Przegląd film"Oni walczyli o niepodległą" - Elbląg 2 marca
Honorowy patronat Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego , IPN o/Gdańsk
Na otwarciu będzie Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Kamionka Wielkiego z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego pod opieką wychowawcy Dawida Tryby oraz przedstawiciele Klubu Strzeleckiego 'Garda" wszyscy w mundurach z okresu II wojny światowej z bronią z tamtego okresu
Prezentowane filmy:
1. „Żbik” – powstaniec z Żoliborza – Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji „Gryf” i studio JART
Film powstał przy wsparciu MON w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom”
Twórcy filmu Marcin Maślanka , Arkadiusz Pater
Jerzy Leonowicz ps. „Żbik” urodził się w 1928 r w Stołpce na Kresa Wschodnich RP.
Przed II wojną z rodzicami zamieszkał w Warszawie na Żoliborzu. Działa w szarych Szeregach. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego dołącza do 9 kompanii Dywersyjnej AK „Żniwiarz”, bierze udział we wszystkich akcjach bojowych swojego oddziału. Po wojnie przeprowadza się do Koszalina. Aresztowany przez UB w wyniku procesu skazany w 1950 roku.
Czas : 52 minuty
2. Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942 – 1944
Scenariusz i reżyseria – Magdalena Kołodziejczyk , Rafał Kołodziejczyk.
Zdjęcia – Paweł Iwaniuk / Muzyka – Rafał Rozmus
Pomysłodawcą filmu jest poseł Sławomir Zawiślak.
Czas : 43 minuty
3. Tarzan – Ułan z Zawichostu – reżyser Sławomir Mazur Scenariusz Katarzyna Ślusarz , Kamil Stańczyk. Film opowiada o Tomaszu Wójciku ps. „Tarzan”, „Tomek” (ur. w 1908 w Zawichoście, zm. 8 lipca 1951 w Chicago) – Przed rozpoczęciem II wojny światowej był objeżdżaczem koni w kadrze olimpijskiej startującej w zawodach hippicznych w Belgii. Żołnierz Wojska Polskiego, dowódca oddziału kawalerii w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej.26 sierpnia urządził zasadzkę na dowódcę 174 Dywizji Pancernej generała-porucznika Kurta Rennera, w której ten zginął wraz z eskortą składającą się z dwóch oficerów i pięciu żołnierzy Waffen-SS. Był to najwyższy rangą generał niemiecki zastrzelony przez polskie podziemie.
Czas : 37,45
4. Film wojenny, Film psychologiczny
Okres zdjęciowy: 15 listopada 2011 - 20 stycznia 2012.
Plenery: Rytro, Słomniki.
Film inspirowany wojennymi losami Adama Krzyształowicza, kaprala Armii Krajowej pseudonim "Wydra".
Historia zemsty kaprala Wydry - specjalisty od wykonywania wyroków - za skrytobójczą śmierć jego oddziału partyzanckiego. To także opowieść o psychologicznych konsekwencjach pewnej zdrady, która zaciąży nad życiem kilku osób.
Czas 88 min