Rządowa strategia dla hutnictwa. Solidarność: Straciliśmy mnóstwo czasu

27 czerwca minister przemysłu Marzena Czarnecka przedstawiła związkom zawodowym projekt „Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego w Polsce”, czyli wyczekiwanej od dawna strategii dla hutnictwa. Prace nad tym dokumentem były prowadzone w resorcie od początku roku.
„Branża nie ma czasu”
Mimo naszych protestów nie zostaliśmy dopuszczeni do tych prac. Dopiero teraz resort zdecydował się „doprosić” do zespołu stronę społeczną. Innymi słowy, straciliśmy mnóstwo czasu, którego nasza branża ma coraz mniej, bo znajduje się w fatalnej kondycji
– mówi Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”. Dodaje, że prace zespołu zaplanowano na lipiec i sierpień.
Dołożymy wszelkich starań, aby ostateczna wersja strategii powstała jak najszybciej i została przełożona na konkretne działania legislacyjne. W kwestii najważniejszych postulatów strona społeczna i związki zawodowe mówią jednym głosem
– wskazuje przewodniczący.
Postulaty
Kluczowym postulatem zarówno związków zawodowych, jak i pracodawców jest wprowadzenie stałej, preferencyjnej ceny energii dla przemysłu energochłonnego. Zaawansowane prace nad wdrożeniem podobnego rozwiązania są prowadzone w innych krajach UE, m.in. w Niemczech.
6 czerwca, po manifestacji hutników w Warszawie, którą zorganizowały wspólnie wszystkie największe związki zawodowe działające w tym sektorze, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało pakiet wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych. – Nasz cel dla sektora energochłonnego to 250 zł za 1 MWh w miejsce obowiązujących dziś 490 zł. Ta propozycja będzie gwarantowała firmom konkurencyjność – powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez MRiT wiceminister Michał Jaros.
Problem jednak w tym, że minister Marzena Czarnecka na spotkaniu 27 czerwca przyznała, że na wprowadzenie stałych cen energii nie przewidziano na razie środków finansowych. To kolejny przykład patologii, z którą obecnie mamy do czynienia. Kompetencje w zakresie energetyki i przemysłu są rozproszone pomiędzy kilka resortów, każdy mówi co innego, a na końcu i tak nic z tego nie wynika
– podkreśla Andrzej Karol.
Jak wskazuje hutnicza Solidarność, problemem dla polskiego przemysłu jest już nie tylko cena, ale również zapewnienie stabilnych dostaw energii.
Energia z OZE jest uzależniona od pogody. Atomu nie mamy i jeszcze długo mieć nie będziemy. Unijna polityka klimatyczna wymusza na hutnictwie transformacje na niskoemisyjne technologie. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem są elektryczne piece łukowe EAF. Jednak, aby móc rozmawiać o tej technologii, musimy mieć zagwarantowany dostęp do energii elektrycznej. Dlatego warunkiem koniecznym dla przetrwania przemysłu energochłonnego w Polsce jest znaczne wydłużenie zakładanych okresów eksploatacji elektrowni węglowych
– mówi szef hutniczej „S”.
Związkowcy domagają się również głębokiej przebudowy polityki klimatycznej Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem rewizji systemu handlu emisjami ETS. Gigantyczne koszty związane z koniecznością zakupu uprawnień emisyjnych są jednym z głównych powodów kryzysu, w jakim znalazła się branża stalowa w całej UE. Europejskie huty nie są w stanie konkurować z zakładami spoza Unii, których system ETS nie obejmuje. – Tym bardziej, że do tego dochodzą inne szkodliwe regulacje unijne, jak choćby niedawne wydłużenie na kolejne 3 lata preferencji dla wyrobów stalowych z Ukrainy – zaznacza Andrzej Karol.
Wśród postulatów strony społecznej, które powinny, w ocenie związkowców, znaleźć się w rządowej strategii dla hutnictwa, jest również m.in. uporządkowanie rynku złomu, który stanowi cenny surowiec dla polskich hut. Przemysł stalowy oczekuje również wzmocnienia pozycji polskich przedsiębiorstw przy realizacji zamówień publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zapowiadanych inwestycji w infrastrukturę obronną.
- "Oby tylko kultury po Pani nie odziedziczyli". Burza po programie TVN
- Komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji
- Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE
- Atak nożownika w Warszawie
- Niemcy podali, ilu imigrantów odesłali do Polski