Diabelskie rogi zamiast korony i odwrócony krzyż. Nergal znieważył polskie godło?

Zdaniem prokuratury Nergal i jego dwóch współpracowników dokonali znieważenia polskiego godła, prezentując materiał materiał promujący trasę koncertową zespołu Behemoth pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r.
Orzeł bez korony
Na plakacie widnieje biały orzeł pozbawiony korony. Zamiast korony, głowę jego przyozdabiają diabelskie rogi. W skrzydła orła wpisano czaszki, a w korpus odwrócony krzyż oraz węże. Całość ukoronowana napisem "Rzeczpospolita Niewierna".
Na poniedziałkowej rozprawie Nergal i współpracownicy nie raczyli się stawić. Na sali reprezentował ich obrońca, który zaprezentował opinię biegłego. Miało z niej wynikać, że oskarżeni nie dopuścili się znieważenia godła.
Z tej opinii wynika, że jest to autorskie dzieło Rafała Wechterowicza i mówimy o dziele, które powstało w sposób opisany przez samego oskarżonego. W związku z tym, w przeciwieństwie do tez, głoszonych przez biegłego, który został powołany przez prokuraturę, nie mamy do czynienia z przetworzeniem istniejącego godła, ale z tworem autorskim
– tłumaczył obrońca Nergala adwokat Jacek Potulski.
To jest argument wybitnego specjalisty z zakresu heraldyki, który jasno i wyraźnie pokazał, że my mamy rację, a nie prokuratura
– dodał, twierdząc że plakat nie znieważył godła Polski.
W kwietniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok o uniewinnieniu Adama "Nergala" Darskiego oraz jego dwóch wspólników: grafika Rafała Wechterowicza oraz administratora strony internetowej i sklepu zespołu - Macieja Gruszkę.
Ostateczny wyrok już wkrótce
Prokuratura wniosła o apelację od tego wyroku. We wrześniu 2018 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Mowy końcowe mają odbyć się 28 kwietnia. Oskarżonym grozi rok więzienia.