Rośnie liczba nielegalnych imigrantów. Straż Graniczna podaje nowe informacje

– Minionej doby ujawniliśmy 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy – poinformowała ppor. Anna Michalska. Jak dodała, funkcjonariusze SG zatrzymali 36 nielegalnych imigrantów: 18 obywateli Iraku, trzech obywateli Iranu, trzech obywateli Tadżykistanu i 12 osób, których tożsamość jest ustalana. – Pozostałe próby zostały udaremnione – dodała.
Presja migracyjna na granicy🇵🇱-🇧🇾wciąż się utrzymuje.Wczoraj tj.07.09 na tym odcinku było 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy❗️Funkcjonariusze SG zatrzymali 36 nielegalnych imigrantów: 18 ob.Iraku, 3 ob. Iranu, 3 ob.Tadżykistanu i 12 osób, których tożsamość jest ustalana. pic.twitter.com/xw75pCStHS
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) September 8, 2021
Ponadto – jak poinformowała – od początku wprowadzenia stanu wyjątkowego Podlaski Oddział Straży Granicznej wydał 169 zgód na wjazd na teren objęty stanem wyjątkowym, a Nadbużański Oddział Straży Granicznej 27.
Rzeczniczka przekazała również, że sytuacja w koczowisku migrantów po białoruskiej stronie granicy w pobliżu Usnarza Górnego pozostaje bez zmian. – Osoby te dostają jedzenie, papierosy [od białoruskich służb przyp. red.]. Mają telefony komórkowe, które są im ładowane – dodała.
O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie, w Usnarzu Górnym k. Krynek (woj. podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej".
W poniedziałek wieczorem większość sejmowa nie poparła uchwały znoszącej stan wyjątkowy jako nieuzasadniony sytuacją w kraju. Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.
