Rocznica rozbicia więzienia w Krakowie

- To była perfekcyjnie przygotowana akcja podziemia antykomunistycznego
– mówił Ryszard Pagacz wicewojewoda małopolski.
– Proszę sobie wyobrazić, że w środku dnia podjechano pod więzienie w centrum miasta i w ciągu pół godziny uwolniono ponad 60 więźniów, głownie żołnierzy byłego AK i NSZ. I uczyniono to bez jednego wystrzału i bez żadnych ofiar. Oczywiście nie obeszło się bez współpracy ludzi z wewnątrz, a więc samych więźniów oraz dwojga strażników więziennych.
Poklasztorne budynki więzienia Św. Michała znajdują się w Krakowie w samym centrum miasta, w obrębie Plant, a mimo to żołnierzom z oddziału „Ognia” udało się 18 sierpnia 1946 r. uwolnić przetrzymywanych tam Urząd Bezpieczeństwa więźniów podziemia antykomunistycznego. Z tej okazji w ogrodach obecnego Muzeum Archeologicznego, które zajmuje dziś te budynki odbyły się uroczystości rocznicowe z udziałem władz wojewódzkich, miejskich, kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych i kompanii honorowej Wojska Polskiego. Po podniesieniu flagi państwowej, apelu poległych i salwie honorowej przypomniani nie tylko wydarzenia sprzed 75 lat, ale także polityczne okoliczności, które sprawiły, że decyzje państw, które dziś powołują się na europejskie wartości skazały Polaków na więzienie i kary śmierci, wykonywane w ich własnym kraju przez sowieckich namiestników.
– Trzeba Zachodowi powtarzać tę narracje, że jak mówił św. Jan Paweł II, Polska w Europie była od 966 r. i to ona broniła Europy i jej wartości przed islamem i bolszewizmem, a dopiero 1944 roku została wypchnięta z Europy decyzjami naszych „sojuszników”
– mówił prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Semiku Małopolskiego.
– To ich decyzje sprawiły, że Polska była pierwszą i ostatnią ofiarą II wojny światowej!
W związku z okrągłą rocznicą tego wydarzenia Stowarzyszenia „Odra – Niemen” ufundowało dla Muzeum Archeologiczne tablice informujące o ustanowieniu w tym obiekcie Miejsca Pamięci Narodowej i opisujące wydarzenie sprzed 75 lat.
Uroczystości zakończyło złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą patriotyczną akcję konspiracji poakowskiej.