Paryż: Polonia oddała hołd ofiarom stanu wojennego pod tablicą Solidarności

W intencji ofiar stanu wojennego rektor PMK ks. Bogusław Brzyś odprawił mszę świętą w Kościele Wniebowzięcia NMP „Concorde”.
Ambasador Tomasz Młynarski i konsul Anna Majda złożyli kwiaty pod tablicą Solidarności wraz z kombatantami i przedstawicielami Polonii.
„Haniebna decyzja aparatu władzy, wprowadzająca stan wojenny w Polsce, zniweczyła reformy, zabiła nadzieję i wolność polskiego społeczeństwa. Aparat władzy nie wahał się mordować ludzi, Polaków, własnych obywateli. Stan wojenny, to był czas internowania, czas zastraszania, czas zniewolenia umysłów, czas wtrącania Polaków do więzień” – mówił podczas uroczystości ambasador Młynarski.
„Nasi francuscy przyjaciele demonstrowali w Paryżu, w tym miejscu w czasie stanu wojennego, aby wesprzeć Polaków i +Solidarność+” – przypomniał ambasador ponad 100-tysięczną demonstrację w Paryżu w czasie stanu wojennego popierającą Solidarność.
„Europa była podzielona murem zimnej wojny, a Polska stała się zakładnikiem wpływów sowieckich przy triumfalnych +marszach państw Zachodu+” – przypomniał powojenną historię Polski oraz protesty w ’56, ’70 oraz ’76 roku prof. Jerzy Klijanienko, wiceprezes Stowarzyszenie Polskich Kombatantów koło Paryż.
Aktorka i tłumaczka Elżbieta Koślacz-Virol oraz Jan Marciniak deklamowali poezję stanu wojennego. Virol odczytała listę zastrzelonych górników podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" oraz świadectwa żon i dzieci zamordowanych górników.
Działacz opozycyjny Andrzej Dembiński przypomniał swoją spektakularną nielegalną akcję wywieszenia 200-kilogramowej flagi Solidarności na wieży Eiffla w lutym 1982 r.
„Chcieliśmy Pokazać Polakom i Francuzom, że +Solidarność+ żyje, że stawiamy opór komunistycznemu reżimowi. I to udało nam się bardzo dobrze” - podkreślił Dembiński.
„Pamiętamy wszyscy tę akcję wywieszenia flagi na wieży Eiffla. Wszystkie francuskie media o tym pisały i pokazywały tę flagę. To było niesamowite i budujące dla nas, dla Polaków mieszkających we Francji” – stwierdziła Mirosława Woroniecki z klubu „Gazety Polskiej” Paryż-Notre-Dame.
Oprawę artystyczną ceremonii zapewnił chór „Piast”.
W miejscu, gdzie obecnie znajduje się tablica Solidarności, do 1997 r. stał krzyż Solidarności, który jednak władze miasta zdecydowały się zdemontować, powołując się na zasadę laickości, która zakazuje umieszczania symboli religijnych w przestrzeni publicznej.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)