"Ukraina stanęła wobec śmiertelnego zagrożenia". Senat podjął uchwałę w sprawie Ukrainy

W uchwale senatorowie częściowo wytłumaczyli swoje motywacje wykonania takiego gestu wobec Kijowa. Wspomnieli o wsparciu, jakie Polska od dawna zapewnia rządowi ukraińskiemu. Ponadto zwrócili uwagę na fakt, że to Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy.
Jak będzie wyglądać polskie wsparcie?
„Dziś, gdy Ukraina stanęła wobec śmiertelnego niebezpieczeństwa – groźby kolejnej inwazji – jest szczególnie ważne, by władze Rzeczypospolitej niezawodnie wspierały naszego sąsiada. Nie ma bowiem bezpiecznej Polski bez niepodległej Ukrainy” – głosili senatorowie w uchwale.
Senat zadeklarował, że Polska nadal będzie zapewniać ukraińskiemu państwu polityczne i finansowe wsparcie, a ponadto obiecał dostawy broni oraz pomoc instruktorów NATO w szkoleniu ukraińskich żołnierzy.
„Wszelkie działania zmierzające do odstraszenia agresora mają ogromny wpływ na morale narodu ukraińskiego” – głosi uchwała.
„Celem tej eskalacji napięcia jest destabilizacja Europy. Grozi to wybuchem największego konfliktu zbrojnego od czasów II wojny światowej” – czytamy w dokumencie.
Dialog z Rosją jest możliwy
W uchwale znajduje się także fragment dotyczący Rosji. Senatorowie podkreślają, że dialog z Kremlem jest możliwy.
„Nie może on jednak się odbywać w sytuacji militarnego szantażu, podważania zasady nienaruszalności granic w Europie oraz ataków hybrydowych na demokratyczne instytucje. Warunkiem tego dialogu jest wycofanie wojsk rosyjskich z ukraińskiego przygranicza” – wyraża uchwała.
Kiedy głosowanie dobrnęło do końca, marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) złożył dokument uchwały na dłonie ambasadora Ukrainy w Polsce, Andrija Deszczycy.
– Czujemy wsparcie Polski i mogę zagwarantować, że będziemy dobrym sąsiadem i dobrym partnerem Polski, będziemy wspólnie budować naszą przyszłość we wspólnej Europie – nie krył zadowolenia ukraiński dyplomata.