Krytyka Tuska w niemieckich mediach. "Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz"

Co musisz wiedzieć?
- Niemieckie media zastanawiają się nad problemem Donalda Tuska, który, jak piszą, "nie umie przegrywać".
- Chodzi o kampanię promującą opinię, zgodnie z którą należy ponownie przeliczyć głosy we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych.
- Viktoria Grossmann z dziennika ''Sueddeutsche Zeitung'' oceniła, że polski premier "wychodzi przed szereg", podsycając podejrzenie, że mogło dojść do oszustwa.
- Tym samym, jak przyznał dziennik, zamiast "starać się zachować pragmatyzm i obiektywizm", Tusk "dodatkowo podsyca nieufność wobec władz i instytucji''.
"Tusk nie umie przegrywać"
Niemieckie media zastanawiają się, "czy polski premier umie przegrywać". Taki tytuł nadał artykułowi portal dw.com, przytaczający opinię Viktorii Grossmann z dziennika ''Sueddeutsche Zeitung'' (''SZ'').
Na tak postawione pytanie przecząco odpowiedziała sama autorka opinii. Jak wyjaśniła niemieckim czytelnikom, ponowne przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach wykazało, że w niektórych przypadkach wyniki zostały pomylone.
W związku z tym wynik wyborów nie jest jeszcze znany, oświadczył polski premier, podsycając podejrzenie, że mogło dojść do oszustwa. Oraz że nie umie on przegrywać
– oceniła niemiecka dziennikarka.
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie
- Red. naczelny "TS" Michał Ossowski: Solidarność pod wodzą Piotra Dudy pilnuje Polski
- Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Niezwykle trudna decyzja". Smutny komunikat warszawskiego zoo
- Fatalne wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż
- IMGW wydało komunikat . Te województwa są zagrożone
- Nie żyje "Diamentowy Książę"
"Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz i instytucji"
Grossmann tłumaczyła przy tym, że politycy z partii koalicyjnych w rządzie starali się stworzyć inne wrażenie niż Tusk.
Publicystka zarzuciła Donaldowi Tuskowi, że ten wychodzi przed szereg i podsyca nieufność wobec demokratycznych władz i instytucji. "Jak tłumaczyli, błędy prawdopodobnie nie doprowadziły do zmiany wyniku wyborów. W międzyczasie przyznał to również sam Tusk" – oceniła dziennikarka "SZ".
Autorka pochyliła się wprawdzie nad losem rządu, który jej zdaniem "jest blokowany przez obecnego i prawdopodobnie również przyszłego prezydenta". Jednak – jak podkreśliła – można ''przynajmniej starać się zachować pragmatyzm i obiektywizm, a nie dodatkowo podsycać nieufność wobec władz i instytucji'' – stwierdziła Viktorii Grossmann.
Wyniki wyborów i decyzja Sądy Najwyższego
Karol Nawrocki w II turze wyborów zdobył 10 mln 606 tys. 877 głosów. Rafała Trzaskowskiego poparło natomiast 10 mln 237 tys. 286 wyborców. Zwycięzcą wyborów prezydenckich jest zatem Karol Nawrocki, który uzyskał 50,89 proc. głosów. Rafała Trzaskowskiego poparło 49,11 proc. głosujących.
We wtorek, 1 lipca, Sąd Najwyższy zajmuje się kwestią ważności wyborów prezydenta RP z 18 maja i 1 czerwca br.