Dwustronna inicjatywa partnerów społecznych ma pomóc starszym pracownikom
– „Solidarność” podpisała się pod tym porozumieniem, bo uważamy, że wychodzi ono naprzeciw wyzwaniom przyszłości – mówi Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”. -Teraz chcemy, aby jego zapisy były doprecyzowane w ramach pracy zespołów problemowych RDS i oczywiście będziemy zachęcać rząd do aktywnego włączenia się.
– Musimy pamiętać, że mimo obecnego koronawirusowego „tąpnięcia” na rynku pracy, w perspektywie długookresowej będziemy borykać się z niedoborem pracowników, ze względu m.in. na zmianę demograficzną. Dlatego ważne jest, by dbać o dobrostan pracownika w całym cyklu jego życia zawodowego, tak aby jak najdłużej miał nie tylko potrzebę , ale i satysfakcję z utrzymywania się na rynku pracy – wyjaśnia Sławomir Adamczyk, przedstawiciel polskich związków w Komitecie Dialogu Społecznego UE i jeden z inicjatorów procesu wdrożeniowego.
W porozumieniu partnerzy społeczni deklarują wspólne zaangażowanie na rzecz wprowadzenia przykładowo takich rozwiązań jak:
- poprawa warunków zatrudnienia, w tym wprowadzenie dodatkowej przerwy od pracy oraz zwiększenie autonomii czasu pracy starszych pracowników;
- promowanie zdrowia w miejscu pracy i poza nim, m.in. poprzez przeciwdziałanie rutynie/wypaleniu zawodowemu, zmniejszenie uciążliwości wykonywania poszczególnych czynności (ergonomiczne meble, stanowiska pracy, webinaria), czy dostosowanie stanowisk pracy do specyfiki danej płci;
- zarządzanie umiejętnościami i kompetencjami, w tym wsparcie inwestycji edukacyjnych w kapitał ludzki oraz wdrożenie tzw. umowy mentorskiej.
– W naszej ocenie ważne jest to, że partnerom społecznym udało się sformułować konkretne zalecenia legislacyjne związane ze zmianami w kodeksie pracy (w postaci wprowadzenia dodatkowej przerwy w pracy wliczanej do czasu pracy) - dodaje Sławomir Adamczyk. –Teraz „piłeczka” znajdzie się po stronie rządu i zobaczymy czy ten potrafi właściwie zareagować.
Porozumienie przewiduje, że począwszy od 2023 r. roku, partnerzy społeczni i na ich zaproszenie przedstawiciele rządu, składać będą sprawozdania z realizacji zadeklarowanych działań, a raport z wykonywania porozumienia podlegał będzie ocenie na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego.
– Taki zapis pozwoli na utrzymanie tej tematyki w sferze zainteresowania partnerów społecznych i uporządkowane działania w RDS. Wyzwania związane z aktywnym starzeniem będą się bowiem zmieniać, tak jak zmienia się środowisko pracy – zwraca uwagę Barbara Surdykowska.
Tekst porozumienia dostępny jest tutaj.
bb-k