Wyższość prawa krajowego nad unijnym? TK odracza rozprawę

– Wniosek o wyłączenie sędziego, jeśli chodzi o procedury, został złożony zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie zawiera braków formalnych, wobec tego podlegać będzie rozpoznaniu – poinformowała prezes TK sędzia Julia Przyłębska.
Jak dodała, "w tym stanie rzeczy niestety TK musi zarządzić przerwę, ponieważ musi rozpoznać ten wniosek". Przerwę ogłoszono do 22 września do godz. 11.
Jednocześnie prezes Trybunału zwróciła się z apelem do uczestników postępowania "o traktowanie organu państwa, jakim jest TK, z pełną powagą i składanie wniosków formalnych w takim terminie, aby TK mógł te wnioski rozpoznać w odpowiednim czasie, aby nie przerywać niepotrzebnie postępowania".
Interwencja biura RPO
Wcześniej – podczas wtorkowego posiedzenia TK w pełnym składzie – przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski złożył wniosek o wyłączenie sędziego Stanisława Piotrowicza.
Rzecznik zawnioskował też o zapoznanie się przez pełny skład TK ze wszystkimi stanowiskami przedstawionymi w tej sprawie, a w konsekwencji o rozpoznawanie sprawy przez Trybunał od początku, gdyż w lipcu TK zaczął badać sprawę w składzie pięciorga sędziów.
Wniosek premiera Morawieckiego
Wniosek premiera Mateusza Morawieckiego został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego.
Jak argumentowała wówczas KPRM, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.
Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. (PAP)