Wojska Specjalne otrzymały cztery nowoczesne śmigłowce Black Hawk

– Śmigłowce Black Hawk stają się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia polskich sił specjalnych – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii przekazania Wojskom Specjalnym czterech śmigłowców Sikorsky S-70i.
 Wojska Specjalne otrzymały cztery nowoczesne śmigłowce Black Hawk
/ Jakub Szymczuk/ KPRP

Jak podkreślał, śmigłowce Black Hawk „są nam doskonale znane i wypróbowane”. 
 

– Nasi żołnierze wielokrotnie mieli możliwość w różnych częściach świata korzystać z tych śmigłowców, które są na stanie armii sojuszniczych, przede wszystkim w armii Stanów Zjednoczonych 


– wyjaśniał.
 

- Polscy żołnierze sił specjalnych zasługują na najlepszy sprzęt. I właśnie ten sprzęt dziś wchodzi do służby. To są śmigłowce wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności, nawigacji. Są wyposażone tak, jak życzyli sobie tego żołnierze z sił specjalnych 


- mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu protokołów przekazania nowych śmigłowców na wyposażenie Wojsk Specjalnych. Zaznaczył, że żołnierze Wojsk Specjalnych są bardzo dobrze wyszkolonymi żołnierzami, a ich profesjonalizm jest doceniany na całym świecie. 
 

- Kiedy kilka tygodni temu rozmawiałem z generałem Clarkiem, dowódcą sił specjalnych USA, na temat współpracy między siłami specjalnymi polskimi i amerykańskimi, usłyszałem, że polscy specjalni należą do najlepszych, że stanowią elitę w ramach sił specjalnych Sojuszu Północnoatlantyckiego 


– powiedział szef MON.
 

- To śmigłowce wyprodukowane w PZL Mielec, a więc w miejscu, w którym od wielu lat tętni życie polskiej myśli technologicznej, lotniczej. Dziś we współpracy z ze Stanów Zjednoczonych, firmą globalną, osiągnęliśmy ten rezultat w postaci nowoczesnych śmigłowców Black Hawk, które trafiają na wyposażenie polskich sił specjalnych 


– zaznaczył szef MON. Podziękował prezydentowi A. Dudzie za wspieranie działań MON na rzecz modernizacji Wojska Polskiego.  
 

- Chciałbym podziękować panu prezydentowi za to, że wspierał pan moją działalność w tworzeniu podstaw prawnych, finansowych do tego, żeby proces modernizacji  technicznej postępował. Dzięki temu wsparciu, przyjęliśmy odpowiednie dokumenty stanowiące fundamentu procesu modernizacji wyposażenia polskich sił zbrojnych. I kontynuujemy ten proces. Zapewniam państwa, że będziemy konsekwentni we wzmacnianiu zdolności Wojska Polskiego 


– zaznaczył szef MON.
 

Żołnierzom życzę, aby ten sprzęt dobrze służył obronności naszej Ojczyzny 


– powiedział na zakończenie spotkania.

***
25 stycznia 2019 r, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał w Mielcu umowę na zakup śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. Przedmiotem umowy była dostawa 4 śmigłowców.

S-70i Black Hawk wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Śmigłowce zostały zamówione dla Wojsk Specjalnych w konfiguracji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, w której oprócz standardowego wyposażenia producenta wchodzą m.in.:
1.    Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności,
2.    Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych,
3.    Wyposażenie umożliwiające wszechstronny transport ładunków,
4.    Wyposażenie wspomagające ewakuację rannych,
5.    Systemy łączności i wymiany danych zgodne z wymaganiami państw NATO – do prowadzenia korespondencji, niezależnie od przynależności korespondenta,
6.    Systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO i NATO,
7.    Systemy ochronne śmigłowca i załogi,
8.    Wyposażenie naziemne gwarantujące całkowitą niezależność użytkownika,
9.    System wsparcia logistycznego,
10.    Pakiet szkoleń personelu latającego i technicznego.
Szczegóły dotyczące uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia śmigłowców stanowią informację nieprzeznaczoną do upubliczniania, co jest przyjętym standardem światowym w przypadku sprzętu wojsk specjalnych. Wartość umowy wraz z w/w pakietami wyniosła 683,4 mln złotych brutto. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln złotych zł brutto. Na dostawcę nałożono zobowiązania gwarantujące zachowanie śmigłowców w należytej sprawności technicznej przez cały okres ich eksploatacji. Śmigłowce Sikorsky S-70i zostały wyprodukowane i dostarczone przez Polskie Zakłady Lotnicze sp. z o.o. w Mielcu, spółkę Lockheed Martin.

S-70i BLACK HAWK – sprawdzony wielozadaniowy śmigłowiec, zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi wymogami wojskowymi. To platforma wykorzystywana przez wojsko Stanów Zjednoczonych i ponad 30 innych armii na całym świecie. BLACK HAWK – to wylatanych 10 milionów godzin, w tym ponad 2,5 miliona w warunkach bojowych, m.in.  w misjach ofensywnych, MEDEVAC-u, transporcie VIP-ów, przewozie ładunków, misjach bojowo-poszukiwawczych i ratunkowych i patrolach morskich.

Konstrukcja śmigłowca:
Klasyczny układ dwusilnikowy z czterołopatowym wirnikiem nośnym, czterołopatowym śmigłem ogonowym
i niechowanym podwoziem z kołem ogonowym.
Kabłub o konstrukcji metalowej, półskorupowej  z wykorzystaniem elementów kompozytowych. Duża  liczba luków i wzierników umożliwiających dostęp do poszczególnych elementów wyposażenia. Struktura kadłuba zaprojektowana jest tak, aby maksymalnie chronić osoby w niej przebywające m.in. w warunkach lądowania awaryjnego. W przedniej części kadłuba znajduje się kabina załogi. Za kabiną pilotów znajduje się kabina transportowa. Z obu stron kabiny transportowej znajdują się szerokie drzwi odsuwane do tyłu. Za kabiną transportową znajdują się zbiorniki paliwa. W dolnej części kadłuba znajduje się hak,na którym można podwiesić ładunek. W tylnej części śmigłowca kadłub przechodzi w belkę ogonową, która kończy się statecznikiem pionowym. Do statecznika pionowego jest mocowane śmigło ogonowe oraz statecznik poziomy. Przekładnia główna znajduje się w górnej części kadłuba. Po jej bokach są zamocowane silniki główne. Za osią wirnika głównego znajduje się pomocniczy silnik turbinowy (APU), służący również do rozruchu silników głównych.
Wirnik nośny jest czterołopatowy. Główny element głowicy wirnika wykonany jest ze stopu tytanu. Do niego są mocowane m.in. elastomerowe łożyska łopat. Łopaty posiadają tytanowy dźwigar.

źródło: gov.pl/obrona-narodowa

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła Wiadomości
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła

81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz, do którego dobrowolnie trafił w 1940 r., aby zdobywać informacje o niemieckiej machinie zbrodni i docelowo – wyzwolić obóz.

Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

REKLAMA

Wojska Specjalne otrzymały cztery nowoczesne śmigłowce Black Hawk

– Śmigłowce Black Hawk stają się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia polskich sił specjalnych – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii przekazania Wojskom Specjalnym czterech śmigłowców Sikorsky S-70i.
 Wojska Specjalne otrzymały cztery nowoczesne śmigłowce Black Hawk
/ Jakub Szymczuk/ KPRP

Jak podkreślał, śmigłowce Black Hawk „są nam doskonale znane i wypróbowane”. 
 

– Nasi żołnierze wielokrotnie mieli możliwość w różnych częściach świata korzystać z tych śmigłowców, które są na stanie armii sojuszniczych, przede wszystkim w armii Stanów Zjednoczonych 


– wyjaśniał.
 

- Polscy żołnierze sił specjalnych zasługują na najlepszy sprzęt. I właśnie ten sprzęt dziś wchodzi do służby. To są śmigłowce wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności, nawigacji. Są wyposażone tak, jak życzyli sobie tego żołnierze z sił specjalnych 


- mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu protokołów przekazania nowych śmigłowców na wyposażenie Wojsk Specjalnych. Zaznaczył, że żołnierze Wojsk Specjalnych są bardzo dobrze wyszkolonymi żołnierzami, a ich profesjonalizm jest doceniany na całym świecie. 
 

- Kiedy kilka tygodni temu rozmawiałem z generałem Clarkiem, dowódcą sił specjalnych USA, na temat współpracy między siłami specjalnymi polskimi i amerykańskimi, usłyszałem, że polscy specjalni należą do najlepszych, że stanowią elitę w ramach sił specjalnych Sojuszu Północnoatlantyckiego 


– powiedział szef MON.
 

- To śmigłowce wyprodukowane w PZL Mielec, a więc w miejscu, w którym od wielu lat tętni życie polskiej myśli technologicznej, lotniczej. Dziś we współpracy z ze Stanów Zjednoczonych, firmą globalną, osiągnęliśmy ten rezultat w postaci nowoczesnych śmigłowców Black Hawk, które trafiają na wyposażenie polskich sił specjalnych 


– zaznaczył szef MON. Podziękował prezydentowi A. Dudzie za wspieranie działań MON na rzecz modernizacji Wojska Polskiego.  
 

- Chciałbym podziękować panu prezydentowi za to, że wspierał pan moją działalność w tworzeniu podstaw prawnych, finansowych do tego, żeby proces modernizacji  technicznej postępował. Dzięki temu wsparciu, przyjęliśmy odpowiednie dokumenty stanowiące fundamentu procesu modernizacji wyposażenia polskich sił zbrojnych. I kontynuujemy ten proces. Zapewniam państwa, że będziemy konsekwentni we wzmacnianiu zdolności Wojska Polskiego 


– zaznaczył szef MON.
 

Żołnierzom życzę, aby ten sprzęt dobrze służył obronności naszej Ojczyzny 


– powiedział na zakończenie spotkania.

***
25 stycznia 2019 r, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał w Mielcu umowę na zakup śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. Przedmiotem umowy była dostawa 4 śmigłowców.

S-70i Black Hawk wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Śmigłowce zostały zamówione dla Wojsk Specjalnych w konfiguracji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, w której oprócz standardowego wyposażenia producenta wchodzą m.in.:
1.    Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności,
2.    Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych,
3.    Wyposażenie umożliwiające wszechstronny transport ładunków,
4.    Wyposażenie wspomagające ewakuację rannych,
5.    Systemy łączności i wymiany danych zgodne z wymaganiami państw NATO – do prowadzenia korespondencji, niezależnie od przynależności korespondenta,
6.    Systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO i NATO,
7.    Systemy ochronne śmigłowca i załogi,
8.    Wyposażenie naziemne gwarantujące całkowitą niezależność użytkownika,
9.    System wsparcia logistycznego,
10.    Pakiet szkoleń personelu latającego i technicznego.
Szczegóły dotyczące uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia śmigłowców stanowią informację nieprzeznaczoną do upubliczniania, co jest przyjętym standardem światowym w przypadku sprzętu wojsk specjalnych. Wartość umowy wraz z w/w pakietami wyniosła 683,4 mln złotych brutto. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln złotych zł brutto. Na dostawcę nałożono zobowiązania gwarantujące zachowanie śmigłowców w należytej sprawności technicznej przez cały okres ich eksploatacji. Śmigłowce Sikorsky S-70i zostały wyprodukowane i dostarczone przez Polskie Zakłady Lotnicze sp. z o.o. w Mielcu, spółkę Lockheed Martin.

S-70i BLACK HAWK – sprawdzony wielozadaniowy śmigłowiec, zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi wymogami wojskowymi. To platforma wykorzystywana przez wojsko Stanów Zjednoczonych i ponad 30 innych armii na całym świecie. BLACK HAWK – to wylatanych 10 milionów godzin, w tym ponad 2,5 miliona w warunkach bojowych, m.in.  w misjach ofensywnych, MEDEVAC-u, transporcie VIP-ów, przewozie ładunków, misjach bojowo-poszukiwawczych i ratunkowych i patrolach morskich.

Konstrukcja śmigłowca:
Klasyczny układ dwusilnikowy z czterołopatowym wirnikiem nośnym, czterołopatowym śmigłem ogonowym
i niechowanym podwoziem z kołem ogonowym.
Kabłub o konstrukcji metalowej, półskorupowej  z wykorzystaniem elementów kompozytowych. Duża  liczba luków i wzierników umożliwiających dostęp do poszczególnych elementów wyposażenia. Struktura kadłuba zaprojektowana jest tak, aby maksymalnie chronić osoby w niej przebywające m.in. w warunkach lądowania awaryjnego. W przedniej części kadłuba znajduje się kabina załogi. Za kabiną pilotów znajduje się kabina transportowa. Z obu stron kabiny transportowej znajdują się szerokie drzwi odsuwane do tyłu. Za kabiną transportową znajdują się zbiorniki paliwa. W dolnej części kadłuba znajduje się hak,na którym można podwiesić ładunek. W tylnej części śmigłowca kadłub przechodzi w belkę ogonową, która kończy się statecznikiem pionowym. Do statecznika pionowego jest mocowane śmigło ogonowe oraz statecznik poziomy. Przekładnia główna znajduje się w górnej części kadłuba. Po jej bokach są zamocowane silniki główne. Za osią wirnika głównego znajduje się pomocniczy silnik turbinowy (APU), służący również do rozruchu silników głównych.
Wirnik nośny jest czterołopatowy. Główny element głowicy wirnika wykonany jest ze stopu tytanu. Do niego są mocowane m.in. elastomerowe łożyska łopat. Łopaty posiadają tytanowy dźwigar.

źródło: gov.pl/obrona-narodowa

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe