Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda

W lipcu 2018r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda z 1945 r. 11 lipca 1945 r., z obozu jenieckiego w Murnau dotarł rtm. Pilecki do adriatyckiego Porto San Giorgio nieopodal Ancony we Włoszech. Wkrótce potem został oficerem II Korpusu gen.Władysława Andersa. I wówczas powstał Raport Witolda z 1945 r.
 Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda
/ screen YouTube
Z tej to okazji na twitterze przeprowadziłam ankietę: „Czy Raport Witolda powinien być w kanonie lektur szkolnych - powszechnie dostępny w bibliotekach szkolnych dla uczniów i nauczycieli?”. 93 procent respondentów odpowiedziało na to pytanie pozytywnie. To krzepiące w tych trudnych czasach, zwłaszcza, gdy minister edukacji Izraela wprowadza zajęcia o polskim antysemityzmie. Raport Witolda – tym bardziej powinien być w kanonie lektur, aby zapobiegać powrotowi pedagogiki wstydu. W tym kontekście warto przypomnieć o pięciu wnioskach  do pięciu polskich rządów o włączenie Raportu Witolda z 1945r. do kanonu lektur szkolnych – które zostały złożone w dziesięcioletniej historii akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”).

10 lutego 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” po raz piąty z kolei zaapelowała do resortu edukacji o trwałą obecność wspomnień Rotmistrza z pobytu i ucieczki z Auschwitz w polskiej szkole.
 
Liczący wraz załącznikami pięćdziesiąt jeden stron list do minister Anny Zalewskiej zawierał między innymi dokumentację kilkuletnich starań o „Raport Witolda” w kanonie lektur, teksty wykładów, materiały prasowe, interpelację posła Artura Górskiego z 10.III.2015, a także skan podpisu złożonego 25.III.2015 przez Andrzeja Dudę pod apelem fundacji do poprzedniej szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Vide:
 https://drive.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEbzZ0OFY5SWxacWs/view?pref=2&pli=1 …

Na  spotkaniu promującym książkę „To jest zawsze podejrzane. O Polakach, Żydach, Niemcach (i nie tylko) – bez politycznej poprawności” w Krakowskim Klubie KAMIENIOŁOM  Michał Tyrpa inicjator naszej akcji podkreślał wagę świadectwa Ochotnika do Auschwitz. To na takich filarach winno opierać się, daj Boże - bardziej ofensywne niż dotąd, promowanie wizerunku Polski za granicą i walka z antypolonizmem, z obrazem Polski jedynie jako – cmentarza Żydów.
 
Niestety. MEN  nie zajął stanowiska w sprawie umieszczenia w kanonie lektur „Raportu Witolda”. Przypomnijmy, że zapytanie w tej sprawie wystosował do minister edukacji Anny Zalewskiej poseł Artur Górski (PiS):„Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu RP przedkładam Pani Minister zapytanie poselskie w sprawie braku zajęcia przez MEN stanowiska na wniosek o włączenie do kanonu lektur szkolnych „Raportu Witolda” z 1945 r., niezwykle ważnego i wymownego dzieła rotmistrza Witolda Pileckiego, http://m.in . jego wspomnień obozowych. Pismo w tej sprawie skierował do Pani Minister prezes Fundacji Paradis Judaeorum Michał Tyrpa w dniu 10 lutego br. a zatem minął ustawowy miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi.Michał Tyrpa przypominał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat Fundacja cztery razy zwracała się do kolejnych ministrów edukacji z taką propozycją i propozycja ta była odrzucana lub przemilczana. Teraz zwróciła się piąty raz. Swój list Prezes Fundacji Paradis Judaeorum kończy słowami: „Szanowna Pani Minister! W imieniu wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, wyrażam głęboką nadzieję, że Minister Edukacji Narodowej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie odmówi piątej z kolej prośbie o wprowadzenie „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych. Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo.” Niestety do dnia wysłania niniejszego zapytania poselskiego nie było odpowiedzi Pani Minister na ten ważny list.”

W związku z powyższym Artur Górski chciał wiedzieć, jakie jest stanowisko Pani Minister wobec tej patriotycznej inicjatywy, wprowadzenia „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych? Pytał także, czy resort oświaty w ogóle ma zamiar udzielić odpowiedzi na przywołane pismo. Niestety Pan poseł Artur Górski zmarł, a MEN wiążąco nie odpowiedział. I ze smutkiem  należy stwierdzić, że obecne władze, głoszące, iż odrzucają narzucaną Polakom tzw. politykę wstydu, nie zrealizowały starań o  wpisanie „Raportu” Witolda Pileckiego do kanonu lektur szkolnych. A wszakże postać Witolda Pileckiego powinniśmy przypominać stale, nie tylko z racji jego znaczenia w historii, ale także dla wskazania jego ponadczasowej i humanitarnej postawy, jako wzorca wierności wartościom    i warto walczyć nadal aby, dzień śmierci Rotmistrza, 25 maja był Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami – tak jak to określił Michał Tyrpa pomysłodawca tego święta.

To co dobre, nie dzieje się samo. I czas najwyższy, żeby decydenci przyjęli do wiadomości tę prawdę. To co dobre potrzebuje namysłu, oddania, samozaparcia i konsekwencji. Umiłowania tego, za co walczył, cierpiał i oddał życie najdzielniejszy żołnierz drugiej wojny światowej. Wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) w Polsce, w Irlandii, we Francji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, wiedzą o tym doskonale. Ten milczący brak współpracy ze strony polskich władz jest  niezrozumiały i szkodliwy dla Polski. Zwłaszcza, że tak jesteśmy atakowani na arenie międzynarodowej i wydawać by się mogło, że teraz ważne są wszystkie ręce na pokładzie w służbie Polsce. Marnowanie potencjału społecznego w tej sytuacji jest wielkim błędem.

Czy potrzebny jest szósty wniosek, aby Raport Witolda znalazł się w końcu po latach starań w kanonie lektur szkolnych? Kto pomoże w tej sprawie?  

Petycja nadal aktualna

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

REKLAMA

Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda

W lipcu 2018r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda z 1945 r. 11 lipca 1945 r., z obozu jenieckiego w Murnau dotarł rtm. Pilecki do adriatyckiego Porto San Giorgio nieopodal Ancony we Włoszech. Wkrótce potem został oficerem II Korpusu gen.Władysława Andersa. I wówczas powstał Raport Witolda z 1945 r.
 Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda
/ screen YouTube
Z tej to okazji na twitterze przeprowadziłam ankietę: „Czy Raport Witolda powinien być w kanonie lektur szkolnych - powszechnie dostępny w bibliotekach szkolnych dla uczniów i nauczycieli?”. 93 procent respondentów odpowiedziało na to pytanie pozytywnie. To krzepiące w tych trudnych czasach, zwłaszcza, gdy minister edukacji Izraela wprowadza zajęcia o polskim antysemityzmie. Raport Witolda – tym bardziej powinien być w kanonie lektur, aby zapobiegać powrotowi pedagogiki wstydu. W tym kontekście warto przypomnieć o pięciu wnioskach  do pięciu polskich rządów o włączenie Raportu Witolda z 1945r. do kanonu lektur szkolnych – które zostały złożone w dziesięcioletniej historii akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”).

10 lutego 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” po raz piąty z kolei zaapelowała do resortu edukacji o trwałą obecność wspomnień Rotmistrza z pobytu i ucieczki z Auschwitz w polskiej szkole.
 
Liczący wraz załącznikami pięćdziesiąt jeden stron list do minister Anny Zalewskiej zawierał między innymi dokumentację kilkuletnich starań o „Raport Witolda” w kanonie lektur, teksty wykładów, materiały prasowe, interpelację posła Artura Górskiego z 10.III.2015, a także skan podpisu złożonego 25.III.2015 przez Andrzeja Dudę pod apelem fundacji do poprzedniej szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Vide:
 https://drive.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEbzZ0OFY5SWxacWs/view?pref=2&pli=1 …

Na  spotkaniu promującym książkę „To jest zawsze podejrzane. O Polakach, Żydach, Niemcach (i nie tylko) – bez politycznej poprawności” w Krakowskim Klubie KAMIENIOŁOM  Michał Tyrpa inicjator naszej akcji podkreślał wagę świadectwa Ochotnika do Auschwitz. To na takich filarach winno opierać się, daj Boże - bardziej ofensywne niż dotąd, promowanie wizerunku Polski za granicą i walka z antypolonizmem, z obrazem Polski jedynie jako – cmentarza Żydów.
 
Niestety. MEN  nie zajął stanowiska w sprawie umieszczenia w kanonie lektur „Raportu Witolda”. Przypomnijmy, że zapytanie w tej sprawie wystosował do minister edukacji Anny Zalewskiej poseł Artur Górski (PiS):„Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu RP przedkładam Pani Minister zapytanie poselskie w sprawie braku zajęcia przez MEN stanowiska na wniosek o włączenie do kanonu lektur szkolnych „Raportu Witolda” z 1945 r., niezwykle ważnego i wymownego dzieła rotmistrza Witolda Pileckiego, http://m.in . jego wspomnień obozowych. Pismo w tej sprawie skierował do Pani Minister prezes Fundacji Paradis Judaeorum Michał Tyrpa w dniu 10 lutego br. a zatem minął ustawowy miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi.Michał Tyrpa przypominał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat Fundacja cztery razy zwracała się do kolejnych ministrów edukacji z taką propozycją i propozycja ta była odrzucana lub przemilczana. Teraz zwróciła się piąty raz. Swój list Prezes Fundacji Paradis Judaeorum kończy słowami: „Szanowna Pani Minister! W imieniu wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, wyrażam głęboką nadzieję, że Minister Edukacji Narodowej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie odmówi piątej z kolej prośbie o wprowadzenie „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych. Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo.” Niestety do dnia wysłania niniejszego zapytania poselskiego nie było odpowiedzi Pani Minister na ten ważny list.”

W związku z powyższym Artur Górski chciał wiedzieć, jakie jest stanowisko Pani Minister wobec tej patriotycznej inicjatywy, wprowadzenia „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych? Pytał także, czy resort oświaty w ogóle ma zamiar udzielić odpowiedzi na przywołane pismo. Niestety Pan poseł Artur Górski zmarł, a MEN wiążąco nie odpowiedział. I ze smutkiem  należy stwierdzić, że obecne władze, głoszące, iż odrzucają narzucaną Polakom tzw. politykę wstydu, nie zrealizowały starań o  wpisanie „Raportu” Witolda Pileckiego do kanonu lektur szkolnych. A wszakże postać Witolda Pileckiego powinniśmy przypominać stale, nie tylko z racji jego znaczenia w historii, ale także dla wskazania jego ponadczasowej i humanitarnej postawy, jako wzorca wierności wartościom    i warto walczyć nadal aby, dzień śmierci Rotmistrza, 25 maja był Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami – tak jak to określił Michał Tyrpa pomysłodawca tego święta.

To co dobre, nie dzieje się samo. I czas najwyższy, żeby decydenci przyjęli do wiadomości tę prawdę. To co dobre potrzebuje namysłu, oddania, samozaparcia i konsekwencji. Umiłowania tego, za co walczył, cierpiał i oddał życie najdzielniejszy żołnierz drugiej wojny światowej. Wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) w Polsce, w Irlandii, we Francji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, wiedzą o tym doskonale. Ten milczący brak współpracy ze strony polskich władz jest  niezrozumiały i szkodliwy dla Polski. Zwłaszcza, że tak jesteśmy atakowani na arenie międzynarodowej i wydawać by się mogło, że teraz ważne są wszystkie ręce na pokładzie w służbie Polsce. Marnowanie potencjału społecznego w tej sytuacji jest wielkim błędem.

Czy potrzebny jest szósty wniosek, aby Raport Witolda znalazł się w końcu po latach starań w kanonie lektur szkolnych? Kto pomoże w tej sprawie?  

Petycja nadal aktualna


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe