Henryk Nakonieczny w TVP Info o składkach ubezpieczeniowych i „emeryturze bez podatku”

Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odpowiedzialny za działy eksperckie i dialog trójstronny był gościem programu „Debata” na antenie TVP Info, gdzie poruszono temat składek ubezpieczeniowych i emerytur.
 Henryk Nakonieczny w TVP Info o składkach ubezpieczeniowych i „emeryturze bez podatku”
/ fot. screen TVP Info
W grudniu, na wniosek grupy posłów Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu trafił projekt zakładający dobrowolne składki ZUS dla przedsiębiorców. Pozaobowiązkowe odprowadzanie składek miałoby dotyczyć zarówno ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego, czy wypadkowego.

– Patrząc na projekt myśmy wyrazili swoją ocenę i opinię - to jest wręcz propozycja dewastująca system emerytalny – twierdzi Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK NSZZ „Solidarność”. Zdaniem Nakoniecznego „to nie jest tak, że system emerytalny sobie osobno funkcjonuje”.

Ubezpieczamy się na ewentualność utraty możliwości, czy zdolności zarobkowania i ten system ma nam dać szansę uzyskania dochodów, ze względu na brak możliwości uzyskiwania dochodów z innych źródeł – podkreślił.

Zastępstwem, czy uzupełnieniem tego systemu jest na przykład pomoc społeczna. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że my z własnej woli nie uczestniczymy w tym systemie - więc na starość trzeba będzie uruchomić pomoc społeczną – zwrócił uwagę Nakonieczny i jak dodał, art. 67 Konstytucji mówi wyraźnie, że „każdy ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy”.

Mielibyśmy sytuację, że przedsiębiorca zwalniając się z obowiązku, czyli z art. 84 konstytucji, [każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie – przyp. red.], mógłby korzystać z innej formy, wręcz mógłby się domagać tego wsparcia na okoliczność osiągniętego wieku, na okoliczność choroby czy wypadku, jednocześnie zwalniając się z wszelkich obowiązków – zaznaczył.
 

Proszę pamiętać, że w Polsce mamy system zabezpieczenia emerytalnego oparty na solidarności międzypokoleniowej. Zwalniając się przerzuciłoby się ciężar na pozostałych, czy to w formie składek na ubezpieczenie społeczne, czy w konsekwencji zwiększenia podatków. My absolutnie nie godzimy się i nie zgodzimy na takie rozwiązanie


– przypomniał Henryk Nakonieczny.

W „Debacie” poruszono także temat wysokości płaconych składek na ZUS od dochodów osiąganych przez firmę. Obecnie podstawa oskładkowania to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Mówi się jednak o scenariuszu pełnego oskładkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Ten pomysł od 2012 roku przechodzi z rządu na rząd i sytuacja cały czas nie znajduje swojego finału, wręcz przeciwnie - zazwyczaj odbywa się zmniejszenie obciążeń składkowych płaconych przez przedsiębiorców. Mamy mały ZUS, mikro ZUS, mały ZUS plus, to wszystko powoduje nierówność stron i brak stabilności systemu i go degraduje – podkreślił członek Komisji Krajowej.
 

Mówi się o alternatywie składania do minimalnego wynagrodzenia, do uzyskania kapitału, który pozwoli na minimalne świadczenie. Ale to miałoby dotyczyć tylko przedsiębiorców, a już nie zatrudnionych na umowę o pracę, bo ktoś musi utrzymać ten system. Najlepiej, żeby to robili ci zatrudnieni na umowę o pracę, bo oni są widoczni, czytelni, wiadomo jaki mają przychód z pracy więc sprawa jest prosta. Najlepszym przykładem na to jest system chorobowy - pokrycie świadczeń systemu chorobowego dla prowadzących działalność gospodarczą z ich składek, to jest obecnie 30 proc. Podobnie mamy w pozostałych systemach


– wskazał.

Dopóki nie uzyskamy równości, czyli nie będziemy płacić proporcjonalnie od własnych przychodów, dochodów uzyskanych ze świadczenia, czy też wykonywania pracy, czy prowadzenia działalności gospodarczej, bez względu w jakiej formie ją wykonujemy, powinniśmy opłacać proporcjonalnie. Wtedy system będzie miał element sprawiedliwości, przewidywalności, a co najważniejsze - będzie mógł zabezpieczać naszą przyszłość w momencie, kiedy będziemy tracić z różnych powodów zdolność do uzyskiwania dochodów – dodał.

W środę 22 stycznia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Emerytura bez podatku”, o którym głośno mówi jeden z kandydatów na prezydenta RP Władysław Kosiniak-Kamysz. Pod projektem znoszącym podatek od emerytury podpisało się 140 tys. osób.

140 tys. osób się podpisało, ale może zapytamy pracujących o niskich dochodach, jak oni to oceniają, bo my musimy patrzeć całościowo. Proszę zwrócić uwagę, że nasze składki nie są obciążane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To pozwala nam gromadzić wyższy kapitał z uwagi na lepszy zwrot od wyższego kapitału – zaznaczył Nakonieczny.

Źródło: TVP Info
kpa



 

POLECANE
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za z ostatniej chwili
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę ustawę o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, według której środki na inwestycje w produkcję amunicji miałyby nie pochodzić z budżetu MON.

Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

REKLAMA

Henryk Nakonieczny w TVP Info o składkach ubezpieczeniowych i „emeryturze bez podatku”

Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odpowiedzialny za działy eksperckie i dialog trójstronny był gościem programu „Debata” na antenie TVP Info, gdzie poruszono temat składek ubezpieczeniowych i emerytur.
 Henryk Nakonieczny w TVP Info o składkach ubezpieczeniowych i „emeryturze bez podatku”
/ fot. screen TVP Info
W grudniu, na wniosek grupy posłów Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu trafił projekt zakładający dobrowolne składki ZUS dla przedsiębiorców. Pozaobowiązkowe odprowadzanie składek miałoby dotyczyć zarówno ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego, czy wypadkowego.

– Patrząc na projekt myśmy wyrazili swoją ocenę i opinię - to jest wręcz propozycja dewastująca system emerytalny – twierdzi Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK NSZZ „Solidarność”. Zdaniem Nakoniecznego „to nie jest tak, że system emerytalny sobie osobno funkcjonuje”.

Ubezpieczamy się na ewentualność utraty możliwości, czy zdolności zarobkowania i ten system ma nam dać szansę uzyskania dochodów, ze względu na brak możliwości uzyskiwania dochodów z innych źródeł – podkreślił.

Zastępstwem, czy uzupełnieniem tego systemu jest na przykład pomoc społeczna. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że my z własnej woli nie uczestniczymy w tym systemie - więc na starość trzeba będzie uruchomić pomoc społeczną – zwrócił uwagę Nakonieczny i jak dodał, art. 67 Konstytucji mówi wyraźnie, że „każdy ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy”.

Mielibyśmy sytuację, że przedsiębiorca zwalniając się z obowiązku, czyli z art. 84 konstytucji, [każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie – przyp. red.], mógłby korzystać z innej formy, wręcz mógłby się domagać tego wsparcia na okoliczność osiągniętego wieku, na okoliczność choroby czy wypadku, jednocześnie zwalniając się z wszelkich obowiązków – zaznaczył.
 

Proszę pamiętać, że w Polsce mamy system zabezpieczenia emerytalnego oparty na solidarności międzypokoleniowej. Zwalniając się przerzuciłoby się ciężar na pozostałych, czy to w formie składek na ubezpieczenie społeczne, czy w konsekwencji zwiększenia podatków. My absolutnie nie godzimy się i nie zgodzimy na takie rozwiązanie


– przypomniał Henryk Nakonieczny.

W „Debacie” poruszono także temat wysokości płaconych składek na ZUS od dochodów osiąganych przez firmę. Obecnie podstawa oskładkowania to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Mówi się jednak o scenariuszu pełnego oskładkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Ten pomysł od 2012 roku przechodzi z rządu na rząd i sytuacja cały czas nie znajduje swojego finału, wręcz przeciwnie - zazwyczaj odbywa się zmniejszenie obciążeń składkowych płaconych przez przedsiębiorców. Mamy mały ZUS, mikro ZUS, mały ZUS plus, to wszystko powoduje nierówność stron i brak stabilności systemu i go degraduje – podkreślił członek Komisji Krajowej.
 

Mówi się o alternatywie składania do minimalnego wynagrodzenia, do uzyskania kapitału, który pozwoli na minimalne świadczenie. Ale to miałoby dotyczyć tylko przedsiębiorców, a już nie zatrudnionych na umowę o pracę, bo ktoś musi utrzymać ten system. Najlepiej, żeby to robili ci zatrudnieni na umowę o pracę, bo oni są widoczni, czytelni, wiadomo jaki mają przychód z pracy więc sprawa jest prosta. Najlepszym przykładem na to jest system chorobowy - pokrycie świadczeń systemu chorobowego dla prowadzących działalność gospodarczą z ich składek, to jest obecnie 30 proc. Podobnie mamy w pozostałych systemach


– wskazał.

Dopóki nie uzyskamy równości, czyli nie będziemy płacić proporcjonalnie od własnych przychodów, dochodów uzyskanych ze świadczenia, czy też wykonywania pracy, czy prowadzenia działalności gospodarczej, bez względu w jakiej formie ją wykonujemy, powinniśmy opłacać proporcjonalnie. Wtedy system będzie miał element sprawiedliwości, przewidywalności, a co najważniejsze - będzie mógł zabezpieczać naszą przyszłość w momencie, kiedy będziemy tracić z różnych powodów zdolność do uzyskiwania dochodów – dodał.

W środę 22 stycznia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Emerytura bez podatku”, o którym głośno mówi jeden z kandydatów na prezydenta RP Władysław Kosiniak-Kamysz. Pod projektem znoszącym podatek od emerytury podpisało się 140 tys. osób.

140 tys. osób się podpisało, ale może zapytamy pracujących o niskich dochodach, jak oni to oceniają, bo my musimy patrzeć całościowo. Proszę zwrócić uwagę, że nasze składki nie są obciążane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To pozwala nam gromadzić wyższy kapitał z uwagi na lepszy zwrot od wyższego kapitału – zaznaczył Nakonieczny.

Źródło: TVP Info
kpa




 

Polecane
Emerytury
Stażowe