[Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" prawdziwa gratka dla sympatyków historii – „Pancerne skrzydła gen. Maczka”, specjalny dodatek komiksowy poświęcony bohaterskiej 1 Dywizji Pancernej.
 [Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy
/ foto. T.S.
Już od wtorku „Tygodnik Solidarność” będzie dostępny m.in. we wszystkich salonach EMPIK na terenie całego kraju!

Dlaczego zdecydowaliśmy się na komiks jako formę upamiętnienia postaci generała Maczka?

W 25 numerze „Tygodnika Solidarność” stawialiśmy pytanie o rolę popkultury w opowiadaniu polskiej historii. Dziś, oddając na państwa ręce komiks o losach generała Maczka i 1 Dywizji Pancernej, wnosimy nasz wkład w budowanie polskiej narracji historycznej przy użyciu form kultury popularnej. Uważamy, że popkultura w kształtowaniu narracji historycznej odegra nie mniej ważną rolę niż praca naukowa. Mamy nadzieję, że forma ta spodoba się Państwu i w przyszłości częściej zagości na łamach „Tygodnika Solidarność”.

Co jeszcze w numerze?

Mateusz Kosiński w artykule „Breda – Piemont polskiej pamięci historycznej” przedstawia to jak ważne miejsce w pamięci Holendrów zajmuje gen. Maczek i jego żołnierze.

Widok polskich czołgów wyzwalających kolejne miasta Belgii i Holandii oznaczał dla ludności cywilnej faktycznie koniec wojny. Nic więc dziwnego, że Polacy byli witani jak bohaterowie, na ich część urządzano fiesty. Jak wspominał sam gen. Maczek, „Żołnierz polski witany był z radością i entuzjazmem przewyższającym wszystko, co spotkało go nie tylko we Francji, ale i w gościnnej Flandrii: poczuł się jak we własnym kraju i płacił za wszystko prawdziwym uczuciem i poświęceniem”. A kwintesencją tego wszystkiego była reakcja ludności Bredy. „Istny karnawał. Ulice zapchane wiwatującymi mieszkańcami, kwiaty i festony, a wystawy sklepów oblepione napisami w języku polskim: «Dziękujemy Wam, Polacy». Entuzjazm osiągnął swój szczyt, gdy wprowadziłem do ratusza dawnego burmistrza, który ukrywał się tak długo przed Niemcami”.

O tym jak powinniśmy świętować ważne rocznice z prof. Janem Żarynem rozmawiała Teresa Wójcik.

Wśród wydarzeń związanych z upamiętnianiem odzyskania niepodległości od pewnego czasu najistotniejszy jest Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe w Warszawie. Uczestnicy Marszu demonstrują publicznie swój patriotyzm, jednocześnie niekoniecznie utożsamiając się z jego organizatorami. To fenomen, najbardziej istotny, najbardziej liczący się wśród obchodów 11 Listopada, przynajmniej w Warszawie. Jeśli chodzi o jedność naszej wspólnoty narodowej, wydaje mi się, że nie jest ona wprost zależna od wspólnego uczestniczenia w celebrze świętowania Dnia Niepodległości. Jako naród jesteśmy dziś zbyt mocno rozbici politycznie, żeby wpisywać się we wspólne oddawanie honorów przeszłym pokoleniom

– mówi nam prof. Żaryn.

Z kolei Paweł Pietkun w przejmującym tekście „Zabawa w Boga” opisuje problemy cywilizacji zachodniej.

Eutanazja, podczas której uśmiercany rozmyśla się i jednak wybiera życie, choć na to jest zbyt późno, eutanazja dzieci – na ich własne życzenie i za zgodą rodziców (!), czy chemiczna i fizyczna kastracja siedmioletniego chłopca oraz wymuszona przez rodzica i sąd zmiana płci to zwiastuny problemów, z jakimi będziemy się zmagać w nadchodzących latach. 



W numerze również rozmowa Bartosza Boruciaka z Mery Spolsky, wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką.  

Najlepiej czuć się zdrowo w swojej głowie. Punkt numer cztery w moim dekalogu: czcij głowę swoją. Jeżeli masz ochotę zjeść burgera, to go zjedz, ale potem się za to nie krytykuj. Jeżeli masz ochotę schudnąć, to nie męcz ludzi, którzy chcą jeść burgery. Ja też tak mam, że raz się odchudzam, a innym razem jem to, na co mam ochotę. Raz mi więcej widać brzucha i tyłka na scenie, a raz mniej. Problemem są media społecznościowe, które kreują zbyt idealny obraz rzeczywistości. Przecież są triki, które sprawiają, że na zdjęciach wyglądam jak modelka. Ja też je znam

- zdradza nam Mery Spolsky.



Co ponadto w numerze?
  • „Układ Słoneczny w bieli i czerwieni” – Paweł Pietkun o współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA
  • „Tania zielona energia…”– Teresa Wójcik o wzroście ceny wytwarzanej przez farmy wiatrowe i fotowoltaikę
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę „Byli sobie raz” Marii Konwickiej, córki pisarza.
  • „Bohater Zagadka” – Leszek Masierak o Kazimierzu Pułaskim
  • „Gdańsk – pierwsze inteligentne miasto w Polsce” Przemysław Miller opisuje przyznanie Gdańskowi certyfikatu ISO 37120 – „smart city”
  • „Sklepowe paragony SZKODLIWE dla zdrowia” – Marcin Koziestański o tym, że 2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności
  • „Jestem człowiekiem WIARY” rozmowa Kacpra Pawowicza z Tomaszem Gaczyńskim, brązowym medaliście Mistrzostw Świata w kick-boxingu, członku „Solidarności”
Najnowszy numer "TS" (45/2019) od wtorku dostępny na terenie całego kraju, a już dziś do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

[Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" prawdziwa gratka dla sympatyków historii – „Pancerne skrzydła gen. Maczka”, specjalny dodatek komiksowy poświęcony bohaterskiej 1 Dywizji Pancernej.
 [Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy
/ foto. T.S.
Już od wtorku „Tygodnik Solidarność” będzie dostępny m.in. we wszystkich salonach EMPIK na terenie całego kraju!

Dlaczego zdecydowaliśmy się na komiks jako formę upamiętnienia postaci generała Maczka?

W 25 numerze „Tygodnika Solidarność” stawialiśmy pytanie o rolę popkultury w opowiadaniu polskiej historii. Dziś, oddając na państwa ręce komiks o losach generała Maczka i 1 Dywizji Pancernej, wnosimy nasz wkład w budowanie polskiej narracji historycznej przy użyciu form kultury popularnej. Uważamy, że popkultura w kształtowaniu narracji historycznej odegra nie mniej ważną rolę niż praca naukowa. Mamy nadzieję, że forma ta spodoba się Państwu i w przyszłości częściej zagości na łamach „Tygodnika Solidarność”.

Co jeszcze w numerze?

Mateusz Kosiński w artykule „Breda – Piemont polskiej pamięci historycznej” przedstawia to jak ważne miejsce w pamięci Holendrów zajmuje gen. Maczek i jego żołnierze.

Widok polskich czołgów wyzwalających kolejne miasta Belgii i Holandii oznaczał dla ludności cywilnej faktycznie koniec wojny. Nic więc dziwnego, że Polacy byli witani jak bohaterowie, na ich część urządzano fiesty. Jak wspominał sam gen. Maczek, „Żołnierz polski witany był z radością i entuzjazmem przewyższającym wszystko, co spotkało go nie tylko we Francji, ale i w gościnnej Flandrii: poczuł się jak we własnym kraju i płacił za wszystko prawdziwym uczuciem i poświęceniem”. A kwintesencją tego wszystkiego była reakcja ludności Bredy. „Istny karnawał. Ulice zapchane wiwatującymi mieszkańcami, kwiaty i festony, a wystawy sklepów oblepione napisami w języku polskim: «Dziękujemy Wam, Polacy». Entuzjazm osiągnął swój szczyt, gdy wprowadziłem do ratusza dawnego burmistrza, który ukrywał się tak długo przed Niemcami”.

O tym jak powinniśmy świętować ważne rocznice z prof. Janem Żarynem rozmawiała Teresa Wójcik.

Wśród wydarzeń związanych z upamiętnianiem odzyskania niepodległości od pewnego czasu najistotniejszy jest Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe w Warszawie. Uczestnicy Marszu demonstrują publicznie swój patriotyzm, jednocześnie niekoniecznie utożsamiając się z jego organizatorami. To fenomen, najbardziej istotny, najbardziej liczący się wśród obchodów 11 Listopada, przynajmniej w Warszawie. Jeśli chodzi o jedność naszej wspólnoty narodowej, wydaje mi się, że nie jest ona wprost zależna od wspólnego uczestniczenia w celebrze świętowania Dnia Niepodległości. Jako naród jesteśmy dziś zbyt mocno rozbici politycznie, żeby wpisywać się we wspólne oddawanie honorów przeszłym pokoleniom

– mówi nam prof. Żaryn.

Z kolei Paweł Pietkun w przejmującym tekście „Zabawa w Boga” opisuje problemy cywilizacji zachodniej.

Eutanazja, podczas której uśmiercany rozmyśla się i jednak wybiera życie, choć na to jest zbyt późno, eutanazja dzieci – na ich własne życzenie i za zgodą rodziców (!), czy chemiczna i fizyczna kastracja siedmioletniego chłopca oraz wymuszona przez rodzica i sąd zmiana płci to zwiastuny problemów, z jakimi będziemy się zmagać w nadchodzących latach. 



W numerze również rozmowa Bartosza Boruciaka z Mery Spolsky, wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką.  

Najlepiej czuć się zdrowo w swojej głowie. Punkt numer cztery w moim dekalogu: czcij głowę swoją. Jeżeli masz ochotę zjeść burgera, to go zjedz, ale potem się za to nie krytykuj. Jeżeli masz ochotę schudnąć, to nie męcz ludzi, którzy chcą jeść burgery. Ja też tak mam, że raz się odchudzam, a innym razem jem to, na co mam ochotę. Raz mi więcej widać brzucha i tyłka na scenie, a raz mniej. Problemem są media społecznościowe, które kreują zbyt idealny obraz rzeczywistości. Przecież są triki, które sprawiają, że na zdjęciach wyglądam jak modelka. Ja też je znam

- zdradza nam Mery Spolsky.



Co ponadto w numerze?
  • „Układ Słoneczny w bieli i czerwieni” – Paweł Pietkun o współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA
  • „Tania zielona energia…”– Teresa Wójcik o wzroście ceny wytwarzanej przez farmy wiatrowe i fotowoltaikę
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę „Byli sobie raz” Marii Konwickiej, córki pisarza.
  • „Bohater Zagadka” – Leszek Masierak o Kazimierzu Pułaskim
  • „Gdańsk – pierwsze inteligentne miasto w Polsce” Przemysław Miller opisuje przyznanie Gdańskowi certyfikatu ISO 37120 – „smart city”
  • „Sklepowe paragony SZKODLIWE dla zdrowia” – Marcin Koziestański o tym, że 2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności
  • „Jestem człowiekiem WIARY” rozmowa Kacpra Pawowicza z Tomaszem Gaczyńskim, brązowym medaliście Mistrzostw Świata w kick-boxingu, członku „Solidarności”
Najnowszy numer "TS" (45/2019) od wtorku dostępny na terenie całego kraju, a już dziś do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe