Prezydent: Anakonda-18 to podkreślenie naszego sojuszu

- Jestem pewny, że gdyby nie polityka Stanów Zjednoczonych, polityka Prezydenta Ronalda Reagana, z którym jako wiceprezydent George H.W. Bush współpracował, gdyby nie późniejsza jego polityka jako Prezydenta USA, to nie padłaby żelazna kurtyna i nie byłoby dzisiejszego pięknego spotkania – mówił Andrzej Duda, dodając, że George H.W. Bush należał do tych polityków, którzy ukształtowali historię i nowy obraz świata.
Zakończenie Anakonda-18
- Podczas ćwiczenia Anakonda-18 udało się zrealizować wszystkie zakładane elementy – uznał Prezydent Andrzej Duda. Akcentował, że ćwiczono nie tylko działania bojowe, ale też obronne wobec działań hybrydowych.
Prezydent zwrócił uwagę, że Anakonda-18 to „duże wydarzenie ćwiczebne”, które odbywało się nie tylko na terenie Polski, ale i w państwach bałtyckich. Ocenił, że ćwiczenie było niezwykle wymagające. - Oznaczało z jednej strony tradycyjne zasadnicze ćwiczenie działań bojowych, ale z drugiej strony oznaczało także ćwiczenie obronne wobec działań hybrydowych – zaznaczył. - Gratuluję, że udało się zrealizować wszystkie założone elementy - podkreślił. Prezydent, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych dziękował generałom, oficerom, żołnierzom, cywilom za czyny udział w tym wielkim wydarzeniu.
W opinii Prezydenta, spotkanie na zakończenie ćwiczenia Anakonda-18 to przede wszystkim kolejne podkreślenie naszego sojuszu i naszych zdolności obronnych, co – jak dodał - jest tak niezwykle ważne w tym niezwykle dynamicznie zmieniającym się świecie, jeśli chodzi o architekturę bezpieczeństwa. Podziękował także wszystkim żołnierzom polskim oraz armii sojuszniczych, którzy brali udział w ćwiczeniu.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował trzech oficerów Wojska Polskiego na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie. W czwartek w Elblągu otrzymali oni akty mianowania.
Mianowani zostali:
na stopień generała dywizji:
gen. bryg. Krzysztof Motacki – dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód;
na stopień generała brygady:
płk Piotr Malinowski – szef Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północy-Wschód,
płk Dariusz Żuchowski – zastępca Szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ds. Zabezpieczenia.
Prezydent i szef MON zwiedzili wcześniej stanowisko dowodzenia wielonarodowej dywizji. Prezydentowi towarzyszył Szef BBN Paweł Soloch.