2 sierpnia w Powstaniu zginęła Krystyna Krahelska. Jej życiorys wart jest filmowego scenariusza

- czytamy w jej biogramie.Urodziła się w rodzinnym majątku w Mazurkach nad rzeką Szczarą koło Baranowicz jako córka Jana Krahelskiego, inżyniera, późniejszego oficera WP, starosty i wojewody poleskiego w latach 1926–1932 oraz Janiny Bury, biologa. Była bratanicą Wandy Krahelskiej-Filipowiczowej (uczestniczki zamachu na rosyjskiego generała-gubernatora Skałona) oraz kuzynką męża Haliny Krahelskiej
Studiowała geografię, historię i etnografię. Śpiewała pieśni regionalne.
W latach 1936-37 pozowała Ludwice Nitschowej do pomnika Syreny.
Po wybuchu II wojny światowej była łączniczką i kurierką ZWZ. Pełniła także funkcję sanitariuszki, szkoliła młode kobiety do służby sanitarnej. Przewoziła broń.
W powstaniu warszawskim przydzielona jako sanitariuszka 1108 plutonu w 3. szwadronie I dywizjonu „Jeleń” 7 pułku Ułanów Lubelskich AK pod pseudonimem „Danuta”. 1 sierpnia, podczas prowadzonego przez pluton od strony ul. Polnej ataku na budynek Domu Prasy przy ul. Marszałkowskiej 3/5 (m.in. siedziba redakcji i drukarni „Nowego Kuriera Warszawskiego”), w momencie ratowania rannego kolegi została trzykrotnie postrzelona w klatkę piersiową. Była operowana w szpitalu powstańczym przy ul. Polnej 34, jednak w wyniku zadanych ran zmarła nad ranem 2 sierpnia.
Została pochowana w ogródku domu przy ul. Polnej 36. Po wojnie jej zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz na Służewie przy ul. Renety. Na nagrobku wyryto pierwszą zwrotkę jej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.
2 sierpnia 1944 roku w wyniku odniesionych ran zmarła Krystyna Krahelska "Danuta", nasza Syrenka warszawska.
— Nie Zapomnij O Nas (@NieZapomnijONas) August 2, 2020
Została trzykrotnie postrzelona w klatkę piersiową podczas próby ratowania rannego kolegi... ???? pic.twitter.com/GNnGrLmag5
2 VIII 1944 r., trzykrotnie postrzelona w klatkę piersiową, umiera Krystyna Krahelska. Zostanie pochowana w ogródku domu przy Polnej 36. Po wojnie na nagrobku wyryto zwrotkę jej piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń".
— Kasia Szewczuk (@Szewczukasia) August 2, 2020
To ona, w l. 1936–37, pozowała Nitschowej do pomnika Syreny: pic.twitter.com/CAqCiqFJq1
adg
źródło: TT, wikipedia
