prof. J. Sroka: Młodzi działacze związkowi nie mogą ulec złudzeniu, że liczba lajków jest najważniejsza
– Zawsze sprzyjałem związkom zawodowym. Pełnią ważną rolę we współczesnej gospodarce. Związki są dziś obecne w mediach społecznościowych, bo to dobre narzędzie do promowania idei związkowych, jednak do samych mediów społecznościowych podchodzę z nieufnością.
– Dlaczego?
– Bo są obecnie produktami wielkich międzynarodowych korporacji. Uważam, że wielkie korporacje negatywnie oddziaływują na dzisiejszy świat. Są też nieuchwytne dla prawa międzynarodowego i krajowego.
– A czy media społecznościowe mają poglądy polityczne?
– Tak. Dokładnie, mają je właściciele mediów. Polityka wielkich korporacji jest z jednej strony nieprzewidywalna, z drugiej wiadomo, że zawsze staną po stronie wielkiego kapitału i będą popierały związanych z nim polityków.
Jeśli zaś zajdzie taka potrzeba, sięgną po brutalne zagrywki zmierzające do zdyskredytowania przeciwników politycznych.
– Czym to się objawia?
– Między innymi blokowaniem konkretnych treści.
– A nie wynika to z obiektywnych algorytmów?
– Nie. Przynajmniej nie wtedy, kiedy jest taka potrzeba.
– Jakie z tego zagrożenie płynie dla związków?
– Związki są w opozycji do wielkiego kapitału, ponieważ domagają się sprawiedliwej partycypacji w podziale dóbr.
– I?
– Ważne jest, żeby działacze związkowi rozumieli zasady działania mediów społecznościowych i… aby idei związkowej nie zdominowały nowalijki.
– Co to znaczy?
– Chodzi o to, żeby działacze związkowi, zwłaszcza młodzi, nie ulegli złudzeniu, że liczba lajków jest najważniejsza.
– A co jest ważne?
– O sile związku wciąż decydują tradycyjne środki mobilizacyjne. Namawiam młodych liderów związkowych, aby spędzali możliwie dużo czasu, rozmawiając w cztery oczy z pracownikami czy szeregowymi związkowcami.
– Środki mobilizacyjne – chodzi o możliwość strajku?
– Chodzi o możliwość mobilizacji, której efektem może być akcja strajkowa, pikieta, ale również możliwość działań intermediacyjnych, czyli takich, które polegają na pośrednictwie interesów pracowniczych i udziale w podejmowaniu tych decyzji publicznych, które są kluczowe dla świata pracy i dla zachowania pokoju społecznego.
– Czy jest lekarstwo, które sprawi, że media społecznościowe będą neutralne?
– Powinny być poddane konsekwentnej kontroli publicznej. Same się nie zdyscyplinują. Zarazem powinny mieć udział w tej kontroli, wraz z partnerami społecznymi i partnerami obywatelskimi współpracującymi z ośrodkami sfery publicznej, które powinny koordynować wykonywanie tego typu kontroli...
#REKLAMA_POZIOMA#
/k