Komisja rozpoczyna dyskusję o przyszłości Europejskiego Filaru Praw Socjalnych

8 czerwca Komisja Europejska zorganizowała pierwsze „przesłuchanie” europejskich partnerów społecznych w związku z przygotowywaniem planu wdrożenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.
 Komisja rozpoczyna dyskusję o przyszłości Europejskiego Filaru Praw Socjalnych
/ fot.Wikimedia Commons
W wideokonferencji obok członków Komisji Europejskiej uczestniczyli liderzy i eksperci organizacji  partnerów społecznych. NSZZ „Solidarność” reprezentowała Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej.

Spotkanie rozpoczął Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który podkreślił, że UE przechodzi najbardziej drastyczny kryzys w swojej historii. Można spodziewać się spadku PKB w wymiarze 7,4%. Oznacza to, że należy podejmować działania niestandardowe. Stąd tak wielkie znaczenie zaproponowanego przez Komisję 27 maja pakietu Next generation UE. Kluczowe są jednak uzgodnienia państw członkowskich- pierwsze spotkanie planowane jest na 19 czerwca. Przy świadomości tych uwarunkowań celem pozostaje budowa silnego europejskiego modelu społecznego poprzez wdrażanie poszczególnych postanowień Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Jest oczywiste, że niektóre z jego postanowień, np. dotyczące aktywnej polityki na rynku pracy czy dostępu do usług powszechnych, mają w tej chwili większe znaczenie.
Nicolas Schmit, Komisarz ds. zatrudnienia podkreślił, że powiązania pomiędzy państwami członkowskimi powodują, iż poważna zapaść gospodarcza w jednym z nich odbiłaby się negatywnie na wszystkich. W jego ocenie Covid-19 nie zmniejsza naszego obowiązku wobec przyszłych pokoleń jakim jest przejście do gospodarki niskoemisyjnej. Równocześnie czeka nas nie tylko wyzwanie związane ze zmianą klimatyczną, ale i zmianą technologiczną (co przykładowo pokazał rozwój pracy zdalnej w czasie epidemii). Należy także pamiętać, że są grupy, które epidemia dotknęła w sposób szczególny, jak przykładowo kobiety, które dominują w nienależycie wynagradzanych i niedostatecznie cenionych zawodach w sferze ochrony zdrowia. W bieżącym roku Komisja Europejska skoncentruje się na następujących działaniach powiązanych z wdrożeniem Filaru:  europejska sprawiedliwa płaca minimalna, uzupełnione gwarancje dla młodych, udoskonalona agenda dotycząca umiejętności oraz zagadnienie transparentności płac kobiet i mężczyzn. Wśród obszarów przyszłorocznych m.in. trzeba podkreślić warunki pracy w kontekście zagrożeń psychospołecznych.

Następnie głos zabrał Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ, który podkreślił, że jeżeli chce się osiągnąć wdrażanie Filaru poprzez proces Semestru Europejskiego (SE), należy zasadniczo poprawić udział krajowych partnerów społecznych w SE. Zwrócił także uwagę, że plan działań związanych z implementacją Filaru musi być dokumentem „żyjącym”,  corocznie aktualizowanym.

Przedstawiciele organizacji pracodawców zwracali natomiast uwagę na konieczność utrzymania miejsc pracy, koncentracji na osiągnięciu maksymalnych w obecnych okolicznościach wskaźników zatrudnienia czy kwestii kwalifikacji i kompetencji potrzebnych na rynku pracy. CEEP, unijna konfederacja pracodawców publicznych, podkreśliła konieczność zapewnienia dostępu do wysokiej jakości usług powszechnych.
W słowach końcowych, Komisarz Nicolas Schmit podkreślił – odnosząc się do wypowiedzi pracodawców, że istotny jest powrót nie do jakichkolwiek miejsc pracy, ale takich, które charakteryzują się ochroną socjalną, godziwym wynagrodzeniem oraz bezpiecznymi i higienicznymi warunkami pracy.
– Liczba wyzwań jest potężna, gdyż Covid-19 nałożył się na wcześniej zachodzące procesy. Patrząc z polskiej perspektywy widzimy, że art. 12 Filaru wskazujący, że praca winna łączyć się z prawem do ochrony socjalnej jest nagminnie naruszany. Przykładowo cały czas nie udało się w sposób zadowalający rozwiązać problemu zatrudniania poprzez platformy internetowe – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”. Dodatkowo Covid-19 wzmocnił wcześniejsze negatywne procesy wykluczania partnerów społecznych z udziału w „zarządzaniu” procesem Semestru Europejskiego  Przecież w Polsce tegoroczny Krajowy Program Reform w ogóle nie został przez rząd skonsultowany z partnerami społecznymi – dodaje ekspertka.

Długookresowy plan wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych  zostanie przestawiony przez Komisję Europejską w lutym 2021r., a następnie uroczyście przyjęty przez państwa członkowskie podczas Trójstronnego Szczytu Społecznego który odbędzie się podczas Prezydencji Portugalskiej.

bs
 

 

POLECANE
Witold Waszczykowski: Lewicowych dietetyków atak na rolnictwo tylko u nas
Witold Waszczykowski: Lewicowych "dietetyków" atak na rolnictwo

W wielu państwach trwają protesty rolników przeciwko umowie handlowej Unii Europejskiej z państwami Ameryki Południowej z ugrupowania Mercosur. Rolnicy obawiają się napływu taniej żywności z regionu gdzie nie obowiązują europejskie normy i standardy. W tym duchu redaktor Monika Rutke zadała niedawno zasadne pytanie ministrowi Radosławowi Sikorskiemu, czy Polska przyłączy się do francuskiego sprzeciwu wobec umowie z Mercosur.

Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji tylko u nas
Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji

Udział kilkunastu tysięcy żołnierzy Korei Północnej nie zmieni biegu wojny Rosji z Ukrainą. Wszyscy skupiamy się na tym, co zyskuje Putin. A moim zdaniem więcej może zyskać Kim Dzong Un. I to nie jest dobra wiadomość dla azjatyckiego Dalekiego Wschodu. Rosja postrzega agresywną Koreę Północną jako użyteczny sposób na zajęcie, odwrócenie uwagi i zagrożenie siłom USA w regionie Azji i Pacyfiku, podczas gdy Rosja realizuje ważniejsze priorytety w Europie.

Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do wyklętej J.K. Rowling z ostatniej chwili
Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do "wyklętej" J.K. Rowling

Autorka takich powieści jak "Harry Potter" i "Fantastyczne zwierzęta" J.K. Rowling publicznie sprzeciwia się ideologii gender. Jednakże kilka lat wystarczyło, aby branża filmowa porzuciła walkę z Rowling. Obecnie jest zaangażowana w nową produkcję HBO.

Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska pilne
Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska

Jak przekazał portal Interia ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska. 

Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych z ostatniej chwili
Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych

Francuski rząd ponawia próbę przeforsowania w UE przepisów ograniczających dostęp dzieciom poniżej 15. roku życia do mediów społecznościowych.

Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza pilne
Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza

Założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski wystosował oświadczenie ws. zapowiedzi wywiadu z Januszem Walusiem.

Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia polityka
Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia

Jak informuje Rzeczpospolita, PKW ma zastrzeżenia co do Polski 2050 Szymona Hołowni. Pomimo, że jej sprawozdanie finansowe zostało przyjęte, to organ wskazał na liczne uchybienia.

Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero z ostatniej chwili
Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero

Kanał Zero poinformował, że po powrocie do Polski Janusz Waluś, zabójca Chrisa Chaniego, przywódcy południowoafrykańskich komunistycznych bojówek, będzie gościem Krzysztofa Stanowskiego.

Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce z ostatniej chwili
Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce

W 2007 r. Waleria rzuciła się pod pociąg metra i straciła obie nogi. Zażywała ona leki na Parkinsona firmy GSK. Po zapoznaniu się z amerykańską i brytyjską treścią ulotki pozwała do sądu koncern farmaceutyczny, a w tym roku wygrała z nimi w sądzie w sprawie o odszkodowanie.

Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie gorące
Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Zdaniem Gazety Wyborczej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zamierza sięgnąć po prawicowy elektorat. W tym celu planuje pojawić się na ingresie nowego metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa oraz wrócić do pomysłu nadania imieniem ś.p. Lecha Kaczyńskiego jednej z warszawskich ulic.

REKLAMA

Komisja rozpoczyna dyskusję o przyszłości Europejskiego Filaru Praw Socjalnych

8 czerwca Komisja Europejska zorganizowała pierwsze „przesłuchanie” europejskich partnerów społecznych w związku z przygotowywaniem planu wdrożenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.
 Komisja rozpoczyna dyskusję o przyszłości Europejskiego Filaru Praw Socjalnych
/ fot.Wikimedia Commons
W wideokonferencji obok członków Komisji Europejskiej uczestniczyli liderzy i eksperci organizacji  partnerów społecznych. NSZZ „Solidarność” reprezentowała Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej.

Spotkanie rozpoczął Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który podkreślił, że UE przechodzi najbardziej drastyczny kryzys w swojej historii. Można spodziewać się spadku PKB w wymiarze 7,4%. Oznacza to, że należy podejmować działania niestandardowe. Stąd tak wielkie znaczenie zaproponowanego przez Komisję 27 maja pakietu Next generation UE. Kluczowe są jednak uzgodnienia państw członkowskich- pierwsze spotkanie planowane jest na 19 czerwca. Przy świadomości tych uwarunkowań celem pozostaje budowa silnego europejskiego modelu społecznego poprzez wdrażanie poszczególnych postanowień Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Jest oczywiste, że niektóre z jego postanowień, np. dotyczące aktywnej polityki na rynku pracy czy dostępu do usług powszechnych, mają w tej chwili większe znaczenie.
Nicolas Schmit, Komisarz ds. zatrudnienia podkreślił, że powiązania pomiędzy państwami członkowskimi powodują, iż poważna zapaść gospodarcza w jednym z nich odbiłaby się negatywnie na wszystkich. W jego ocenie Covid-19 nie zmniejsza naszego obowiązku wobec przyszłych pokoleń jakim jest przejście do gospodarki niskoemisyjnej. Równocześnie czeka nas nie tylko wyzwanie związane ze zmianą klimatyczną, ale i zmianą technologiczną (co przykładowo pokazał rozwój pracy zdalnej w czasie epidemii). Należy także pamiętać, że są grupy, które epidemia dotknęła w sposób szczególny, jak przykładowo kobiety, które dominują w nienależycie wynagradzanych i niedostatecznie cenionych zawodach w sferze ochrony zdrowia. W bieżącym roku Komisja Europejska skoncentruje się na następujących działaniach powiązanych z wdrożeniem Filaru:  europejska sprawiedliwa płaca minimalna, uzupełnione gwarancje dla młodych, udoskonalona agenda dotycząca umiejętności oraz zagadnienie transparentności płac kobiet i mężczyzn. Wśród obszarów przyszłorocznych m.in. trzeba podkreślić warunki pracy w kontekście zagrożeń psychospołecznych.

Następnie głos zabrał Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ, który podkreślił, że jeżeli chce się osiągnąć wdrażanie Filaru poprzez proces Semestru Europejskiego (SE), należy zasadniczo poprawić udział krajowych partnerów społecznych w SE. Zwrócił także uwagę, że plan działań związanych z implementacją Filaru musi być dokumentem „żyjącym”,  corocznie aktualizowanym.

Przedstawiciele organizacji pracodawców zwracali natomiast uwagę na konieczność utrzymania miejsc pracy, koncentracji na osiągnięciu maksymalnych w obecnych okolicznościach wskaźników zatrudnienia czy kwestii kwalifikacji i kompetencji potrzebnych na rynku pracy. CEEP, unijna konfederacja pracodawców publicznych, podkreśliła konieczność zapewnienia dostępu do wysokiej jakości usług powszechnych.
W słowach końcowych, Komisarz Nicolas Schmit podkreślił – odnosząc się do wypowiedzi pracodawców, że istotny jest powrót nie do jakichkolwiek miejsc pracy, ale takich, które charakteryzują się ochroną socjalną, godziwym wynagrodzeniem oraz bezpiecznymi i higienicznymi warunkami pracy.
– Liczba wyzwań jest potężna, gdyż Covid-19 nałożył się na wcześniej zachodzące procesy. Patrząc z polskiej perspektywy widzimy, że art. 12 Filaru wskazujący, że praca winna łączyć się z prawem do ochrony socjalnej jest nagminnie naruszany. Przykładowo cały czas nie udało się w sposób zadowalający rozwiązać problemu zatrudniania poprzez platformy internetowe – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”. Dodatkowo Covid-19 wzmocnił wcześniejsze negatywne procesy wykluczania partnerów społecznych z udziału w „zarządzaniu” procesem Semestru Europejskiego  Przecież w Polsce tegoroczny Krajowy Program Reform w ogóle nie został przez rząd skonsultowany z partnerami społecznymi – dodaje ekspertka.

Długookresowy plan wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych  zostanie przestawiony przez Komisję Europejską w lutym 2021r., a następnie uroczyście przyjęty przez państwa członkowskie podczas Trójstronnego Szczytu Społecznego który odbędzie się podczas Prezydencji Portugalskiej.

bs
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe