Ryszard Czarnecki: Terroryzm islamski jest wyzwaniem także dla nas

Zapraszam do lektury zapisu wywiadu radiowego, jakiego udzieliłem ostatnio Radiu "Wnet". Rozmowa w całości poświęcona była Kaszmirowi i terroryzmowi islamskiemu.
/ screen yt
Godzina 08:55, a przy naszym telefonie jest Pan Ryszard Czarnecki, Prawo i Sprawiedliwość, Dzień dobry. 
- Witam Panią, witam Państwa bardzo serdecznie. 

Pan Poseł w ostatnim czasie miał możliwość bycia na takiej podróży do Kaszmiru. Wiemy, że kilka miesięcy temu odebrano muzułmańskiemu Kaszmirowi autonomię i uwięziono opozycjonistów. Jak wygląda dzisiaj sytuacja w Kaszmirze, bo wiemy, że tam jest bardzo ciężko, bardzo trudno i ta sytuacja jest bardzo złożona. Pan mógł to obejrzeć z bliska. 
- Codziennie giną ludzie. Dosłownie w przeddzień naszego wyjazdu dwa zamachy terrorystyczne, siedemnastu cywili, w tym także młode kobiety, dzieci, ranni… 

A jaki był cel wyjazdu, Panie Pośle? 
- A drugi zamach, kolejny kierowca ciężarówki zabity w dniu naszej obecności. Kolejny zamach terrorystyczny – sześciu zabitych. Terroryści islamscy, którzy bądź wywodzą się z miejscowej ludności muzułmańskiej, bądź są importowani  z różnych krajów islamskich, którzy usiłują podważyć, że jest to część Indii – zgodnie z tym, co zostało zadecydowane ponad 70 lat temu. Była to rzeczywiście pierwsza delegacja zagraniczna do Dżammu i Kaszmiru po sierpniowym zawieszeniu autonomii tego regionu największej demokracji świata, jaką są Indie. Mieliśmy spotkania z premierem Indii Narendrą Modim, wiceprezydentem Indii - Venkaiah Naidu, a także szefem resortu spraw zagranicznych - Subrahmanyamem Jaishankarem, który zresztą odwiedził Polskę dwa miesiące temu. Był to pierwszy szef MSZ Indii, który odwiedził Polskę po 32 latach – co, jak widać, stoi w sprzeczności z tą tezą o izolacji Polski, skoro nie tylko na arenie azjatyckiej czy globalnej potrafimy przełamać te lody. 

A co się Panu udało ustalić? Jakie są wyniki tej wizyty? 
- To, że w tym kraju, w tym regionie postępuje już stabilizacja, że życie toczy się już bardziej normalnie niż kilka tygodnie temu, chociaż podkreślam, że zamachy mają cały czas miejsce. I to jest realne wyzwanie. W ogóle terroryzm międzynarodowy, w dużej mierze terroryzm islamski na całym świecie jest dla nas wyzwaniem. I to, co dzieje się na przykład  na Bliskim Wschodzie czy także w krajach afrykańskich, gdzie przecież również atakują terroryści islamscy, atakują w Afryce – zwłaszcza w Nigerii – chrześcijan. To cały czas jest wyzwanie dla społeczności międzynarodowej. Tutaj trzeba być solidarnym z tymi krajami, które starają się temu przeciwstawiać ,w  trosce o własny interes oczywiście. 

Wizyta Państwa oburzyła indyjską opozycję – liderzy liberalnej partii nazwali Państwa wizytę obrazą indyjskiego parlamentu i demokracji, ponieważ oni nie mają obecnie wstępu do Kaszmiru. Jak Pan to skomentuje? 
- Ja nie będę komentować spraw wewnętrznych innego kraju. Tak samo, jak ja nie lubię, gdy ktoś robi tak względem naszej ojczyzny. Gdyby to ode mnie zależało, oczywiście chciałbym, żeby ten region był otwarty dla opozycji. 

A dlaczego jest zamknięty? 
- Trudno mi powiedzieć. Dla nas ważne było to, żeby dowiedzieć się na miejscu, jaka jest rzeczywiście sytuacja w Kaszmirze, bo w Europie jest bardzo dużo stereotypów i mitów na ten temat. Jest to bardzo, nie ma co ukrywać, silne lobby proislamskie, które usiłuje… 
Ale jak posłowie z parlamentu nie mogą się poruszać swobodnie po danym regionie, to chyba nie jest za dobrze w tamtym miejscu? 
- Jeśli chce Pani więcej wiedzieć, to proszę zaprosić na rozmowę ambasadora Indii w Polsce. 

Ale Pan tam był, to bardziej jest Pan kompetentny .
- Podkreślam, nie będę wchodził w sprawy wewnętrzne innego kraju. Ja tylko mogę powiedzieć, że dzięki temu ,iz parlamentarzyści z europarlamentu, 27 było nas w Indiach, 23 pojechało do Kaszmiru, z takich dużych krajów jak Francja, Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania, ale tez Czechy, Słowacja, Belgia mamy teraz na ten temat znacznie większą wiedzę. Była ostatnio debata na temat Indii w europarlamencie. Myślę, że trzeba wspierać te kraje, Pani Redaktor, które walczą  z terroryzmem islamskim. To nie jest tylko ich sprawa, terroryzm islamski jest obecny również w Europie. 

Bardzo dziękuję za ten krótki, telegraficzny skrót, pan Poseł Ryszard Czarnecki był naszym gościem. 
- Dziękuję bardzo, kłaniam się. 

 

POLECANE
Atak na Iran. Tusk ugiął się pod presją, wyśle samoloty po Polaków z ostatniej chwili
Atak na Iran. Tusk ugiął się pod presją, wyśle samoloty po Polaków

"Podjąłem decyzję o wykorzystaniu samolotów będących w dyspozycji Sił Zbrojnych do wsparcia ewakuacji Polaków z Bliskiego Wschodu. Odpowiedni wniosek w tej sprawie trafił już do prezydenta" - poinformował w środę po południu premier Donald Tusk.

Pentagon: Wkrótce będziemy mieli całkowitą kontrolę nieba nad Iranem, jest już po nich z ostatniej chwili
Pentagon: Wkrótce będziemy mieli całkowitą kontrolę nieba nad Iranem, jest już po nich

Wkrótce będziemy mieć całkowitą kontrolę nieba nad Iranem - zapowiedział w środę szef Pentagonu Pete Hegseth. Ogłosił, że USA wygrywają wojnę, a Iran wie, że jest już po nim. Hegseth poinformował też o pierwszym od 1945 r. zatopieniu okrętu przeciwnika przez amerykański okręt podwodny.

Wojna na Bliskim Wschodzie. Jest nowy komunikat Wizz Air z ostatniej chwili
Wojna na Bliskim Wschodzie. Jest nowy komunikat Wizz Air

Węgierski Wizz Air do 15 marca włącznie przedłuża zawieszenie wszystkich lotów do i z Izraela, Dubaju, Abu Zabi oraz Ammanu - poinformował w środę przewoźnik. Loty z Wielkiej Brytanii do Dżuddy i Medyny zostaną wznowione zgodnie z planem - 8 marca - dodano.

Ważny komunikat NBP. Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe z ostatniej chwili
Ważny komunikat NBP. Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce. Narodowy Bank Polski w środę poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o ich obniżeniu. Zmiana wynosi 0,25 punktu procentowego i zacznie obowiązywać od 5 marca 2026 roku.

Copa-Cogeca: Wełna to nie odpady, to zasób! Czas, aby UE usunęła bariery prawne i pobudziła sektor z ostatniej chwili
Copa-Cogeca: Wełna to nie odpady, to zasób! Czas, aby UE usunęła bariery prawne i pobudziła sektor

Copa i Cogeca opublikowały dziś nowe stanowisko w sprawie waloryzacji wełny, naturalnego materiału o wielu cennych właściwościach. Organizacje podkreślają, że wełna jest coraz częściej traktowana jako obciążenie, pomimo wyraźnych możliwości jej wykorzystania. W dokumencie wzywa się decydentów UE do usunięcia barier regulacyjnych, które obecnie uniemożliwiają pełną eksploatację wełny jako zrównoważonego, okrągłego i odnawialnego zasobu rolnego.

Rosyjska obrona zestrzeliła własny śmigłowiec. Cała załoga zginęła na miejscu Wiadomości
Rosyjska obrona zestrzeliła własny śmigłowiec. Cała załoga zginęła na miejscu

Podczas nocnej operacji obrony powietrznej doszło do tragicznej pomyłki. W trakcie odpierania ataku własne systemy miały strącić rosyjską maszynę, co zakończyło się śmiercią całej załogi.

Iran wystrzelił rakietę w stronę Turcji. Jest reakcja NATO z ostatniej chwili
Iran wystrzelił rakietę w stronę Turcji. Jest reakcja NATO

Rzecznik prasowa Sojuszu Północnoatlantyckiego Allison Hart w środę potępiła działania Iranu, który tego dnia wystrzelił pocisk balistyczny w kierunku przestrzeni powietrznej Turcji.

Irański okręt u wybrzeży Sri Lanki zatopiony przez niezidentyfikowaną jednostkę pilne
Irański okręt u wybrzeży Sri Lanki zatopiony przez niezidentyfikowaną jednostkę

Po ataku na irańską jednostkę u wybrzeży Sri Lanki pojawiły się sprzeczne informacje o liczbie ofiar i zaginionych, a w tle pojawiają się spekulacje o możliwym udziale amerykańskich sił.

Irańska rakieta kierowała się nad państwo NATO. Obrona zareagowała natychmiast z ostatniej chwili
Irańska rakieta kierowała się nad państwo NATO. Obrona zareagowała natychmiast

Kolejne niebezpieczne zdarzenie w regionie objętym konfliktem. Systemy obronne NATO zostały postawione w stan gotowości po wykryciu zagrożenia, a władze jednego z państw Sojuszu zapowiadają zdecydowaną reakcję.

Ważny komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Poznania

W Poznaniu rozpoczęły się intensywne prace porządkowe po zimie. Służby miejskie czyszczą chodniki, drogi rowerowe, place oraz miejsca parkingowe. Łącznie sprzątanie obejmie ponad 900 tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni. To element przygotowań miasta do nadchodzącej wiosny.

REKLAMA

Ryszard Czarnecki: Terroryzm islamski jest wyzwaniem także dla nas

Zapraszam do lektury zapisu wywiadu radiowego, jakiego udzieliłem ostatnio Radiu "Wnet". Rozmowa w całości poświęcona była Kaszmirowi i terroryzmowi islamskiemu.
/ screen yt
Godzina 08:55, a przy naszym telefonie jest Pan Ryszard Czarnecki, Prawo i Sprawiedliwość, Dzień dobry. 
- Witam Panią, witam Państwa bardzo serdecznie. 

Pan Poseł w ostatnim czasie miał możliwość bycia na takiej podróży do Kaszmiru. Wiemy, że kilka miesięcy temu odebrano muzułmańskiemu Kaszmirowi autonomię i uwięziono opozycjonistów. Jak wygląda dzisiaj sytuacja w Kaszmirze, bo wiemy, że tam jest bardzo ciężko, bardzo trudno i ta sytuacja jest bardzo złożona. Pan mógł to obejrzeć z bliska. 
- Codziennie giną ludzie. Dosłownie w przeddzień naszego wyjazdu dwa zamachy terrorystyczne, siedemnastu cywili, w tym także młode kobiety, dzieci, ranni… 

A jaki był cel wyjazdu, Panie Pośle? 
- A drugi zamach, kolejny kierowca ciężarówki zabity w dniu naszej obecności. Kolejny zamach terrorystyczny – sześciu zabitych. Terroryści islamscy, którzy bądź wywodzą się z miejscowej ludności muzułmańskiej, bądź są importowani  z różnych krajów islamskich, którzy usiłują podważyć, że jest to część Indii – zgodnie z tym, co zostało zadecydowane ponad 70 lat temu. Była to rzeczywiście pierwsza delegacja zagraniczna do Dżammu i Kaszmiru po sierpniowym zawieszeniu autonomii tego regionu największej demokracji świata, jaką są Indie. Mieliśmy spotkania z premierem Indii Narendrą Modim, wiceprezydentem Indii - Venkaiah Naidu, a także szefem resortu spraw zagranicznych - Subrahmanyamem Jaishankarem, który zresztą odwiedził Polskę dwa miesiące temu. Był to pierwszy szef MSZ Indii, który odwiedził Polskę po 32 latach – co, jak widać, stoi w sprzeczności z tą tezą o izolacji Polski, skoro nie tylko na arenie azjatyckiej czy globalnej potrafimy przełamać te lody. 

A co się Panu udało ustalić? Jakie są wyniki tej wizyty? 
- To, że w tym kraju, w tym regionie postępuje już stabilizacja, że życie toczy się już bardziej normalnie niż kilka tygodnie temu, chociaż podkreślam, że zamachy mają cały czas miejsce. I to jest realne wyzwanie. W ogóle terroryzm międzynarodowy, w dużej mierze terroryzm islamski na całym świecie jest dla nas wyzwaniem. I to, co dzieje się na przykład  na Bliskim Wschodzie czy także w krajach afrykańskich, gdzie przecież również atakują terroryści islamscy, atakują w Afryce – zwłaszcza w Nigerii – chrześcijan. To cały czas jest wyzwanie dla społeczności międzynarodowej. Tutaj trzeba być solidarnym z tymi krajami, które starają się temu przeciwstawiać ,w  trosce o własny interes oczywiście. 

Wizyta Państwa oburzyła indyjską opozycję – liderzy liberalnej partii nazwali Państwa wizytę obrazą indyjskiego parlamentu i demokracji, ponieważ oni nie mają obecnie wstępu do Kaszmiru. Jak Pan to skomentuje? 
- Ja nie będę komentować spraw wewnętrznych innego kraju. Tak samo, jak ja nie lubię, gdy ktoś robi tak względem naszej ojczyzny. Gdyby to ode mnie zależało, oczywiście chciałbym, żeby ten region był otwarty dla opozycji. 

A dlaczego jest zamknięty? 
- Trudno mi powiedzieć. Dla nas ważne było to, żeby dowiedzieć się na miejscu, jaka jest rzeczywiście sytuacja w Kaszmirze, bo w Europie jest bardzo dużo stereotypów i mitów na ten temat. Jest to bardzo, nie ma co ukrywać, silne lobby proislamskie, które usiłuje… 
Ale jak posłowie z parlamentu nie mogą się poruszać swobodnie po danym regionie, to chyba nie jest za dobrze w tamtym miejscu? 
- Jeśli chce Pani więcej wiedzieć, to proszę zaprosić na rozmowę ambasadora Indii w Polsce. 

Ale Pan tam był, to bardziej jest Pan kompetentny .
- Podkreślam, nie będę wchodził w sprawy wewnętrzne innego kraju. Ja tylko mogę powiedzieć, że dzięki temu ,iz parlamentarzyści z europarlamentu, 27 było nas w Indiach, 23 pojechało do Kaszmiru, z takich dużych krajów jak Francja, Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania, ale tez Czechy, Słowacja, Belgia mamy teraz na ten temat znacznie większą wiedzę. Była ostatnio debata na temat Indii w europarlamencie. Myślę, że trzeba wspierać te kraje, Pani Redaktor, które walczą  z terroryzmem islamskim. To nie jest tylko ich sprawa, terroryzm islamski jest obecny również w Europie. 

Bardzo dziękuję za ten krótki, telegraficzny skrót, pan Poseł Ryszard Czarnecki był naszym gościem. 
- Dziękuję bardzo, kłaniam się. 


 

Polecane