"Wolne niedziele" wchodzą w życie już od 1 marca. Co warto wiedzieć o nowych regulacjach?
Pierwsze wolne niedziele
Sejm przegłosował ustawę w listopadzie ubiegłego roku. Jak nam mówił wówczas przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda, posłów zmusili do zajęcia się tym tematem obywatele, bo to oni poparli projekt „S” w tej sprawie. – Gdyby nie determinacja, upór i konsekwencja Solidarności, nie udałoby się wprowadzić ograniczenia handlu w niedzielę – zapewniał szef „S”.
W 2018 roku z handlu zostanie wyłączonych 27 niedziel. Dodatkowo w niektóre z nich wypadają święta, a więc dni ustawowo wolne od handlu: Wielkanoc (1 kwietnia), Zesłanie Ducha Świętego (20 maja) oraz Święto Niepodległości (11 listopada). Niepełny zakaz handlu w niedziele to dopiero początek zmian. Od przyszłego roku zakupy będzie można zrobić już tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Z kolei w 2020 r. wejdzie niemal całkowity zakaz handlu. Wówczas handlować będzie można jedynie przez trzy niedziele handlowe przed świętami oraz przez cztery inne niedziele.
Zakaz handlu nie będzie obowiązywał na stacjach benzynowych, w aptekach, portach i na dworcach kolejowych. Nie będzie dotyczył też handlu upominkami i dewocjonaliami. Z zakazu wyłączono też sklepy internetowe. Do projektu wprowadzono też poprawkę, która dopuszcza handel w piekarniach, cukierniach i lodziarniach...
#REKLAMA_POZIOMA#