Czym jest syndrom „pierwszej dniówki”?
– wyjaśniła w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk Katarzyna Isbrandt z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.- Często pracownicy nie wiedzą, kiedy muszą podpisać umowę o pracę. Pracodawca jest jednak zobowiązany do podpisania umowy z pracownikiem przed dopuszczeniem go do pracy. Przed wrześniem 2016 roku, kiedy zmieniły się przepisy, obowiązywała zasada, że pracodawca musiał podpisać umowę z pracownikiem do końca dnia, co powodowało, że pracownicy często pracowali bez umowy pisemnej. To często budziło wątpliwości prawne. Zmienione przepisy gwarantują, że pracownik musi mieć podpisaną umowę przed rozpoczęciem pracy. Wykonywanie umowy bez podpisania umowy jest wykroczeniem
W ostatniej audycji „Głos pracownika” dziennikarze Radia Gdańsk sprawdzali także, jaka przyszłość czeka humanistów na rynku pracy. Według prezes firmy Youll.be Joanny Staniszewskiej, humaniści w niedalekiej przyszłości pracę znaleźć mogą w nowych zawodach. O zatrudnienie nie będą musieli się martwić specjaliści od prowadzenia rozmów wewnątrz firmy i między firmami. Mają być to osoby, które łączą w sobie cechy dobrych HR-owców, marketingowców, psychologów i socjologów.
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko niektóre tematy, którymi zajmują się reporterzy „Radia Gdańsk”. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.
Audycja „Głos Pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.