Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 17: integracja osób niepełnosprawnych

17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
 Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 17: integracja osób niepełnosprawnych
/ grafika.P.Machnica
Wdrożenie postanowień Filaru ma stanowić wspólną odpowiedzialność: państw członkowskich, Komisji, a także unijnych oraz krajowych partnerów społecznych. NSZZ Solidarność jest jednym z głównych protagonistów tych działań w naszym kraju.

Filar składa się z trzech komponentów podzielonych na szczegółowe punkty:
- Równe szanse i dostęp do zatrudnienia
- Uczciwe warunki pracy
- Ochrona socjalna i integracja społeczna

Poniżej prezentujemy uwagi, zawierające także komentarz naukowców, które mają przybliżyć członkom Związku wiedzę na temat poszczególnych punktów Filaru.
komponent: Ochrona socjalna i integracja społeczna

17. Integracja osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne mają prawo do otrzymania wsparcia dochodu, które zapewnia godne życie, usług, które pozwolą im na uczestnictwo w rynku pracy i życiu społecznym, a także do środowiska pracy dostosowanego do ich potrzeb.

W ramach Filaru położono nacisk na prawo do wsparcia dochodu jako jednego z elementów ochrony socjalnej, prawo do usług umożliwiających osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w rynku pracy i w życiu społecznym oraz prawo do dostosowanego środowiska pracy, jako kluczowych środków umożliwiających osobom niepełnosprawnym dostęp do innych praw określonych w zasadach Filaru oraz umożliwiających im pełne korzystanie z równości i włączenia w środowisku pracy i w społeczeństwie. Dzięki określeniu koniecznych i wzajemnie wzmacniających połączeń tych środków zakres zasady wykracza poza istniejący dorobek UE.

Jak wskazuje dr Magdalena Paluszkiewicz (Uniwersytet Łódzki) ważnym elementem zasady 17 jest wspieranie dochodu, nie zaś jego zastępowanie. Jest to sformułowanie świadczące o zmianie podejścia do pozycji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy, a przez to również w społeczeństwie. Jak wynika bowiem ze standardów międzynarodowych, tam gdzie to możliwe należy popierać zatrudnienie osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy. Wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością oznacza m. in. dostosowanie środowiska pracy do ich potrzeb. W zakresie ich rozpoznawania i wprowadzania rozwiązań uwzględniających te potrzeby w zatrudnieniu pracodawcy mogą liczyć na wsparcie specjalistyczne (np. służba medycyny pracy) oraz finansowe (PFRON). Dopiero, gdy jednostka nie jest w stanie zarobkować, lub ewentualnie jeśli uzyskiwane zarobki nie gwarantują zaspokojenia jej potrzeb życiowych na godziwym poziomie, konieczne staje się zapewnienie wsparcia. Następuje to poprzez przyznawanie różnych rodzajów świadczeń pieniężnych (renty, zasiłki, dodatki), których wysokość i czas pobierania są uzależnione od potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

– Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce jest niska – komentuje Barbara Surdykowska (Biuro Eksperckie KK NSZZ Solidarność). – Zdecydowana większość osób niepełnosprawnych to osoby bierne zawodowo. Najwyższe współczynniki aktywności zawodowej i wskaźniki zatrudnienia notuje się wśród niepełnosprawnych w grupie wiekowej 35-44 lata. Najniższa aktywność zawodowa dotyczy grup w wieku do 24 lat i powyżej 55, co pozwala postawić tezę, że zarówno młode osoby niepełnosprawne po ukończeniu szkoły mają problemy z wejściem na rynek pracy, jak i osoby, które stały się niepełnosprawne w trakcie zatrudnienia mają problem z reintegracją zawodową i utrzymaniem pracy – dodaje ekspertka.

Jak podkreśla dr Magdalena Paluszkiewicz, warunkiem pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym jest również umożliwienie korzystania z usług opiekuńczych. W tym zakresie istnieje zwłaszcza potrzeba rozwoju i upowszechniania instytucji asystenta osoby niepełnosprawnej, którego zadaniem jest wspieranie samodzielnego i niezależnego funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w codziennym życiu, zwłaszcza w środowisku szkolnym oraz zawodowym.

Tutaj można przeczytać o 16 punkcie Filaru


bs

 

 

POLECANE
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. Więc po co to jest? Wiadomości
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. "Więc po co to jest?"

Red. naczelna Radia Debata Aleksandra Fedorska opublikowała nową odpowiedź polskiego MSWiA ws. patroli niemieckiej policji na terenie Polski.

Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję pilne
Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję

Jak poinformował ppłk Andrzej Juźwiak ze Straży Granicznej, do grudnia ma potrwać montaż pięciu wież obserwacyjnych przy polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem. 70-metrowe wieże mają być wyposażone w kamery i staną na odcinkach granicznych rzek w regionie.

Wiadomości
iPad mini jako narzędzie edukacyjne dla dzieci – jak tablet może wspierać naukę w domu i szkole?

Nowoczesne technologie odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu, a ich zalety są nie do przecenienia. Smartfony, komputery czy tablety są w prawie każdym domu, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Co ciekawe, tego typu urządzenia mogą być świetnym wsparciem dla dzieci – nie tylko jako narzędzie do przeglądania Internetu, grania w gry czy oglądania filmów, ale i jako pomoc w nauce. Zarówno w domu, jak i w szkole, nowoczesny sprzęt, taki jak np. iPad mini od Apple, może skutecznie wspierać edukację. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie technologii w nauce.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Rozpoczęły się konsultacje ws. pomnika "Wiedźmy" w Poznaniu. Za jego postawieniem byli radni Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy-Polska 2050. Przeciw pomysłowi uhonorowania "wiedźmy" pomnikiem głosowali radni PiS.

Wiadomości
Dofinansowanie do pieca i inne formy wsparcia – jak obniżyć koszty przy wymianie źródła ciepła?

Wymiana przestarzałego pieca na nowoczesne źródło ciepła nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. W Polsce sukcesywnie od kilku lat działa wiele atrakcyjnych programów wsparcia finansowego dla osób, które decydują się zrobić krok w stronę czystszego powietrza w swoim domu i otoczeniu. Jakie to programy i ile można na nich zyskać? Oto praktyczny przewodnik po dofinansowaniach i pozostałych formach wsparcia!

Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra z ostatniej chwili
Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra

Wielki Piątek jest w Niemczech obchodzony jako dzień refleksji i wyciszenia przed Wielkanocną Niedzielą. W całym kraju jest dniem wolnym od pracy, stąd w niektórych landach nazywany jest też Cichym Piątkiem. Tego dnia w regionie Badenii-Wirtembergii, gdzie położony jest Stuttgart, nie można organizować żadnych wydarzeń sportowych.

Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy pilne
Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy

Jak wynika z badań, akceptacja społeczna dla pomysłu 4-dniowego dnia pracy, analizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest duża. Założeniem ma być zachowanie dotychczasowych wynagrodzeń — krótszy czas pracy nie może oznaczać mniejszych pensji.

Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy gorące
Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców Wiadomości
Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. "Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców"

W Niemczech trwa żywiołowa dyskusja na temat przylotu kolejnych grup Afgańczyków, którym w kraju grożą represje. Dalszym samolotom z przybyszami sprzeciwiają się politycy z CDU/CSU. Zieloni nazywają ich stanowisko "podłym". Tymczasem niemieckie media donoszą, że tamtejsza federalna policja już prowadzi śledztwo w sprawie kilku Afgańczyków, którzy w środę przybyli do kraju.

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ] Wiadomości
Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ]

Po tym, jak Wigilia stała się oficjalnie dniem wolnym od pracy, wielu Polaków zastanawia się, czy podobne rozwiązanie nie powinno dotyczyć również Wielkiego Piątku. 

REKLAMA

Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 17: integracja osób niepełnosprawnych

17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
 Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 17: integracja osób niepełnosprawnych
/ grafika.P.Machnica
Wdrożenie postanowień Filaru ma stanowić wspólną odpowiedzialność: państw członkowskich, Komisji, a także unijnych oraz krajowych partnerów społecznych. NSZZ Solidarność jest jednym z głównych protagonistów tych działań w naszym kraju.

Filar składa się z trzech komponentów podzielonych na szczegółowe punkty:
- Równe szanse i dostęp do zatrudnienia
- Uczciwe warunki pracy
- Ochrona socjalna i integracja społeczna

Poniżej prezentujemy uwagi, zawierające także komentarz naukowców, które mają przybliżyć członkom Związku wiedzę na temat poszczególnych punktów Filaru.
komponent: Ochrona socjalna i integracja społeczna

17. Integracja osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne mają prawo do otrzymania wsparcia dochodu, które zapewnia godne życie, usług, które pozwolą im na uczestnictwo w rynku pracy i życiu społecznym, a także do środowiska pracy dostosowanego do ich potrzeb.

W ramach Filaru położono nacisk na prawo do wsparcia dochodu jako jednego z elementów ochrony socjalnej, prawo do usług umożliwiających osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w rynku pracy i w życiu społecznym oraz prawo do dostosowanego środowiska pracy, jako kluczowych środków umożliwiających osobom niepełnosprawnym dostęp do innych praw określonych w zasadach Filaru oraz umożliwiających im pełne korzystanie z równości i włączenia w środowisku pracy i w społeczeństwie. Dzięki określeniu koniecznych i wzajemnie wzmacniających połączeń tych środków zakres zasady wykracza poza istniejący dorobek UE.

Jak wskazuje dr Magdalena Paluszkiewicz (Uniwersytet Łódzki) ważnym elementem zasady 17 jest wspieranie dochodu, nie zaś jego zastępowanie. Jest to sformułowanie świadczące o zmianie podejścia do pozycji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy, a przez to również w społeczeństwie. Jak wynika bowiem ze standardów międzynarodowych, tam gdzie to możliwe należy popierać zatrudnienie osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy. Wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością oznacza m. in. dostosowanie środowiska pracy do ich potrzeb. W zakresie ich rozpoznawania i wprowadzania rozwiązań uwzględniających te potrzeby w zatrudnieniu pracodawcy mogą liczyć na wsparcie specjalistyczne (np. służba medycyny pracy) oraz finansowe (PFRON). Dopiero, gdy jednostka nie jest w stanie zarobkować, lub ewentualnie jeśli uzyskiwane zarobki nie gwarantują zaspokojenia jej potrzeb życiowych na godziwym poziomie, konieczne staje się zapewnienie wsparcia. Następuje to poprzez przyznawanie różnych rodzajów świadczeń pieniężnych (renty, zasiłki, dodatki), których wysokość i czas pobierania są uzależnione od potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

– Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce jest niska – komentuje Barbara Surdykowska (Biuro Eksperckie KK NSZZ Solidarność). – Zdecydowana większość osób niepełnosprawnych to osoby bierne zawodowo. Najwyższe współczynniki aktywności zawodowej i wskaźniki zatrudnienia notuje się wśród niepełnosprawnych w grupie wiekowej 35-44 lata. Najniższa aktywność zawodowa dotyczy grup w wieku do 24 lat i powyżej 55, co pozwala postawić tezę, że zarówno młode osoby niepełnosprawne po ukończeniu szkoły mają problemy z wejściem na rynek pracy, jak i osoby, które stały się niepełnosprawne w trakcie zatrudnienia mają problem z reintegracją zawodową i utrzymaniem pracy – dodaje ekspertka.

Jak podkreśla dr Magdalena Paluszkiewicz, warunkiem pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym jest również umożliwienie korzystania z usług opiekuńczych. W tym zakresie istnieje zwłaszcza potrzeba rozwoju i upowszechniania instytucji asystenta osoby niepełnosprawnej, którego zadaniem jest wspieranie samodzielnego i niezależnego funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w codziennym życiu, zwłaszcza w środowisku szkolnym oraz zawodowym.

Tutaj można przeczytać o 16 punkcie Filaru


bs

 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe