"Był rycerzem naszej niepodległości". 90 lat temu urodził się gen. Ryszard Kukliński

W obawie przed dekonspiracją w listopadzie 1981 r. Kukliński został wraz z rodziną potajemnie wywieziony z Polski przez CIA. W 1984 r. PRL-owski sąd wojskowy zaocznie skazał go na karę śmierci. Jedenaście lat później, już po upadku komunistycznego państwa, wyrok uchylono, a w 1996 r. minister obrony narodowej przywrócił Kuklińskiemu stopień pułkownika. Ostatecznie został uniewinniony i zrehabilitowany. W Stanach Zjednoczonych także otrzymał stopień pułkownika armii USA i został ekspertem Departamentów Obrony oraz Stanu.
O przywrócenie dobrego imienia i oddanie należnej czci w uznaniu zasług pułkownika Kuklińskiego walczył m.in. na łamach "Tygodnika Solidarność" poeta Zbigniew Herbert. Były redaktor naczelny "Tygodnika", Andrzej Gelberg, nazwał pułkownika Kuklińskiego "pierwszym polskim oficerem w NATO".
Ryszard Kukliński odwiedził Polskę w 1998 r. Przyjął wtedy honorowe obywatelstwo Krakowa. „To najwyższe wyróżnienie mojego życia” – powiedział odbierając tytuł podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa. „Waszą decyzję przyjąłem jako bardzo jednoznaczne, stanowcze i skuteczne opowiedzenie się społeczności Krakowa za przywróceniem odebranej mi czci i mojego dobrego imienia. Wasze zaproszenie do Krakowa okazało się szczęśliwym zaproszeniem do Ojczyzny. Z całego serca, jak mogę najgoręcej, za to wszystko dziękuję”.
Kukliński zmarł w 2004 r. na Florydzie. W 2016 r. został przez Prezydenta RP pośmiertnie awansowany stopień generała brygady. W 2018 r. na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Dworcu Głównym w Krakowie odsłonięto pomnik upamiętniający Ryszarda Kuklińskiego.
90 lat temu w Warszawie urodził się Generał Ryszard Kukliński.
— PL1918 (@PL1918) June 13, 2020
Prezydent @AndrzejDuda powiedział o Nim: "był rycerzem naszej niepodległości".
Pamięć! pic.twitter.com/WpYIFm6gbe
