Smutna refleksja syna więźnia Auschwitz o 11 listopada … w KL Auschwitz

Zainteresowany sposobem upamiętniania ofiar hitleryzmu na terenie byłego KL Auschwitz w dniu 11 listopada, gdy tak odświętnie obchodzono to w wielu miastach w Kraju, nie zauważyłem, by jakąś inicjatywę wykazał w tym temacie gospodarz Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński, czy tak prężnie działające w tymże muzeum Biuro Prasowe. Ponoć, były składane jakieś wieńce pod Ścianą Straceń przez władze miejskie Oświęcimia, ale nie wiadomo z jakiego powodu odbyło się to bez należytego nagłośnienia przez dyrektora tegoż muzeum? Brak także na ten temat wzmianki na stronie: www.auschwitz.org.
 Smutna refleksja syna więźnia Auschwitz o 11 listopada … w KL Auschwitz
/ screen YouTube
Warto więc zacytować nie znającemu dokładnie historii KL Auschwitz, Piotrowi Cywińskiemu, wpis na blogu dr Adama Cyry:

„W dniu 11 listopada w 1941 r. na podwórzu bloku nr 11 pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., odbyła się pierwsza egzekucja dokonana przez strzał w tył głowy z broni małokalibrowej. Skazańcy rozebrani do naga, ze skrępowanymi z tyłu rękami, byli rozstrzeliwani pojedynczo. Przed egzekucją wypisano każdemu z nich numer obozowy na piersiach. Jej przebieg obserwował komendant obozu Rudolf Höss oraz kierownik obozu i lekarz obozowy. Rozstrzeliwał podoficer raportowy Gerhard Palitzsch, każdorazowo ładując do karabinka nowy nabój. W tym dniu rozstrzelał on 151 więźniów, prawie samych Polaków”.


Pisze o tym wydarzeniu także Danuta Czech w „Kalendarzu wydarzeń w KL Auschwitz”.

„Wśród rozstrzelanych było 80 Polaków, przywiezionych z więzienia śledczego w Mysłowicach, których przed egzekucją umieszczono w celach aresztu obozowego w podziemiach bloku nr 11. Blok ten zwany był Blokiem Śmierci. Ponadto stracono wówczas 27 więźniów, osadzonych w tych celach przez władze obozowe w dniach od 10 października do 2 listopada 1941 r. Dodatkowo gestapo obozowe wezwało z różnych bloków więźniarskich na terenie KL Auschwitz 44 więźniów, których również wtedy stracono. Zwłoki rozstrzelanych spalono w krematorium nr 1 na terenie obozu macierzystego w Oświęcimiu”.


A zatem brak wiedzy u dyrektora Cywińskiego, czy lekceważenie kolejnych faktów historycznych, tak jak z udowadnianiem, że w salach na parterze bloku 11, gdzie więzieni byli więźniowie policyjni nie było prycz w czasie funkcjonowania obozu (kompromitacja)!
Dalej dr Cyra wyjaśnia: 

„W archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jest przechowywany wykaz wspomnianych 44 więźniów, sporządzony potajemnie przez obozowy Ruch Oporu. Zawiera on daty i miejsce urodzenia zamordowanych oraz adresy ich rodzin. Na liście tej wymieniony jest m.in. Tadeusz Lech, ur. 4 marca 1913 r. w Szarowie koło Bochni, rzeźbiarz.
„W swoim powojennym raporcie z 1945 r. rotmistrz Witold Pilecki (tak ignorowany do niedawna przez Cywińskiego), dobrowolny więzień KL Auschwitz i twórca konspiracji wojskowej w tym obozie, napisał, że wśród ofiar tej egzekucji, celowo przeprowadzonej przez niemieckich nazistów w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, był por. rez. Tadeusz Lech, nr obozowy 9235, pochodzący z okolic Bochni, który na kilka godzin przed śmiercią powiedział do niego: „Cieszy mnie chociaż to, że zginę 11 listopada”.”


Z informacji internetowej można było dowiedzieć się, że Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut zaprasza wszystkich do udziału w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Urząd Miasta Oświęcim jak i wiele instytucji, stowarzyszeń i szkół przygotowało szereg wydarzeń uświetniających obchody Święta Niepodległości w Oświęcimiu. Program: Uroczystości główne Święta Niepodległości w Oświęcimiu w dniu 11 listopada 2018 roku – m.in. 9:00 – złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz.

Dalej na portalu internetowym jest informacja:

„Kwiaty i znicze złożyli oświęcimianie w Święto Niepodległości przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Upamiętnili dziesiątki rozstrzelanych w tym miejscu 11 listopada 1941 roku. Niemal wszyscy zgładzeni byli Polakami.”


Dyrektor Cywiński i prężnie działające muzealne Biuro Prasowe – milczą! 

Czy nie należało przy rocznicy 11 listopada oddać hołd zamordowanym pod Ścianą Straceń legionistom Piłsudskiego – których wymienia w swoim słowniku biograficznym z imienia, nazwiska i stopnia wojskowego - dr Jerzy Dębski? Czy nie należało wykonać apelu poległych m.in. dla ok. 3000 więźniów policyjnych z rejencji katowickiej – którzy pod Ścianą Straceń oddali życie za udział w Ruchu Oporu, a więc w walce o wyzwolenie Ojczyzny spod okupacji hitlerowskiej?

Dyrektor Cywiński i jego muzealne Biuro Prasowe – milczą! 

Widać z tych kilku skromnych przykładów, że pozbył się dyrektor Cywiński naukowców którzy mogli mu pewne sprawy podpowiedzieć, a sam z niewiedzy pląta się z demolowaniu Muzeum. Dla niego ważniejszym wydarzeniem jest nagłaśnianie sprawy wystawy w bloku 21 „David oleje”, niż uporządkować przekłamania i demolkę w bloku 11!

Wicepremier prof. Piotr Gliński - minister kultury w przeprowadzonym wywiadzie wyjaśnia:

„Patriotyzm to jest odpowiedzialność za ojczyznę w wielu wymiarach. Nie wystarczy płacić podatków, by być dobrym patriotą, nas powinno obchodzić wszystko”


Jak więc mają się do tych frazesów działania jego podwładnych – chociażby Piotra Cywińskiego, zakłamującego tak bezczelnie fakty historyczne w KL Auschwitz?

Nie do zaakceptowane jest, że zwolniono z wyjątkowo błahej przyczyny z pracy dr Adama Cyra, tak wybitnego naukowca - znawcę historii KL Auschwitz, skarbnicę wiedzy o tym obozie (wystarczy zapoznać się z tekstami na Jego blogu), a preferuje się na stanowisku dyrektora tak wyjątkowego dyletanta! 

Jerzy Klistała

P. S. Oczywiście hymnu również tradycyjnie pod Ścianą Straceń nie zagrano

 

POLECANE
Były prominentny polityk Platformy wyśmiał Tuska na platformie X z ostatniej chwili
Były prominentny polityk Platformy wyśmiał Tuska na platformie X

Premier Donald Tusk napisał w sobotę o koalicyjnej ofensywie po przegranych wyborach prezydenckich. "Do ofensywy? To raczej przejdzie Karol Nawrocki" – odparł były prominentny działacz PO Jacek Protasiewicz.

Sytuacja na granicy. Jest komunikat policji z ostatniej chwili
Sytuacja na granicy. Jest komunikat policji

W związku z czasowym przywróceniem kontroli granicznej oraz podwyższonym poziomem zagrożeń Polska Policja wydała komunikat dotyczący ograniczeń w lotach dronami. Nowe zasady obowiązują od wczoraj i mają potrwać do 5 sierpnia 2025 roku, choć jak podkreślają służby, mogą zostać przedłużone.

Rekordowo niski poziom wód. Wisła i Narew z historycznymi spadkami Wiadomości
Rekordowo niski poziom wód. Wisła i Narew z historycznymi spadkami

Poziom wody w Wiśle na stacji Warszawa-Bulwary spadł do 15 cm - to najniższy zanotowany poziom w tym miejscu od początku pomiarów. Kolejny rekord padł też na narewskiej stacji Nowogród. W całej Polsce w 25 punktach odnotowano poziom wody poniżej minimum okresowego.

Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia

Lotnisko Rzeszów-Jasionka modernizuje pas startowy i drogę kołowania, tym samym przygotowując się na większy ruch pasażerski i wojskowy.

Kapitan reprezentacji Polski kontuzjowany. Nie zagra w Lidze Narodów Wiadomości
Kapitan reprezentacji Polski kontuzjowany. Nie zagra w Lidze Narodów

Niepokojące wieści z siatkarskiej reprezentacji Polski. Kapitan drużyny narodowej, Bartosz Kurek, nie wystąpi w tegorocznej Lidze Narodów z powodu kontuzji. Jak poinformował Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS), atakujący zmaga się z bólami pleców, które uniemożliwiają mu normalne treningi.

Ekspert: Kilka dni temu TSUE wydał wyrok, o którym od Adama Bodnara się nie dowiecie tylko u nas
Ekspert: Kilka dni temu TSUE wydał wyrok, o którym od Adama Bodnara się nie dowiecie

Ministerstwo Sprawiedliwości Adama Bodnara forsuje projekt "weryfikacji sędziów", który zakłada segregację sędziów legalnie powołanych przez Prezydenta RP rekomendacji legalnie powołanej Krajowej Rady Sądownictwa, którą zwalczają środowiska sędziów-aktywistów. Ten wyroku TSUE może mu stanąć na przeszkodzie.

Polska Straż Graniczna nie wpuściła nielegalnego imigranta, więc Niemcy podrzucili go Polakom 60 km dalej z ostatniej chwili
Polska Straż Graniczna nie wpuściła nielegalnego imigranta, więc Niemcy podrzucili go Polakom 60 km dalej

Po interwencji Ruchu Obrony Granic i polskiej Straży Granicznej niemiecka policja odesłała Afgańczyka z mostu w Gubinie i wywiozła 60 km dalej do Łęknicy – informuje niemiecki Die Welt.

Ryż z pestycydem wycofany ze sprzedaży. Znana sieć ostrzega klientów Wiadomości
Ryż z pestycydem wycofany ze sprzedaży. Znana sieć ostrzega klientów

Znana sieć hipermarketów Auchan ogłosiła wycofanie ze sprzedaży partii ryżu naturalnego, brązowego, pełnoziarnistego marki „Cenos” (opakowanie 4x100 g). Powodem tej decyzji jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - heksakonazolu.

Co dalej z koalicją rządzącą? Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
Co dalej z koalicją rządzącą? Wymowny wpis Tuska

W koalicji rządzącej wrze po "tajnym spotkaniu" marszałka Sejmu Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Tymczasem premier Donald Tusk opublikował wymowny wpis na platformie X.

Nie żyje legendarny muzyk i kompozytor Wiadomości
Nie żyje legendarny muzyk i kompozytor

Zmarł Mark Snow, amerykański kompozytor, autor muzyki do filmów i seriali. Największą sławę przyniósł mu trzymający w napięciu kultowy muzyczny motyw przewodni do serialu „Z Archiwum X”.

REKLAMA

Smutna refleksja syna więźnia Auschwitz o 11 listopada … w KL Auschwitz

Zainteresowany sposobem upamiętniania ofiar hitleryzmu na terenie byłego KL Auschwitz w dniu 11 listopada, gdy tak odświętnie obchodzono to w wielu miastach w Kraju, nie zauważyłem, by jakąś inicjatywę wykazał w tym temacie gospodarz Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński, czy tak prężnie działające w tymże muzeum Biuro Prasowe. Ponoć, były składane jakieś wieńce pod Ścianą Straceń przez władze miejskie Oświęcimia, ale nie wiadomo z jakiego powodu odbyło się to bez należytego nagłośnienia przez dyrektora tegoż muzeum? Brak także na ten temat wzmianki na stronie: www.auschwitz.org.
 Smutna refleksja syna więźnia Auschwitz o 11 listopada … w KL Auschwitz
/ screen YouTube
Warto więc zacytować nie znającemu dokładnie historii KL Auschwitz, Piotrowi Cywińskiemu, wpis na blogu dr Adama Cyry:

„W dniu 11 listopada w 1941 r. na podwórzu bloku nr 11 pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., odbyła się pierwsza egzekucja dokonana przez strzał w tył głowy z broni małokalibrowej. Skazańcy rozebrani do naga, ze skrępowanymi z tyłu rękami, byli rozstrzeliwani pojedynczo. Przed egzekucją wypisano każdemu z nich numer obozowy na piersiach. Jej przebieg obserwował komendant obozu Rudolf Höss oraz kierownik obozu i lekarz obozowy. Rozstrzeliwał podoficer raportowy Gerhard Palitzsch, każdorazowo ładując do karabinka nowy nabój. W tym dniu rozstrzelał on 151 więźniów, prawie samych Polaków”.


Pisze o tym wydarzeniu także Danuta Czech w „Kalendarzu wydarzeń w KL Auschwitz”.

„Wśród rozstrzelanych było 80 Polaków, przywiezionych z więzienia śledczego w Mysłowicach, których przed egzekucją umieszczono w celach aresztu obozowego w podziemiach bloku nr 11. Blok ten zwany był Blokiem Śmierci. Ponadto stracono wówczas 27 więźniów, osadzonych w tych celach przez władze obozowe w dniach od 10 października do 2 listopada 1941 r. Dodatkowo gestapo obozowe wezwało z różnych bloków więźniarskich na terenie KL Auschwitz 44 więźniów, których również wtedy stracono. Zwłoki rozstrzelanych spalono w krematorium nr 1 na terenie obozu macierzystego w Oświęcimiu”.


A zatem brak wiedzy u dyrektora Cywińskiego, czy lekceważenie kolejnych faktów historycznych, tak jak z udowadnianiem, że w salach na parterze bloku 11, gdzie więzieni byli więźniowie policyjni nie było prycz w czasie funkcjonowania obozu (kompromitacja)!
Dalej dr Cyra wyjaśnia: 

„W archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jest przechowywany wykaz wspomnianych 44 więźniów, sporządzony potajemnie przez obozowy Ruch Oporu. Zawiera on daty i miejsce urodzenia zamordowanych oraz adresy ich rodzin. Na liście tej wymieniony jest m.in. Tadeusz Lech, ur. 4 marca 1913 r. w Szarowie koło Bochni, rzeźbiarz.
„W swoim powojennym raporcie z 1945 r. rotmistrz Witold Pilecki (tak ignorowany do niedawna przez Cywińskiego), dobrowolny więzień KL Auschwitz i twórca konspiracji wojskowej w tym obozie, napisał, że wśród ofiar tej egzekucji, celowo przeprowadzonej przez niemieckich nazistów w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, był por. rez. Tadeusz Lech, nr obozowy 9235, pochodzący z okolic Bochni, który na kilka godzin przed śmiercią powiedział do niego: „Cieszy mnie chociaż to, że zginę 11 listopada”.”


Z informacji internetowej można było dowiedzieć się, że Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut zaprasza wszystkich do udziału w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Urząd Miasta Oświęcim jak i wiele instytucji, stowarzyszeń i szkół przygotowało szereg wydarzeń uświetniających obchody Święta Niepodległości w Oświęcimiu. Program: Uroczystości główne Święta Niepodległości w Oświęcimiu w dniu 11 listopada 2018 roku – m.in. 9:00 – złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz.

Dalej na portalu internetowym jest informacja:

„Kwiaty i znicze złożyli oświęcimianie w Święto Niepodległości przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Upamiętnili dziesiątki rozstrzelanych w tym miejscu 11 listopada 1941 roku. Niemal wszyscy zgładzeni byli Polakami.”


Dyrektor Cywiński i prężnie działające muzealne Biuro Prasowe – milczą! 

Czy nie należało przy rocznicy 11 listopada oddać hołd zamordowanym pod Ścianą Straceń legionistom Piłsudskiego – których wymienia w swoim słowniku biograficznym z imienia, nazwiska i stopnia wojskowego - dr Jerzy Dębski? Czy nie należało wykonać apelu poległych m.in. dla ok. 3000 więźniów policyjnych z rejencji katowickiej – którzy pod Ścianą Straceń oddali życie za udział w Ruchu Oporu, a więc w walce o wyzwolenie Ojczyzny spod okupacji hitlerowskiej?

Dyrektor Cywiński i jego muzealne Biuro Prasowe – milczą! 

Widać z tych kilku skromnych przykładów, że pozbył się dyrektor Cywiński naukowców którzy mogli mu pewne sprawy podpowiedzieć, a sam z niewiedzy pląta się z demolowaniu Muzeum. Dla niego ważniejszym wydarzeniem jest nagłaśnianie sprawy wystawy w bloku 21 „David oleje”, niż uporządkować przekłamania i demolkę w bloku 11!

Wicepremier prof. Piotr Gliński - minister kultury w przeprowadzonym wywiadzie wyjaśnia:

„Patriotyzm to jest odpowiedzialność za ojczyznę w wielu wymiarach. Nie wystarczy płacić podatków, by być dobrym patriotą, nas powinno obchodzić wszystko”


Jak więc mają się do tych frazesów działania jego podwładnych – chociażby Piotra Cywińskiego, zakłamującego tak bezczelnie fakty historyczne w KL Auschwitz?

Nie do zaakceptowane jest, że zwolniono z wyjątkowo błahej przyczyny z pracy dr Adama Cyra, tak wybitnego naukowca - znawcę historii KL Auschwitz, skarbnicę wiedzy o tym obozie (wystarczy zapoznać się z tekstami na Jego blogu), a preferuje się na stanowisku dyrektora tak wyjątkowego dyletanta! 

Jerzy Klistała

P. S. Oczywiście hymnu również tradycyjnie pod Ścianą Straceń nie zagrano


 

Polecane
Emerytury
Stażowe