Rafał Górski dla "TS": Kongres Ruchów Miejskich
Patrząc na trendy, widzimy, że miasta zyskują na znaczeniu. W 1950 r. tylko 30 proc. ludzi na świecie mieszkało w miastach. Dzisiaj przekroczyliśmy 50 proc., w 2050 r. dwie trzecie ludności świata zamieszka w mieście. W Polsce w największych 10 miastach żyje ponad 9 mln ludzi, co stanowi 24 proc. naszej populacji i 1,5 proc. powierzchni kraju.
– Demokracja i solidarność miast, współodpowiedzialność za miasto to hasła tegorocznego Kongresu, nawiedzonego także przez przedstawicieli partii politycznych z powodu zbliżających się wyborów lokalnych. Podstawową treść pracy uczestników wyznaczały jednak dość konkretne tematy, kluczowe dla życia miast i ich mieszkańców – jak demokracja miejska, małe miasta, rewitalizacja miast, transport zrównoważony, ekologia miejska, polityka mieszkaniowa, równość szans w mieście, miasta małe itd. – komentuje dla „Tygodnika Solidarność” Lech Mergler, prezes federacji Kongres Ruchów Miejskich.
Wracając do umowy „Duda-Duda”, Kongres Ruchów Miejskich przyjął stanowisko popierające projekty nowelizacji ustaw o referendum lokalnym i o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej. To dobra wiadomość, bo po 5 latach kampanii „Obywatele decydują” zyskujemy ważnego sojusznika. Rośnie masa krytyczna. Zwieramy szeregi, żeby ze wspólnym apelem iść do Prezydenta RP i przypomnieć temat zapisów umowy „Duda-Duda”. cdn.
Rafał Górski
Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (22/2017) dostępnego także w wersji cyfrowej tutaj.
#REKLAMA_POZIOMA#