Katowice zwolniły przedsiębiorców z opłaty za koncesję za alkohol
Katowice zapowiadały tę formę pomocy dla przedsiębiorców już w ubiegłym tygodniu, w ślad za wejściem w życie 26 stycznia nowelizacji ustawy "O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19".
Jak zaznaczył podczas czwartkowej sesji przewodniczący katowickiej sesji rady miasta Maciej Biskupski, zaproponowany przez szefa klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosława Makowskiego projekt został zgłoszony jako inicjatywa uchwałodawcza wszystkich działających tam klubów radnych.
Sam Makowski mówił o dobrej współpracy przy projekcie zarówno z prezydentem miasta, jak i przewodniczącymi pozostałych klubów. Biskupski podkreślił także, że to kolejne działanie wpisujące się w pomoc katowickim przedsiębiorcom udzielaną przez tamtejszy samorząd w związku z sytuacją epidemiczną.
Prezydent Katowic Marcin Krupa zaznaczył, że o prawne umożliwienie zastosowania przez samorządy tego typu rozwiązań starał się osobiście i pisemnie u premiera Mateusza Morawieckiego. "Również duży głos szedł tu od kolegów i koleżanek samorządowców z całej Polski. Super, że ten głos został wysłuchany" – ocenił Krupa.
Katowicka uchwała zwalnia z opłaty, a także umożliwia zwrot wniesionych już rat opłaty za korzystanie z koncesji alkoholowej w tym roku. W zaproponowanej przez Biskupskiego autopoprawce umieszczono zapis, że obowiązuje od 26 stycznia br. (zgodnie z datą wejścia w życie kolejnej nowelizacji antycovidowej); pierwotny projekt zawierał datę 1 stycznia.
Jak uściśliła, proszona przez Biskupskiego o wyjaśnienia, dyrektor działu prawnego katowickiego magistratu Joanna Machura-Peryt, "oba rozwiązania są prawidłowe, przy czym podkreślenia wymaga, że takie rozwiązanie, to znaczy moc wsteczną aktu prawa miejscowego, przyjmujemy wyjątkowo".
"Ważne jest, że jeżeli intencją uchwały jest udzielenie pomocy poprzez zwolnienie z całej opłaty za 2021 r., uchwała powinna wejść w życie przed dniem upływu terminu wniesienia pierwszej raty bądź opłaty jednorazowej" – wyjaśniła prawniczka. Ponieważ data ta przypadała 31 stycznia br., "oba rozwiązania są prawidłowe".
Katowicka uchwała dotyczy "zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń za sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży w 2021 r.".
Podobną uchwałę przyjęli m.in. 28 stycznia radni sąsiedniego Chorzowa. Jak informował chorzowski samorząd, tam jednak, aby skorzystać ze zwolnienia, należało do 31 stycznia opłacić jednorazowo roczną opłatę i zwrócić się do magistratu z wnioskiem o zwrot pełnej kwoty (dołączając potwierdzenie przelewu). Pieniądze mają zostać zwrócone w marcu.
W Bytomiu, mimo zwolnienia z opłaty koncesyjnej, przedsiębiorcy musieli złożyć do 31 stycznia br. oświadczenia o wartości sprzedaży alkoholu za 2020 r. (opłata koncesyjna za 2021 r. wyliczana jest na podstawie wartości sprzedaży za 2020 r.).