"To była wojna wypowiedziana własnemu narodowi". W Radiu Gdańsk wspomnienia świadków Grudnia '81

Radio Gdańsk wspólnie z partnerami chce przypomnieć mieszkańcom Pomorza ofiarę osób represjonowanych w stanie wojennym i ich wkład w odzyskanie przez Polskę wolności. Rozgłośnia  odda głos bezpośrednim uczestnikom tamtych wydarzeń – zarówno na antenie, jak i w okolicznościowym bezpłatnym wydawnictwie. Ich wspomnienia będą emitowane od poniedziałku do piątku o godz. 12:20 i 19:50. 
 "To była wojna wypowiedziana własnemu narodowi". W Radiu Gdańsk wspomnienia świadków Grudnia '81
/ Czołgi T-55 w Zbąszyniu podczas stanu wojennego, Wikipedia - domena publiczna
13 grudnia mija kolejna rocznica wprowadzenia w 1981 roku stanu wojennego. Dokonał tego komunistyczny reżim, rządzący wówczas Polską, ale nieakceptowany przez Polaków. Była to wojna wypowiedziana własnemu narodowi. Tysiące ludzi zostało uwięzionych, internowanych i wyrzuconych z pracy. Jednak ludzie "Solidarności” dalej walczyli w podziemiu, aż do roku 1989.

Codziennie, od poniedziałku do piątku, od 2 do 13 grudnia, na naszej antenie będzie można wysłuchać wyjątkowych rozmów ze świadkami historii - osobami represjonowanymi.

Oprócz tego powstanie wyjątkowa płyta z materiałami Radia Gdańsk, dotyczącymi stanu wojennego, bohaterów "Solidarności" i osób represjonowanych.


INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ: "NA ULICE WYJECHAŁY CZOŁGI"
"Stan wojenny został ogłoszony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Ci, którzy wówczas, w niedzielny poranek, czekali na emisję kultowego "Teleranka", nie doczekali się. Wprowadzono godzinę milicyjną, na ulice wyjechały czołgi. Zablokowano połączenia telefoniczne, a żeby wyjechać z miasta do miasta, potrzebna była specjalna przepustka. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Tej samej nocy, kiedy wprowadzono stan wojenny, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej skończyła obrady Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Po ich zamknięciu milicja zatrzymała większość działaczy władz krajowych związku, w tym Andrzeja i Joannę Gwiazdów, Lecha Kaczyńskiego, Jacka Merkla, Arkadiusza Rybickiego, Lecha Sobieszka i Krzysztofa Wyszkowskiego, a także członków i pracowników Komisji Krajowej, Zarządu Regionu Gdańskiego, działaczy komisji zakładowych "S" oraz członków KOWzP, NZS i RMP.

O 2:45 wyprowadzono z domu Lecha Wałęsę, którego następnie przerzucono samolotem przez Warszawę do Arłamowa w Bieszczadach. W całym okresie stanu wojennego (do lipca 1983 r.) w województwie gdańskim, z powodów politycznych, przed sądami stanęło prawie sześćset osób. Być może to ich ofiara sprawiła, że w 1989 r. upadł mur berliński, a Związek Radziecki - owo "imperium zła", jak mawiał Ronald Reagan - rozpadł się na kawałki?" - Instytut Pamięci Narodowej.

PREZES RADIA GDAŃSK: "BYŁA TO WOJNA WYPOWIEDZIANA WŁASNEMU NARODOWI"
- 13 grudnia mija kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Dokonał tego komunistyczny reżim, rządzący wówczas Polską, ale nieakceptowany przez Polaków. Była to wojna wypowiedziana własnemu narodowi. Jej celem było zdławienie wolnościowych i niepodległościowych aspiracji Polaków, wyrażonych przez powstanie i działalność ruchu "Solidarności". Ta największa niezależna organizacja społeczna w całym bloku sowieckim została zdelegalizowana. Tysiące ludzi zostało uwięzionych, internowanych i wyrzuconych z pracy. Jednak ludzie "Solidarności" dalej walczyli w podziemiu, aż do roku 1989. Dzisiaj Radio Gdańsk dziękuje im za wolną i niepodległą Polskę - mówi Adam Chmielecki, prezes Zarządu Radia Gdańsk.

PREZES ENERGA SA: "STAN WOJENNY ZOSTAŁ UZNANY ZA ZBRODNIĘ KOMUNISTYCZNĄ"
- W wolnej Polsce wyrokiem sądu stan wojenny został uznany za zbrodnię komunistyczną. Członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zostali uznani za nielegalną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Stan wojenny został zniesiony w 1983 roku, jednak jego skutki obowiązywały aż do roku 1989. W tym czasie w Polsce zginęło ponad sto osób. Tysiące zostało rannych podczas niezależnych niepodległościowych manifestacji. Ofiarom stanu wojennego i osobom represjonowanym przez komunistyczny reżim z powodów politycznych należy się nasza cześć i pamięć. To im zawdzięczamy wolną i demokratyczną Polskę. Pamięć o ich bohaterstwie to część misji spółek Skarbu Państwa, takich jak Grupa Energa, która razem z partnerami z dumą zrealizowała ten projekt - tłumaczy Grzegorz Ksepko, p.o. prezesa Energa SA.

WYJĄTKOWE WSPOMNIENIA
Na wyjątkowe wspomnienia Radio Gdańsk zaprasza codziennie o godz. 12:20 i 19:50. Poniżej osoby, z którymi rozmów będzie można wysłuchać:

4.12.Andrzej Osipów
5.12. Barbara Hejcz
6.12. Anna Kołakowska
9.12. Czesław Nowak
10.12. Wojciech Milewski
11.12. Izabela Lipniewicz
12.12. Stanisław Fudakowski
13.12. Ewa Kubasiewicz-Houée

Partnerzy:
- Energa
- Instytut Pamięci Narodowej
- Region Gdański NSZZ Solidarność
- Stowarzyszenie Godność
- Pomorska Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych

źródło: radiogdansk.pl, Oprac. Instytut Pamięci Narodowej

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

"To była wojna wypowiedziana własnemu narodowi". W Radiu Gdańsk wspomnienia świadków Grudnia '81

Radio Gdańsk wspólnie z partnerami chce przypomnieć mieszkańcom Pomorza ofiarę osób represjonowanych w stanie wojennym i ich wkład w odzyskanie przez Polskę wolności. Rozgłośnia  odda głos bezpośrednim uczestnikom tamtych wydarzeń – zarówno na antenie, jak i w okolicznościowym bezpłatnym wydawnictwie. Ich wspomnienia będą emitowane od poniedziałku do piątku o godz. 12:20 i 19:50. 
 "To była wojna wypowiedziana własnemu narodowi". W Radiu Gdańsk wspomnienia świadków Grudnia '81
/ Czołgi T-55 w Zbąszyniu podczas stanu wojennego, Wikipedia - domena publiczna
13 grudnia mija kolejna rocznica wprowadzenia w 1981 roku stanu wojennego. Dokonał tego komunistyczny reżim, rządzący wówczas Polską, ale nieakceptowany przez Polaków. Była to wojna wypowiedziana własnemu narodowi. Tysiące ludzi zostało uwięzionych, internowanych i wyrzuconych z pracy. Jednak ludzie "Solidarności” dalej walczyli w podziemiu, aż do roku 1989.

Codziennie, od poniedziałku do piątku, od 2 do 13 grudnia, na naszej antenie będzie można wysłuchać wyjątkowych rozmów ze świadkami historii - osobami represjonowanymi.

Oprócz tego powstanie wyjątkowa płyta z materiałami Radia Gdańsk, dotyczącymi stanu wojennego, bohaterów "Solidarności" i osób represjonowanych.


INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ: "NA ULICE WYJECHAŁY CZOŁGI"
"Stan wojenny został ogłoszony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Ci, którzy wówczas, w niedzielny poranek, czekali na emisję kultowego "Teleranka", nie doczekali się. Wprowadzono godzinę milicyjną, na ulice wyjechały czołgi. Zablokowano połączenia telefoniczne, a żeby wyjechać z miasta do miasta, potrzebna była specjalna przepustka. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Tej samej nocy, kiedy wprowadzono stan wojenny, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej skończyła obrady Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Po ich zamknięciu milicja zatrzymała większość działaczy władz krajowych związku, w tym Andrzeja i Joannę Gwiazdów, Lecha Kaczyńskiego, Jacka Merkla, Arkadiusza Rybickiego, Lecha Sobieszka i Krzysztofa Wyszkowskiego, a także członków i pracowników Komisji Krajowej, Zarządu Regionu Gdańskiego, działaczy komisji zakładowych "S" oraz członków KOWzP, NZS i RMP.

O 2:45 wyprowadzono z domu Lecha Wałęsę, którego następnie przerzucono samolotem przez Warszawę do Arłamowa w Bieszczadach. W całym okresie stanu wojennego (do lipca 1983 r.) w województwie gdańskim, z powodów politycznych, przed sądami stanęło prawie sześćset osób. Być może to ich ofiara sprawiła, że w 1989 r. upadł mur berliński, a Związek Radziecki - owo "imperium zła", jak mawiał Ronald Reagan - rozpadł się na kawałki?" - Instytut Pamięci Narodowej.

PREZES RADIA GDAŃSK: "BYŁA TO WOJNA WYPOWIEDZIANA WŁASNEMU NARODOWI"
- 13 grudnia mija kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Dokonał tego komunistyczny reżim, rządzący wówczas Polską, ale nieakceptowany przez Polaków. Była to wojna wypowiedziana własnemu narodowi. Jej celem było zdławienie wolnościowych i niepodległościowych aspiracji Polaków, wyrażonych przez powstanie i działalność ruchu "Solidarności". Ta największa niezależna organizacja społeczna w całym bloku sowieckim została zdelegalizowana. Tysiące ludzi zostało uwięzionych, internowanych i wyrzuconych z pracy. Jednak ludzie "Solidarności" dalej walczyli w podziemiu, aż do roku 1989. Dzisiaj Radio Gdańsk dziękuje im za wolną i niepodległą Polskę - mówi Adam Chmielecki, prezes Zarządu Radia Gdańsk.

PREZES ENERGA SA: "STAN WOJENNY ZOSTAŁ UZNANY ZA ZBRODNIĘ KOMUNISTYCZNĄ"
- W wolnej Polsce wyrokiem sądu stan wojenny został uznany za zbrodnię komunistyczną. Członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zostali uznani za nielegalną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Stan wojenny został zniesiony w 1983 roku, jednak jego skutki obowiązywały aż do roku 1989. W tym czasie w Polsce zginęło ponad sto osób. Tysiące zostało rannych podczas niezależnych niepodległościowych manifestacji. Ofiarom stanu wojennego i osobom represjonowanym przez komunistyczny reżim z powodów politycznych należy się nasza cześć i pamięć. To im zawdzięczamy wolną i demokratyczną Polskę. Pamięć o ich bohaterstwie to część misji spółek Skarbu Państwa, takich jak Grupa Energa, która razem z partnerami z dumą zrealizowała ten projekt - tłumaczy Grzegorz Ksepko, p.o. prezesa Energa SA.

WYJĄTKOWE WSPOMNIENIA
Na wyjątkowe wspomnienia Radio Gdańsk zaprasza codziennie o godz. 12:20 i 19:50. Poniżej osoby, z którymi rozmów będzie można wysłuchać:

4.12.Andrzej Osipów
5.12. Barbara Hejcz
6.12. Anna Kołakowska
9.12. Czesław Nowak
10.12. Wojciech Milewski
11.12. Izabela Lipniewicz
12.12. Stanisław Fudakowski
13.12. Ewa Kubasiewicz-Houée

Partnerzy:
- Energa
- Instytut Pamięci Narodowej
- Region Gdański NSZZ Solidarność
- Stowarzyszenie Godność
- Pomorska Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych

źródło: radiogdansk.pl, Oprac. Instytut Pamięci Narodowej

raw

#REKLAMA_POZIOMA#



 

Polecane
Emerytury
Stażowe