło zabraknąć rozmowy o podwyżkach w sferze finansów publicznych.

Według nas podwyżka w sferze finansów publicznych powinna wynieść minimum 20 proc., rząd proponuje 7,8 proc. i tak zostało przyjęte w Sejmie w ustawie budżetowej. Przez to może dojść do spłaszczenia tych wypłat, to spowoduje, że fachowcy, urzędnicy państwowi będą zarabiać na poziomie zbliżonym do minimalnego wynagrodzenia. Nie możemy na to pozwolić, szczególnie że z ust pana premiera, z ust ministrów słyszymy, że chcą mieć fachowców. Nie znajdzie się ich za minimalne wynagrodzenie. Pamiętamy także o oświacie, jest specjalny podstolik w negocjacjach z rządem. 

Ważny jest dla nas temat DPS-ów, wiemy, jakie tam są zaniechania. Większość pracowników zajmujących się naszymi seniorami jest wynagradzana przez samorządy. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby stworzenie systemu, gdzie samorządy odpowiadają za sprawy technicznie, a cała kasa na wynagrodzenia idzie z budżetu. To byłoby przejrzyste. Nie jesteśmy usatysfakcjonowani tym, że do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników medycznych i niemedycznych rząd nie jest w stanie wpisać opiekunów seniorów. To trudna praca, ci ludzie zastępują nieraz swoim podopiecznym rodzinę. Dlatego mamy też specjalny podstolik dotyczący DPS-ów. Jeśli chcemy, żeby nasi seniorzy byli dobrze zaopiekowani, to najpierw musimy zaopiekować się pracownikami DPS-ów. 

W ostatnich tygodniach coraz więcej mówi się o problemach z respektowaniem ochrony działaczy związkowych.

Skuteczna ochrona działaczy związkowych to dla nas bardzo ważna i priorytetowa sprawa. Immunitet, który dzisiaj mamy, nic nam nie daje. Też o tym rozmawiamy z rządem. Spraw sądowych o przywrócenie działaczy związkowych jest coraz więcej. Niedawno zwolniono przewodniczących w IKEA, w Browarach Braniewo. Nie chcemy zasłaniać się jak niektórzy politycy immunitetem w sprawach prywatnych. Immunitet powinien obowiązywać, gdy wypełniamy swój mandat, w tym wypadku działacza związkowego. W zmianie prawa domagamy się nowelizacji ustawy Kodeksu postępowania cywilnego, żeby było jasne, że jeśli przyjdzie pracodawcy zwolnienie przewodniczącego, czy działacza związkowego z artykułu 52, tylko dlatego, że jest on przeszkodą dla pracodawcy, to do czasu rozstrzygnięcia przez sąd prawomocnym wyrokiem działacz ten jest pełnoprawnym pracownikiem. Jeśli się okaże, że sąd uznał, że popełnił czyn, który kwalifikuje się do artykułu 52, to odchodzi z firmy i koniec kropka

– podkreślił Piotr Duda. 

Nie mogło zabraknąć rozmowy o wieku emerytalnym, szczególnie że niedawno obchodziliśmy 10. rocznicę jego podniesienia przez rząd PO-PSL. 

Słyszeli państwo niedawno Grzegorza Schetynę, który mówił, że PO nie podwyższyła wieku emerytalnego. Oni kłamią rano, w południe i wieczorem. Są lepsi niż były premier Węgier, który tak o sobie mówił. Dlatego będziemy przypominać, jak rzeczywistość wyglądała za rządów PO-PSL. Będziemy też przypominać, że to Solidarność była głównym motorem walki z podwyższeniem wieku emerytalnego

– skwitował przewodniczący Komisji Krajowej. 

 


 

POLECANE
Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę pilne
Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę

Jak poinformował Polsat, w czwartek ok. godz. 6 rano na oddziale neurologii w pruszkowskim szpitalu pacjent dotkliwie pobił pielęgniarkę.

Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych z ostatniej chwili
Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych

W japońskim mieście Osaka doszło dziś do dramatycznych scen. Jak donoszą lokalne media, rozpędzony samochód wjechał w grupę uczniów szkoły podstawowej.

Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży gorące
Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży

Artykuł „Ordo Iuris chce, by Trybunał Konstytucyjny skasował przesłankę o zagrożeniu zdrowia kobiety. Prof. Zoll: To nie jest sprawa dla TK” opublikowany 23 kwietnia w „Gazecie Wyborczej” dotyczy wytycznych dla szpitali wydanych w ubiegłym roku przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę. Autorzy publikacji (Paulina Wodzyńska, Łukasz Woźnicki) twierdzą, powołując się na prof. Andrzeja Zolla, że Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać w sprawie konstytucyjności „interpretacji prawa”.

Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć Wiadomości
Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła misję Biomass, której celem jest monitorowanie stanu lasów. Satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety Vega C we wtorek, 29 kwietnia 2025 r. z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał Wiadomości
Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Wczoraj Karol Nawrocki odwiedził Maków w powiecie skierniewickim, gdzie wziął udział w akcji sadzenia lasu. Na miejscu pojawili się również przedstawiciele mediów, na których pytania kandydat na prezydenta odpowiadał

Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową z ostatniej chwili
Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową

Umowa między rządami USA i Ukrainy "w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy" odnosi się do 57 minerałów i pomocy wojskowej ze strony USA. Umowa nie reguluje wydobycia i przychodów z wydobycia minerałów. Nie obejmuje również przychodów z ukraińskiej infrastruktury, co pierwotnie proponowały USA.

Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km z ostatniej chwili
Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km

Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia wiercenia czwartego geotermalnego odwiertu produkcyjnego. Inwestycja Geotermii Podhalańskiej, mająca na celu zwiększenie mocy ciepłowni geotermalnej, została nieznacznie przesunięta względem pierwotnego harmonogramu z uwagi na kończące się prace przy wcześniejszym, sąsiednim odwiercie.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów

Od czwartku - po zimowej przerwie - powróciła rekreacyjna linia autobusowa ułatwiająca mieszkańcom Krakowa i turystom dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Połączenie do Ojcowa będzie uruchamiane latem we wszystkie soboty i dni świąteczne.

Niemieckie pieniądze i kult niemieckiego dziedzictwa na zachodzie Polski tylko u nas
Niemieckie pieniądze i kult "niemieckiego dziedzictwa" na zachodzie Polski

Regiony przygraniczne na zachodzie Polski muszą mierzyć się z wyzwaniami na różnych płaszczyznach. Pierwotnie tzw. Ziemie Odzyskane funkcjonowały w systemie komunistycznym jako ziemie pozbawione pamięci historycznej i własnego dziedzictwa kulturowego.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby opublikowały kolejne komunikaty dotyczące sytuacji na polsko-niemieckiej granicy związane z nielegalnymi imigrantami.

REKLAMA

Piotr Duda: Jeśli chcemy, żeby nasi seniorzy byli zaopiekowani, to zaopiekujmy się pracownikami DPS-ów

Dziś odbywa się posiedzenie Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, w którym bierze udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Piotr Duda wygłosił długie, wyczerpujące wiele tematów przemówienie, przedstawiając liczne aspekty bieżącej działalności związku. Następnie odpowiadał na liczne pytania członków Zarządu Regionu. 

Przewodniczący przypomniał, że rozpoczęty rok jest istotny dla całego związku. 

Zeszły rok zdominowała pomoc udzielona naszym przyjaciołom z Ukrainy, okazaliśmy naszą solidarność. Życzę nam wszystkim pokoju, ze wszystkimi innymi problemami sobie poradzimy. Przed nami rok trudny, to rok wyborczy w związku, rok wyborów parlamentarnych. Cieszymy się z tego, że jesteśmy tak demokratyczną organizacją, bowiem w związku od najniższych szczebli jesteśmy wybierani. Wybory parlamentarne to dla nas rok żniw, to czas wypełnienia uchwały programowej z 2018 r., czas przyciśnięcia do muru polityków i ugrania dla nas jak najwięcej. To pozytywne wykorzystywanie polityków do naszych celów. 

Przewodniczący przypomniał, że po odwołaniu Marszu Godności, co nastąpiło po tragedii w Przewodowie, Solidarność usiadła do rozmów z rządem. 

Odbyło się jedno plenarne posiedzenie i jedno posiedzenie podzespołów, które są podzielone na poszczególne obszary, nie tylko branżowe, ale i merytoryczne. Trzy główne postulaty, które mieliśmy na sztandarach Marszu Godności, to były problemy zakładów energochłonnych, emerytury stażowe i podwyżka szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Warto przypomnieć, że udało się, po długich rozmowach z premierem, często toczonych nawet w nocy, że płaca minimalna została wysoko podniesiona – od 1 stycznia na poziomie 3490, od 1 lipca 3600 złotych. To dużo więcej, niż przewidywali pracodawcy, to sukces Solidarności. 

Nie mogło zabraknąć rozmowy o podwyżkach w sferze finansów publicznych.

Według nas podwyżka w sferze finansów publicznych powinna wynieść minimum 20 proc., rząd proponuje 7,8 proc. i tak zostało przyjęte w Sejmie w ustawie budżetowej. Przez to może dojść do spłaszczenia tych wypłat, to spowoduje, że fachowcy, urzędnicy państwowi będą zarabiać na poziomie zbliżonym do minimalnego wynagrodzenia. Nie możemy na to pozwolić, szczególnie że z ust pana premiera, z ust ministrów słyszymy, że chcą mieć fachowców. Nie znajdzie się ich za minimalne wynagrodzenie. Pamiętamy także o oświacie, jest specjalny podstolik w negocjacjach z rządem. 

Ważny jest dla nas temat DPS-ów, wiemy, jakie tam są zaniechania. Większość pracowników zajmujących się naszymi seniorami jest wynagradzana przez samorządy. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby stworzenie systemu, gdzie samorządy odpowiadają za sprawy technicznie, a cała kasa na wynagrodzenia idzie z budżetu. To byłoby przejrzyste. Nie jesteśmy usatysfakcjonowani tym, że do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników medycznych i niemedycznych rząd nie jest w stanie wpisać opiekunów seniorów. To trudna praca, ci ludzie zastępują nieraz swoim podopiecznym rodzinę. Dlatego mamy też specjalny podstolik dotyczący DPS-ów. Jeśli chcemy, żeby nasi seniorzy byli dobrze zaopiekowani, to najpierw musimy zaopiekować się pracownikami DPS-ów. 

W ostatnich tygodniach coraz więcej mówi się o problemach z respektowaniem ochrony działaczy związkowych.

Skuteczna ochrona działaczy związkowych to dla nas bardzo ważna i priorytetowa sprawa. Immunitet, który dzisiaj mamy, nic nam nie daje. Też o tym rozmawiamy z rządem. Spraw sądowych o przywrócenie działaczy związkowych jest coraz więcej. Niedawno zwolniono przewodniczących w IKEA, w Browarach Braniewo. Nie chcemy zasłaniać się jak niektórzy politycy immunitetem w sprawach prywatnych. Immunitet powinien obowiązywać, gdy wypełniamy swój mandat, w tym wypadku działacza związkowego. W zmianie prawa domagamy się nowelizacji ustawy Kodeksu postępowania cywilnego, żeby było jasne, że jeśli przyjdzie pracodawcy zwolnienie przewodniczącego, czy działacza związkowego z artykułu 52, tylko dlatego, że jest on przeszkodą dla pracodawcy, to do czasu rozstrzygnięcia przez sąd prawomocnym wyrokiem działacz ten jest pełnoprawnym pracownikiem. Jeśli się okaże, że sąd uznał, że popełnił czyn, który kwalifikuje się do artykułu 52, to odchodzi z firmy i koniec kropka

– podkreślił Piotr Duda. 

Nie mogło zabraknąć rozmowy o wieku emerytalnym, szczególnie że niedawno obchodziliśmy 10. rocznicę jego podniesienia przez rząd PO-PSL. 

Słyszeli państwo niedawno Grzegorza Schetynę, który mówił, że PO nie podwyższyła wieku emerytalnego. Oni kłamią rano, w południe i wieczorem. Są lepsi niż były premier Węgier, który tak o sobie mówił. Dlatego będziemy przypominać, jak rzeczywistość wyglądała za rządów PO-PSL. Będziemy też przypominać, że to Solidarność była głównym motorem walki z podwyższeniem wieku emerytalnego

– skwitował przewodniczący Komisji Krajowej. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe