Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Zobacz zwycięzcę!

VI plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku dobiegł końca. Słowem 2021 roku głosami internautów w liczbie 9656 zostało wybrane złożenie „śpiulkolot”.
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 zostało wybrane Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Zobacz zwycięzcę!
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 zostało wybrane / Pixabay

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu, zwycięski „śpiulkolot” to „żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w «objęciach Morfeusza»”. Badaczka podkreśliła, że budzi ono dobre skojarzenia i uśmiech na twarzy. „Z jednej strony odnosi się do potocznego słowa «śpiulkać», czyli spać, a z drugiej do memu, przedstawiającego urocze zwierzątka w wymyślnych, miękkich pojazdach” – wskazała.

Na drugim miejscu, z liczbą 9401 głosów, znalazło się ulubione młodzieżowe pożegnanie, czyli wymawiana z angielska „naura”, zgłaszane dość często już w ubiegłym roku. Na trzecim – powiedzenie i riposta, swoista „odzywka na każdą zaczepkę”, czyli „Twoja stara”. „Na to – bądź co bądź – niezbyt już nowe powiedzenie głosowało 6665 osób. W wielu definicjach przedstawianych przez zgłaszających osłabiano negatywny wydźwięk tej riposty ze względu na naturalne konotacje kulturowe (w slangu młodzieżowym od dawna słowo «stara» było synonimem matki, a «stary» ojca, ewentualnie dobrego kumpla)” – wyjaśniła prof. Wileczek.

W drugim etapie plebiscytu na finałową dwudziestkę głosowało 34 885 osób. „Co ciekawe, na zwycięskie słowo głosowało najwięcej osób powyżej 18 r. życia, wydaje się więc, że «śpiulkolot» jest «wynalazkiem» językowym nieco starszej młodzieży lub tych młodych lub czujących się młodo dorosłych, dla których humor internetowy oparty na memach jest chlebem powszednim” – oceniła badaczka. Profesor Wileczek w rozmowie z PAP zwróciła także uwagę na to, że „specyficzne poczucie humoru bywa też elementem tworzącym i spajającym społeczność internetową, dla której znaczenie słowa znaczy po prostu jego kontekstowe użycie”. „Pozostałe dwie konstrukcje językowe należą do «wspólnego» slangu młodzieżowego i – jak się zdaje – są dość uniwersalne, choć wspomnianą wyżej ripostę łatwiej usłyszeć wśród młodszych nastolatków lub nawet starszych dzieci, dla których szermierki słowne są dość powszechne” – mówiła członkini jury.

Pytana, w jakim kierunku zmienia się język młodzieży, prof. Wileczek powiedziała: „Od dłuższego czasu dzielę się wrażeniem, że współczesny «język» młodzieżowy przestał być gwarą środowiska uczniowskiego, a stał się stylem komunikacyjnym”. Wyjaśniła, że dzieje się tak, ponieważ współcześnie znacznie przesuwana jest granica młodości. „Niektórym młodość kojarzy się jednak z «młodzieżowością» jako stylem bycia, a potoczność językowa pełni wówczas rolę substytutu spontaniczności, otwartości czy po prostu naturalności. Kultura popularna preferująca zmienność, kreatywność i emocjonalność czerpie z tego niezwykle dynamicznego języka pełnymi garściami, chcąc z jednej strony trafić do młodzieży, z drugiej – rozszerzyć krąg «odbiorców» o tych, którzy czują się młodo. Ta strategia się sprawdza, ponieważ daje wrażenie uczestnictwa w tym, co się dokonuje «tu i teraz», nie zaś w jakiejś archaicznej – czy jak powiedzieliby nastolatkowie – «boomerskiej» przeszłości” – powiedziała w rozmowie z PAP badaczka.

Profesor Wileczek oceniła również, że „tendencja oderwania młodzieżowej odmiany języka potocznego od środowiska uczniowskiego jest trendem stałym”. Sporadycznie zgłaszane są słowa, które kojarzą się z rzeczywistością szkolną. W tym roku był to np. jeden wyraz określający ocenę niedostateczną. „Źródłem nowych słów są raczej relacje, komunikacje nawiązywane w przestrzeni online. Gry, streamy, filmiki, wypowiedzi idoli młodzieżowej wyobraźni – youtuberów, posty influencerów mają także bezpośrednie przełożenie na popularność nowych struktur lub renesans starych” – wyjaśniła. Ciekawa – choć stała – jest tendencja do nadawania nowych znaczeń wyrazom, które są cały czas obecne w języku ogólnym. „Tak stało się z docenionym przez jury słowem «mrozi»/«mrozić» w znaczeniu «odczuwać zażenowanie, wstyd». Zastąpiło ono angielski i popularny wśród młodzieży «cringe». Warto przypomnieć, że wyraz ten został ogłoszony MSR 2021 w Niemczech i Austrii” – mówiła badaczka.

Jury wyróżniło też słowo „odciszyć” występujące w znaczeniu „włączyć mikrofon”, ponieważ stało się dość powszechne, a także bardzo użyteczne podczas zdalnego nauczania. Jak zauważyła członkini jury, „interesujące jest, że młodzi ludzie na tyle «oswoili» już pandemię, że przestała być atrakcyjnym źródłem do produkcji nowych słów, choć w ubiegłym roku zbiór takich struktur był znacznie bogatszy”.

Profesor Wileczek w rozmowie z PAP zwróciła także uwagę na dużą produktywność wyrazów z przyrostkiem „-ara” bez nadawania słowom pochodnym odcienia negatywnego. „Zgłaszano więc «zodiakarę», czyli miłośniczkę znaków zodiaku, «kamieniarę», czyli miłośniczkę kamieni, czy «świąteczniarę», czyli miłośniczkę świąt” – przypomniała. Badaczka wskazała także, że w dalszym ciągu utrzymuje się trend pozytywnego emocjonalnego wartościowania zjawisk i osób za pomocą przyrostka „-ówa” zgłaszanego jednak zwykle w zapisie przez „u”, np. „gituwa”, „hotuwa”, „smakuwa” oraz pojemnych semantycznie wykładników emocji, radości czy żartu, np.: „essa”, „ez”, „xD”, „YOLO”, „yś”.

Jak dodała badaczka, „znacznie mniej było zgłoszeń wyrazów i wyrażeń o zabarwieniu wulgarnym czy szyderczym, ale wydaje mi się, że jest to raczej wynik jasnej klauzuli w regulaminie niż naturalnej tendencji językowej”.

Profesor Wileczek oceniła, że przykłady poprzednich plebiscytów pokazują, że często słowa z podium plebiscytu stają się językowym „dobrem publicznym”. Tak stało się ze słowami takimi jak „sztos”, „dzban” czy „jesieniara”. "Wydaje mi się jednak, że były to wyrazy istniejące już w języku i nieco oswojone. Czas pokaże, czy nowy, długi, choć żartobliwy «śpiulkolot» czy specyficzna brzmieniowo «naura» przekroczą granice odmiany młodzieżowej” – wskazała prof. Anna Wileczek.

Objaśnianiem znaczeń charakterystycznych dla komunikacji młodzieży zajmuje się niedawno utworzone Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Kieleckiego Towarzystwa Naukowego. „Zapraszamy młodzież do zgłaszania swoich propozycji przez stronę internetową, a dorosłych do lektury: https://obserwatorium-mlodziezy.ujk.edu.pl/” – zachęciła badaczka.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ dki/


 

POLECANE
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

Masowe wydalenia z Niemiec do Polski. Dziennikarka publikuje niemiecką kronikę policyjną z ostatniej chwili
"Masowe wydalenia z Niemiec do Polski". Dziennikarka publikuje niemiecką kronikę policyjną

"Masowe wydalenia z Niemiec do Polski" - alarmuje dziennikarka Tysol.pl Aleksandra Fedorska, publikując kronikę policyjną Pasewalk – niemieckiego miasta w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie – z 29 kwietnia.

Śmiertelny atak nożownika. Prezydent reaguje z ostatniej chwili
Śmiertelny atak nożownika. Prezydent reaguje

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos po tragicznym ataku nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w którym zginął 40-letni lekarz.

Czarnoskóry mężczyzna zaatakował jadącego hulajnogą Polaka. Policja publikuje portret pamięciowy z ostatniej chwili
Czarnoskóry mężczyzna zaatakował jadącego hulajnogą Polaka. Policja publikuje portret pamięciowy

We wtorek opolska policja opublikowała porter pamięciowy czarnoskórego mężczyzny podejrzewanego o atak z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Wyłączenia prądu w Poznaniu. Jest komunikat z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu w Poznaniu. Jest komunikat

W środę 30 kwietnia mieszkańcy Poznania muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawach prądu. Utrudnienia obejmą obszar Poznań Stare Miasto.

Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem z ostatniej chwili
Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem

Orlen uruchomił wydobycie gazu ziemnego ze złoża Grodzewo (0,25 mld m³) w Wielkopolsce. Jak przekazano, wystarczy na 18 lat eksploatacji.

Nie żyje gwiazda amerykańskiego kina Wiadomości
Nie żyje gwiazda amerykańskiego kina

Media obiegła smutna wiadomość o śmierci aktorki, która największe sukcesy święciła jako dziecięca gwiazda amerykańskiej kinematografii.

Wielka Brytania: Niewyjaśnione przerwy w dostawach energii przed hiszpańską awarią z ostatniej chwili
Wielka Brytania: "Niewyjaśnione przerwy w dostawach energii" przed hiszpańską awarią

Brytyjski operator sieci energetycznej powiadomił, ze prowadzi dochodzenie w sprawie niewyjaśnionych przerw w dostawach energii elektrycznej, które dotknęły brytyjski system na kilkanaście godzin przed tym, gdy w poniedziałek prądu zostały pozbawione Hiszpania i Portugalia - poinformował we wtorek dziennik "The Telegraph" .

Sędzia SN w stanie spoczynku komentuje opinię rzecznika TSUE ws. neosędziów: miażdżąca dla Adama Bodnara tylko u nas
Sędzia SN w stanie spoczynku komentuje opinię rzecznika TSUE ws. "neosędziów": miażdżąca dla Adama Bodnara

Przysłowia mądrością narodów. Anglicy mają takie przysłowie: „Don't count your chickens before they hatch”. W Polsce mówi się: „Nie chwal dnia przed zachodem słońca” albo „Nie dziel skóry na niedźwiedziu”. Wydarzenia ostatnich dni pokazały, że znajomość starych ludowych mądrości pozostaje obca urzędnikom ministerstwa sprawiedliwości.

Film szkalujący polskich żołnierzy promowany przez MSZ. Dla budowania pozytywnego wizerunku  Wiadomości
Film szkalujący polskich żołnierzy promowany przez MSZ. "Dla budowania pozytywnego wizerunku"

Europoseł Szymon Szynkowski vel Sęk zadał pytanie Ministerstwu Spraw Zagranicznych, czym tłumaczy swoje zaangażowanie w promocję filmu "Zielona granica" w Berlinie w ramach polskiej prezydencji. Odpowiedziano mu, że jest to "wszechstronna promocja Polski". "Niebywałe!" skomentował europoseł.

REKLAMA

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Zobacz zwycięzcę!

VI plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku dobiegł końca. Słowem 2021 roku głosami internautów w liczbie 9656 zostało wybrane złożenie „śpiulkolot”.
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 zostało wybrane Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Zobacz zwycięzcę!
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 zostało wybrane / Pixabay

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu, zwycięski „śpiulkolot” to „żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w «objęciach Morfeusza»”. Badaczka podkreśliła, że budzi ono dobre skojarzenia i uśmiech na twarzy. „Z jednej strony odnosi się do potocznego słowa «śpiulkać», czyli spać, a z drugiej do memu, przedstawiającego urocze zwierzątka w wymyślnych, miękkich pojazdach” – wskazała.

Na drugim miejscu, z liczbą 9401 głosów, znalazło się ulubione młodzieżowe pożegnanie, czyli wymawiana z angielska „naura”, zgłaszane dość często już w ubiegłym roku. Na trzecim – powiedzenie i riposta, swoista „odzywka na każdą zaczepkę”, czyli „Twoja stara”. „Na to – bądź co bądź – niezbyt już nowe powiedzenie głosowało 6665 osób. W wielu definicjach przedstawianych przez zgłaszających osłabiano negatywny wydźwięk tej riposty ze względu na naturalne konotacje kulturowe (w slangu młodzieżowym od dawna słowo «stara» było synonimem matki, a «stary» ojca, ewentualnie dobrego kumpla)” – wyjaśniła prof. Wileczek.

W drugim etapie plebiscytu na finałową dwudziestkę głosowało 34 885 osób. „Co ciekawe, na zwycięskie słowo głosowało najwięcej osób powyżej 18 r. życia, wydaje się więc, że «śpiulkolot» jest «wynalazkiem» językowym nieco starszej młodzieży lub tych młodych lub czujących się młodo dorosłych, dla których humor internetowy oparty na memach jest chlebem powszednim” – oceniła badaczka. Profesor Wileczek w rozmowie z PAP zwróciła także uwagę na to, że „specyficzne poczucie humoru bywa też elementem tworzącym i spajającym społeczność internetową, dla której znaczenie słowa znaczy po prostu jego kontekstowe użycie”. „Pozostałe dwie konstrukcje językowe należą do «wspólnego» slangu młodzieżowego i – jak się zdaje – są dość uniwersalne, choć wspomnianą wyżej ripostę łatwiej usłyszeć wśród młodszych nastolatków lub nawet starszych dzieci, dla których szermierki słowne są dość powszechne” – mówiła członkini jury.

Pytana, w jakim kierunku zmienia się język młodzieży, prof. Wileczek powiedziała: „Od dłuższego czasu dzielę się wrażeniem, że współczesny «język» młodzieżowy przestał być gwarą środowiska uczniowskiego, a stał się stylem komunikacyjnym”. Wyjaśniła, że dzieje się tak, ponieważ współcześnie znacznie przesuwana jest granica młodości. „Niektórym młodość kojarzy się jednak z «młodzieżowością» jako stylem bycia, a potoczność językowa pełni wówczas rolę substytutu spontaniczności, otwartości czy po prostu naturalności. Kultura popularna preferująca zmienność, kreatywność i emocjonalność czerpie z tego niezwykle dynamicznego języka pełnymi garściami, chcąc z jednej strony trafić do młodzieży, z drugiej – rozszerzyć krąg «odbiorców» o tych, którzy czują się młodo. Ta strategia się sprawdza, ponieważ daje wrażenie uczestnictwa w tym, co się dokonuje «tu i teraz», nie zaś w jakiejś archaicznej – czy jak powiedzieliby nastolatkowie – «boomerskiej» przeszłości” – powiedziała w rozmowie z PAP badaczka.

Profesor Wileczek oceniła również, że „tendencja oderwania młodzieżowej odmiany języka potocznego od środowiska uczniowskiego jest trendem stałym”. Sporadycznie zgłaszane są słowa, które kojarzą się z rzeczywistością szkolną. W tym roku był to np. jeden wyraz określający ocenę niedostateczną. „Źródłem nowych słów są raczej relacje, komunikacje nawiązywane w przestrzeni online. Gry, streamy, filmiki, wypowiedzi idoli młodzieżowej wyobraźni – youtuberów, posty influencerów mają także bezpośrednie przełożenie na popularność nowych struktur lub renesans starych” – wyjaśniła. Ciekawa – choć stała – jest tendencja do nadawania nowych znaczeń wyrazom, które są cały czas obecne w języku ogólnym. „Tak stało się z docenionym przez jury słowem «mrozi»/«mrozić» w znaczeniu «odczuwać zażenowanie, wstyd». Zastąpiło ono angielski i popularny wśród młodzieży «cringe». Warto przypomnieć, że wyraz ten został ogłoszony MSR 2021 w Niemczech i Austrii” – mówiła badaczka.

Jury wyróżniło też słowo „odciszyć” występujące w znaczeniu „włączyć mikrofon”, ponieważ stało się dość powszechne, a także bardzo użyteczne podczas zdalnego nauczania. Jak zauważyła członkini jury, „interesujące jest, że młodzi ludzie na tyle «oswoili» już pandemię, że przestała być atrakcyjnym źródłem do produkcji nowych słów, choć w ubiegłym roku zbiór takich struktur był znacznie bogatszy”.

Profesor Wileczek w rozmowie z PAP zwróciła także uwagę na dużą produktywność wyrazów z przyrostkiem „-ara” bez nadawania słowom pochodnym odcienia negatywnego. „Zgłaszano więc «zodiakarę», czyli miłośniczkę znaków zodiaku, «kamieniarę», czyli miłośniczkę kamieni, czy «świąteczniarę», czyli miłośniczkę świąt” – przypomniała. Badaczka wskazała także, że w dalszym ciągu utrzymuje się trend pozytywnego emocjonalnego wartościowania zjawisk i osób za pomocą przyrostka „-ówa” zgłaszanego jednak zwykle w zapisie przez „u”, np. „gituwa”, „hotuwa”, „smakuwa” oraz pojemnych semantycznie wykładników emocji, radości czy żartu, np.: „essa”, „ez”, „xD”, „YOLO”, „yś”.

Jak dodała badaczka, „znacznie mniej było zgłoszeń wyrazów i wyrażeń o zabarwieniu wulgarnym czy szyderczym, ale wydaje mi się, że jest to raczej wynik jasnej klauzuli w regulaminie niż naturalnej tendencji językowej”.

Profesor Wileczek oceniła, że przykłady poprzednich plebiscytów pokazują, że często słowa z podium plebiscytu stają się językowym „dobrem publicznym”. Tak stało się ze słowami takimi jak „sztos”, „dzban” czy „jesieniara”. "Wydaje mi się jednak, że były to wyrazy istniejące już w języku i nieco oswojone. Czas pokaże, czy nowy, długi, choć żartobliwy «śpiulkolot» czy specyficzna brzmieniowo «naura» przekroczą granice odmiany młodzieżowej” – wskazała prof. Anna Wileczek.

Objaśnianiem znaczeń charakterystycznych dla komunikacji młodzieży zajmuje się niedawno utworzone Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Kieleckiego Towarzystwa Naukowego. „Zapraszamy młodzież do zgłaszania swoich propozycji przez stronę internetową, a dorosłych do lektury: https://obserwatorium-mlodziezy.ujk.edu.pl/” – zachęciła badaczka.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ dki/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe