Co dalej z Polską 2050? Nowy sondaż nie pozostawia złudzeń

Co musisz wiedzieć?
- Polska 2050 szykuje się do jesiennego kongresu i zmiany władz
- Partia zmaga się z wewnętrznymi napięciami i spekulacjami o rozłamie
- 29,4% Polaków uważa, że ugrupowanie zostanie wchłonięte przez inne partie koalicji
- Spotkanie Hołowni z Kaczyńskim wywołało duże poruszenie polityczne
Co dalej z Polską 2050?
Największe zainteresowanie opinii publicznej wzbudziło ostatnio nocne spotkanie Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim w mieszkaniu Adama Bielana. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z kolejnymi zawirowaniami - odejściem Izabeli Bodnar oraz zawieszeniem Tomasza Zimocha.
Pomimo tych wydarzeń, przewodniczący klubu Paweł Śliz zapewnia, że nie ma powodów do obaw. „Sytuacja w partii jest stabilna, a kolejne odejścia są mało prawdopodobne” - podkreślił w jednym z wywiadów.
- Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski
- Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi
- Niemieckie sądy uderzają w proceder podrzucania migrantów krajom sąsiednim, w tym Polsce
- ZUS wydał pilny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- Dramat podczas turnieju tenisowego w Poznaniu. W hotelu miało dość do gwałtu na 15-latce
Sondaż nie pozostawia złudzeń
Tymczasem nowy sondaż SW Research, przeprowadzony dla „Rzeczpospolitej”, ujawnia rosnący sceptycyzm Polaków wobec przyszłości formacji Hołowni. Aż 29,4 proc. badanych uważa, że Polska 2050 zostanie wchłonięta przez inne partie koalicji. Tylko 16,8 proc. ankietowanych wierzy, że ugrupowanie zachowa niezależność w obecnym układzie rządzącym.
Inne możliwe scenariusze, choć mniej popularne, również znalazły swoich zwolenników. 15,4 proc. respondentów wskazało, że partia może przejść do opozycji lub zbliżyć się do PiS. Z kolei 13,8 proc. zakłada, że Hołownia opuści koalicję, ale nadal będzie wspierał kluczowe ustawy. Spora część ankietowanych (24,5 proc.) przyznała, że nie ma zdania na temat przyszłości partii.
W tle tych prognoz Polska 2050 przygotowuje się do jesiennego kongresu, podczas którego zostaną wybrane nowe władze ugrupowania. W tym samym czasie zgodnie z planem rotacyjnym koalicji, marszałkiem Sejmu ma zostać przedstawiciel Lewicy.