loading
Proszę czekać...
Prezydent Słowacji z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Pośród tematów - Trójmorze
Opublikowano dnia 15.07.2019 18:12
Andrzej Duda przywitał w Pałacu Prezydenckim Prezydent Słowacji Zuzanę Čaputovą, która objęła ten urząd 15 czerwca br. Jest to jej pierwsza wizyta oficjalna w Polsce, a trzecia w regionie, po Pradze i Budapeszcie

Jakub Szymczuk KPRP
Politycy rozmawiali m.in. o współpracy w regionie i w ramach Unii Europejskiej, kwestiach bezpieczeństwa, ochrony środowiska i klimatu. 

- Wielce Szanowna Pani Prezydent, Szanowni Państwo!

Z wielką radością powitałem panią prezydent Zuzanę Čaputovą w Polsce. Pogratulowałem Pani Prezydent tego spektakularnego zwycięstwa wyborczego i jestem bardzo wdzięczny, że nasze kraje – kraje Wspólnoty Wyszehradzkiej – Pani Prezydent odwiedza w pierwszej kolejności. To pokazuje, jak duże znaczenie Pani Prezydent od samego początku swojej prezydentury, swojego urzędowania przywiązuje do tego, co jest ważne także dla nas – a mianowicie: do współpracy regionalnej i w ramach Unii Europejskiej. O tym właśnie m.in. długo rozmawialiśmy dzisiaj z Panią Prezydent w czasie rozmowy w cztery oczy i teraz, w czasie spotkania i posiedzenia plenarnego.

Rozmawialiśmy w zasadzie o wszystkich najważniejszych sprawach, które nas otaczają. Uśmiechałem się i mówiłem do Pani Prezydent, że pomiędzy Polską a Słowacją problemów nie ma. Mamy tylko te kwestie, które są wspólne, są w naszym interesie i które rzeczywiście trzeba zrealizować. Więc rozmawialiśmy o współpracy właśnie w ramach V4, czyli Grupy Wyszehradzkiej, również w ramach Trójmorza, gdzie mówiliśmy o rozwoju infrastrukturalnym – jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, kolejową i energetyczną. Mówiłem Pani Prezydent, że cieszę się, iż budowa interkonektora gazowego pomiędzy Polską a Słowacją już się toczy i mam nadzieję, że w terminie – do 2021 roku – szczęśliwie się zakończy.

Nie ukrywam, że namawiałem Panią Prezydent do zaangażowania się we współpracę w ramach Trójmorza, bo uważam, że jest to dobry projekt dla naszej części Europy, dla Europy Centralnej, który przede wszystkim przybliży nasze kraje właśnie w aspekcie Morze Czarne, Adriatyk, Bałtyk. Mówiłem, że jest to ważne także dla państw bałtyckich, naszych sojuszników – żeby było jak najwięcej połączeń pomiędzy Południem a Północą. Jest to kwestia gospodarcza, relacji międzyludzkich i turystyki – tego wszystkiego, co dla nas istotne. Wierzę, że współpraca w ramach Trójmorza w najbliższych latach będzie się rozwijała.

Mamy już Fundusz Trójmorza, mamy też przegląd tego, co do tej pory udało się zrobić. To, żeby ta współpraca się pogłębiała, jest – w moim przekonaniu – korzystne dla wszystkich uczestników tego formatu, 12 państw Unii Europejskiej. Liczę także na rozwój współpracy z partnerami Trójmorza, tzn. zarówno z Republiką Federalną Niemiec, jak i ze Stanami Zjednoczonymi. Bo to także jest ważne, by te wielkie państwa – silne infrastrukturalnie i bardzo silne gospodarczo – włączały się w ten proces, także pod względem inwestycyjnym. Mam nadzieję, że na przestrzeni najbliższych lat tak właśnie będzie.

Ale oczywiście rozmawialiśmy z Panią Prezydent również o kwestiach bezpieczeństwa – o naszym sąsiedztwie z Ukrainą. Bardzo się cieszę, że mamy tutaj z Panią Prezydent wspólne spojrzenie. Obydwoje mamy przekonanie, że trzeba wspierać Ukrainę zarówno w jej dążeniu do stabilności, do tego, by zachować pełną suwerenność, pełną niepodległość, a więc także do zakończenia okupacji Donbasu, Ługańska i Krymu. Ale przede wszystkim, żeby były także realizowane reformatorskie, proeuropejskie działania Ukrainy.

Jest to bardzo ważne, by Ukraina zbliżała się pod każdym względem do państw Unii Europejskiej i wspólnoty euroatlantyckiej. Ta perspektywa Ukrainy – w naszym przekonaniu – absolutnie zasługuje na wsparcie, i mamy tutaj z Panią Prezydent jednakowe spojrzenie na tę kwestię, z czego bardzo się cieszę. Bo nie mam żadnych wątpliwości, że jest to bardzo ważne sąsiedztwo.

Rozmawialiśmy także o bardzo ważnej kwestii, jaką jest wymiar sprawiedliwości. Pani Prezydent pytała mnie o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, o kształt naszego sądownictwa dyscyplinarnego. Rozmawialiśmy o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o sposobie, w jaki sędziowie są wybierani do Izby Dyscyplinarnej, jakie są jej rola i znaczenie. Mówiłem Pani Prezydent, że Izba Dyscyplinarna stanowi odpowiedź na bardzo – niestety – złą ocenę polskiego wymiaru sprawiedliwości przez polskie społeczeństwo. To bardzo ważne, by w sposób transparentny była realizowana odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów.

Akcentuję to także przy wszystkich nominacjach sędziowskich, które odbywają się tutaj, w Pałacu Prezydenckim, że kwestie etyczne i zgodności z prawem – nie tylko działania sędziów jako sędziów, lecz także funkcjonowania sędziów poza sądem – mają niezwykle istotne znaczenie. Bo także poprzez to, w jaki sposób sędzia zachowuje się na co dzień i jakim jest człowiekiem, ludzie wyrabiają sobie opinię na temat wymiaru sprawiedliwości. W związku z powyższym są to kwestie także niezwykle istotne.

Odpowiedzialność dyscyplinarna musi być realizowana sumiennie i odpowiedzialnie dla dobra wymiaru sprawiedliwości, który jest jednym z fundamentalnych elementów każdego demokratycznego i rzeczywiście sprawiedliwego, praworządnego państwa. Mamy trzy władze: ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą – ona jest niezmiernie ważna.

Ale także niezmiernie ważna jest jej ocena w społeczeństwie, co m.in. buduje się poprzez to, jak zachowują się ludzie, którzy ten wymiar sprawiedliwości sprawują. Więc nie mam żadnych wątpliwości, że kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, która – niestety – w wielu przypadkach do niedawna była w Polsce fikcją, musi być realizowana w sposób odpowiedzialny i zdecydowany.

Cieszę się, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego właśnie tak działa, czego cały szereg przykładów mieliśmy już w różnych drastycznych sprawach, gdzie zachowania sędziów nie licowały ani z praworządnością, ani z jakąkolwiek etyką. Cieszę się, że te sprawy są rzeczywiście w ostatnim czasie odpowiedzialnie realizowane przez nową Izbę Sądu Najwyższego, co – jestem przekonany – dzieje się także z pożytkiem dla całego środowiska sędziowskiego, a przede wszystkim dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo to jest dla mnie najważniejsze.

Mówiliśmy także z Panią Prezydent o kwestiach związanych z ochroną klimatu i środowiska. Pani Prezydent przez lata specjalizowała się w tej dziedzinie. Mówiłem również o naszym, polskim spojrzeniu na tę kwestię. Mówiłem o niezmiernie ważnej sprawie, jaką jest dla nas just transition, czyli sprawiedliwa transformacja. Bardzo chcemy chronić klimat i czynimy wszystko w tym kierunku, by klimat był chroniony.

Ale mamy także przekonanie, że w takim kraju jak Polska, który cały czas jest na dorobku, gdzie społeczeństwo – oczywiście – bogaci się z roku na rok, ale jeszcze daleko nam do zamożności krajów zachodnich, transformacja musi być zrealizowana tak, by stało się to bez szkody dla społeczeństwa, by ludzie nie stracili pracy, by to nie oznaczało pogorszenia poziomu życia rodzin.

Więc ten miks energetyczny mamy zaplanowany, będziemy go realizowali. Będzie w Polsce więcej energii odnawialnej, a coraz mniej energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Ale będziemy to realizowali w sposób konsekwentny, dbając cały czas o interesy społeczeństwa, a to jest związane – po pierwsze – oczywiście z kwestią cen energii elektrycznej, ale także z miejscami pracy.

Chcemy także, by było to realizowane odpowiedzialnie poprzez dążenie do równowagi emisyjnej, tzn. do tego, by pochłanianie zrównoważyło emisję poprzez obniżanie emisji, a zwiększanie pochłaniania. W tym celu prowadzimy takie akcje, jak np. „sadziMY”, o czym opowiadałem Pani Prezydent – że włączyliśmy się razem z moją żoną w akcję sadzenia lasów w Polsce.

Chcemy, by właśnie takie przyjazne dla ludzi i środowiska pochłanianie było w naszym kraju w jak największym stopniu realizowane, oczywiście cały czas – bardzo mocno chcę to podkreślić – przy zmniejszaniu emisyjności naszej gospodarki. Mówiliśmy o tym, bo Pani Prezydent pytała, jak widzimy perspektywę roku 2050. Powiedziałem, że właśnie będziemy dążyli do tego, by emisję zrównoważyć z pochłanianiem, czyli aby ten bilans emisyjny wynosił zero, bo to jest nasze najważniejsze dążenie.

Szanowna Pani Prezydent, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za wizytę w Warszawie, za tę obecność. Oczywiście mamy jeszcze dzisiaj spotkania, będziemy mieli tutaj za chwilę oficjalne śniadanie, więc będziemy mieli okazję dalszej rozmowy z Panią Prezydent. Bardzo się cieszę z naszego dzisiejszego spotkania. Myślę, że jest ono dobre. Daje bardzo dobrą prognozę dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Słowacją; takiej dobrej sąsiedzkiej współpracy, która od lat jest realizowana i w którą – jestem przekonany – wpiszą się także relacje pomiędzy Panią Prezydent a mną, jako tymi, którzy dzisiaj są głowami naszych państw.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i wyrażam ogromną satysfakcję z wizyty Pani Prezydent. Dziękuję.


- mówił po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Klucz czyli kulturowa kompromitacja
Schematyzm myślenia zastępuje inwencję.
avatar
Jacek
Matysiak

Jacek Matysiak: Trump, pucz, impeachment…
Spójrzmy co słychać w peletonie kandydatów na prezydenta wśród Demokratów. Otóż z wyścigu zrezygnowała była prokurator generalny Kalifornii ambitna Kamala Harris (pochodzenie hindusko-jamajskie), pewnie zbyt młoda, ma 55 lat. W czołówce sam areopag, grecka rada starców po 70-tce: 78 letni senator Bernie Sanders (komuch i wnuczek Ziemi Beskidzkiej), 77 letni Michael Bloomberg (wart $54 mld, były 3 krotny mer NY), 76 letni Joe Biden (były wiceprezydent) i najmłodsza 70 letnia senator Elizabeth Warren “Pocahontas” (Trump też nie jest młodzieńcem, 73 lata)
avatar
Ordo
Iuris

Ordo Iuris: W każdej szkole wolno wystawiać jasełka
W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie w wielu szkołach kultywuje się polskie zwyczaje związane z tym świętem takie jak ubieranie choinki, organizowanie spotkań opłatkowych, śpiewanie kolęd czy wystawianie jasełek. Zdarza się jednak, że przeciwko takim praktykom protestują pojedynczy rodzice lub nauczyciele. Instytut Ordo Iuris przypomina o przygotowanych przez siebie dwóch opiniach prawnych wykazujących legalność wystawiania jasełek w placówkach oświatowych

Drogi Użytkowniku,

Nasz Serwis korzysta z plików cookies. Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem, przeglądanie Serwisu z otwartym komunikatem) bez zmian ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na:
• przetwarzanie danych osobowych przez Tysol Sp. z o.o. i naszych zaufanych partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, niezależnie od zgód wyrażonych na pozostałe rodzaje przetwarzania danych. Dowiedz się więcej o zgodzie marketingowej w naszej Polityce prywatności / Cofnij zgodę.

• na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ten rodzaj plików cookies pozwala nam na dopasowanie treści dostępnych w Serwisie do Twoich preferencji, utrzymywania sesji po zalogowaniu oraz zapewnienia optymalnej funkcjonalności Serwisu. Więcej o plikach cookies i sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych dowiesz się w naszej Polityce prywatności.