Pakt migracyjny wejdzie w życie? "UE ograła Tuska”

Europoseł Piotr Müller poinformował, że Bruksela na pytanie ws. paktu migracyjnego odpowiedziała, że ma zostać on wprowadzony w 2026 r. Ponadto KE wezwała wszystkie kraje UE do wdrożenia paktu.
Premier Donald Tusk Pakt migracyjny wejdzie w życie?
Premier Donald Tusk / PAP/Piotr Polak

Co musisz wiedzieć?

  • W odpowiedzi na zapytanie europosła Piotra Müllera, KE potwierdziła, że pakt migracyjny wejdzie w życie 2026 r.
  • Polityk skrytykował w tej sprawie premiera Donalda Tuska.
  • Wspomniał także o kończącej się 30 czerwca b.r. polskiej prezydencji w UE.

 

Były rzecznik prasowy w rządzie PiS, a obecnie europoseł Piotr Müller poinformował, że złożył do Komisji Europejskiej oficjalne zapytanie w sprawie paktu migracyjnego.

Na początku lutego skierowałem do Komisji Europejskiej oficjalne pytanie, dotyczące realnych zobowiązań państw członkowskich w związku z Paktem Migracyjnym. Pytałem również, czy Polska – zgodnie z wypowiedzią Donalda Tuska – rzeczywiście „nie będzie implementowała żadnego paktu migracyjnego”. Komisja miała odpowiedzieć do połowy kwietnia. A kiedy odpowiedziała? W połowie czerwca, przypadkowo po wyborach prezydenckich w Polsce… A to dlatego, że ich odpowiedź brzmi: „Pakt migracyjny wchodzi w życie”

- napisał Piotr Müller na platformie X.

 

Odpowiedź z Brukseli

Piotr Müller przekazał, że otrzymał odpowiedź z Brukseli. Skrytykował także premiera Donalda Tuska.

Donald Tusk kłamał, mówiąc o tym, że Polska nie będzie implementować paktu migracyjnego. Przepisy w tej kwestii się nie zmieniły. Komisarz Magnus Brunner w imieniu Komisji Europejskiej stwierdza wprost, że rozporządzenie wejdzie w życie. Pod „ładnymi” słowami: „Rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją ustanawia system stałej i elastycznej solidarności między państwami członkowskimi”, kryje się nic innego jak praktyczny mechanizm przymusowej relokacji i finansowania

- czytamy we wpisie.

Komisja odsyła Szanownego Pana Posła do komunikatu w sprawie wspólnego planu wdrażania, w którym określono kluczowe działania niezbędne do wdrożenia paktu o migracji i azylu, w tym w zakresie relokacji. Rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją ustanawia system stałej i elastycznej solidarności między państwami członkowskimi. Każde państwo członkowskie ma pełną swobodę wyboru rodzaju wkładu, który chce wnieść do tego systemu solidarności – od relokacji, przez wkłady finansowe, aż po środki alternatywne (wsparcie rzeczowe).

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zarządzania azylem i migracją ten mechanizm solidarności zacznie obowiązywać w czerwcu 2026 r.

- czytamy w odpowiedzi KE na zapytanie europosła.

 

Polska prezydencja w UE

Zdaniem europosła rząd Donalda Tuska miał nie wykorzystać polskiej prezydencji w UE, która kończy się 30 czerwca tego roku.

Rząd Donalda Tuska zmarnował okres prezydencji Polski w Unii Europejskiej, nie wykorzystując okazji do oficjalnego sprzeciwu wobec paktu migracyjnego. Był to jeden z kluczowych tematów, który Polska powinna poruszyć na arenie międzynarodowej, a następnie załatwić w trakcie sprawowania prezydencji, która kończy się 30 czerwca 2025 r.

- stwierdził.

I znowu ta Unia Europejska Pana ograła, Panie Donaldzie Tusk

- zakończył.

 

Bruksela ponagla Polskę i Węgry?

Pakt migracyjny wprowadza zmiany w unijnych przepisach dotyczących m.in. procedur azylowych i zaostrzenia kontroli na granicach zewnętrznych UE. Od wdrożenia paktu KE uzależnia przyszłość strefy Schengen gwarantującej swobodne przemieszczanie się osób i towarów wewnątrz Wspólnoty.

Najbardziej kontrowersyjna część paktu dotyczy ustanowienia tzw. mechanizmu solidarnościowego. W jego ramach państwa znajdujące się pod presją migracyjną będą mogły liczyć na wsparcie innych krajów w postaci przyjęcia migrantów, wsparcia finansowego lub operacyjnego. Liczba osób będzie obliczana na podstawie liczby ludności danego kraju członkowskiego i jego PKB.

Mechanizm solidarnościowy ma zacząć obowiązywać w połowie 2026 r. W tym celu kraje unijne miały do końca 2024 r. przesłać KE plany wdrażania paktu migracyjnego, w których mogły określić preferowany sposób wsparcia w ramach mechanizmu solidarnościowego.

Jak wynika z raportu KE, nie zrobiły tego Polska i Węgry. Węgry poinformowały, że nie zamierzają przygotowywać planu, a Polska "przedstawiła swoje stanowisko w sprawie wdrożenia paktu" - napisano. KE odnotowała przy tym, że do tej pory plany przysłało jej 25 państw, a 26 pozostaje z nią w tej sprawie w stałym kontakcie.

 

Deklaracja Tuska ws. paktu migracyjnego

W lutym premier Donald Tusk zadeklarował, że "Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego w sposób, który mógłby skutkować dodatkowymi kwotami imigrantów w Polsce".

W październiku KE przedstawi listę krajów, które w jej ocenie znajdują się pod presją migracyjną lub zmagają się z wyjątkową sytuacją. Zaproponuje także "pulę solidarnościową", który będzie zawierać zobowiązania krajów członkowskich w zakresie każdej z form solidarności.

KE wezwała wszystkie kraje członkowskie do realizowania planów w sprawie wdrażania paktu migracyjnego, co polega m.in. na zmianie krajowych przepisów i zmianę procedur.

Podczas gdy postępy są czynione na poziomie technicznym, stałe zaangażowanie polityczne i odpowiedzialność na poziomie krajowym pozostają niezbędne, aby skutecznie stawić czoła wyzwaniom

- podkreśliła.

Dodała, że niedociągnięcia mogą mieć wpływ na ocenę KE dotyczącą krajów znajdujących się pod presją migracyjną i mających dostępu do puli solidarności.


 

POLECANE
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski

Uwaga mieszkańcy Poznania, Wrześni i okolic! Enea Operator zapowiada kilkugodzinne przerwy w dostawie prądu od poniedziałku 14 lipca do piątku 18 lipca. Sprawdź dokładny harmonogram – w niektórych dzielnicach wyłączenia potrwają nawet kilka godzin. Poniżej pełna lista ulic i miejscowości.

Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną z ostatniej chwili
Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w sobotę Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię przed tworzeniem sojuszu bezpieczeństwa przeciw Korei Północnej. Szef rosyjskiej dyplomacji został w sobotę przyjęty przez przywódcę KRLD Kim Dzong Una.

Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach z ostatniej chwili
Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach

65 ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym 12 kobiet, złożyło w sobotę przysięgę wojskową. To służba, która wzmacnia bezpieczeństwo kraju oraz łączy żołnierzy z lokalną społecznością - podkreślił zastępca dowódcy 9ŁBOT ppłk Marcin Markiewicz.

Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty

Pamięć i prawda to słowa, które w tych dniach nabierają wyjątkowego znaczenia, to fundament wspólnoty, ważny dla procesu pojednania – napisał prezydent elekt Karol Nawrocki w 80. rocznicę Obławy Augustowskiej. Wskazał na pamięć o ofiarach totalitaryzmu i prawdę, która nazywa zło po imieniu.

Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia z ostatniej chwili
Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia

Mieszkańcy trzech miejscowości w Wielkopolsce muszą zachować szczególną ostrożność. Woda z lokalnego wodociągu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – ostrzega sanepid.

Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom Wiadomości
Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki z ostatniej chwili
Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki

Iga Świątek wygrała w finale z Amerykanką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0 i po raz pierwszy w karierze zwyciężyła w wielkoszlemowym Wimbledonie, najstarszym i najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym świata. To pierwszy od 114 lat przypadek, by w finale tego turnieju jedna z tenisistek nie wygrała ani jednego gema.

Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok z ostatniej chwili
Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok

Amerykańska sieć Walmart wycofuje ze sklepów popularną stalową butelkę termiczną marki Ozark Trail. Jak ostrzega amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia - szczególnie, gdy używany jest do przechowywania napojów gazowanych lub fermentowanych.

Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu

Iga Świątek wygrała z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą pierwszego seta 6:0 w finale wielkoszlemowego Wimbledonu na kortach trawiastych w Londynie.

Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru z ostatniej chwili
Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru

Zarzuty naruszenia nietykalności usłyszał 50-letni mieszkaniec Lublina, który podczas udzielania mu pomocy medycznej zaatakował pielęgniarkę w jednym z lubelskich szpitali. Grozi za to do trzech lat więzienia - poinformowała w sobotę policja.

REKLAMA

Pakt migracyjny wejdzie w życie? "UE ograła Tuska”

Europoseł Piotr Müller poinformował, że Bruksela na pytanie ws. paktu migracyjnego odpowiedziała, że ma zostać on wprowadzony w 2026 r. Ponadto KE wezwała wszystkie kraje UE do wdrożenia paktu.
Premier Donald Tusk Pakt migracyjny wejdzie w życie?
Premier Donald Tusk / PAP/Piotr Polak

Co musisz wiedzieć?

  • W odpowiedzi na zapytanie europosła Piotra Müllera, KE potwierdziła, że pakt migracyjny wejdzie w życie 2026 r.
  • Polityk skrytykował w tej sprawie premiera Donalda Tuska.
  • Wspomniał także o kończącej się 30 czerwca b.r. polskiej prezydencji w UE.

 

Były rzecznik prasowy w rządzie PiS, a obecnie europoseł Piotr Müller poinformował, że złożył do Komisji Europejskiej oficjalne zapytanie w sprawie paktu migracyjnego.

Na początku lutego skierowałem do Komisji Europejskiej oficjalne pytanie, dotyczące realnych zobowiązań państw członkowskich w związku z Paktem Migracyjnym. Pytałem również, czy Polska – zgodnie z wypowiedzią Donalda Tuska – rzeczywiście „nie będzie implementowała żadnego paktu migracyjnego”. Komisja miała odpowiedzieć do połowy kwietnia. A kiedy odpowiedziała? W połowie czerwca, przypadkowo po wyborach prezydenckich w Polsce… A to dlatego, że ich odpowiedź brzmi: „Pakt migracyjny wchodzi w życie”

- napisał Piotr Müller na platformie X.

 

Odpowiedź z Brukseli

Piotr Müller przekazał, że otrzymał odpowiedź z Brukseli. Skrytykował także premiera Donalda Tuska.

Donald Tusk kłamał, mówiąc o tym, że Polska nie będzie implementować paktu migracyjnego. Przepisy w tej kwestii się nie zmieniły. Komisarz Magnus Brunner w imieniu Komisji Europejskiej stwierdza wprost, że rozporządzenie wejdzie w życie. Pod „ładnymi” słowami: „Rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją ustanawia system stałej i elastycznej solidarności między państwami członkowskimi”, kryje się nic innego jak praktyczny mechanizm przymusowej relokacji i finansowania

- czytamy we wpisie.

Komisja odsyła Szanownego Pana Posła do komunikatu w sprawie wspólnego planu wdrażania, w którym określono kluczowe działania niezbędne do wdrożenia paktu o migracji i azylu, w tym w zakresie relokacji. Rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją ustanawia system stałej i elastycznej solidarności między państwami członkowskimi. Każde państwo członkowskie ma pełną swobodę wyboru rodzaju wkładu, który chce wnieść do tego systemu solidarności – od relokacji, przez wkłady finansowe, aż po środki alternatywne (wsparcie rzeczowe).

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zarządzania azylem i migracją ten mechanizm solidarności zacznie obowiązywać w czerwcu 2026 r.

- czytamy w odpowiedzi KE na zapytanie europosła.

 

Polska prezydencja w UE

Zdaniem europosła rząd Donalda Tuska miał nie wykorzystać polskiej prezydencji w UE, która kończy się 30 czerwca tego roku.

Rząd Donalda Tuska zmarnował okres prezydencji Polski w Unii Europejskiej, nie wykorzystując okazji do oficjalnego sprzeciwu wobec paktu migracyjnego. Był to jeden z kluczowych tematów, który Polska powinna poruszyć na arenie międzynarodowej, a następnie załatwić w trakcie sprawowania prezydencji, która kończy się 30 czerwca 2025 r.

- stwierdził.

I znowu ta Unia Europejska Pana ograła, Panie Donaldzie Tusk

- zakończył.

 

Bruksela ponagla Polskę i Węgry?

Pakt migracyjny wprowadza zmiany w unijnych przepisach dotyczących m.in. procedur azylowych i zaostrzenia kontroli na granicach zewnętrznych UE. Od wdrożenia paktu KE uzależnia przyszłość strefy Schengen gwarantującej swobodne przemieszczanie się osób i towarów wewnątrz Wspólnoty.

Najbardziej kontrowersyjna część paktu dotyczy ustanowienia tzw. mechanizmu solidarnościowego. W jego ramach państwa znajdujące się pod presją migracyjną będą mogły liczyć na wsparcie innych krajów w postaci przyjęcia migrantów, wsparcia finansowego lub operacyjnego. Liczba osób będzie obliczana na podstawie liczby ludności danego kraju członkowskiego i jego PKB.

Mechanizm solidarnościowy ma zacząć obowiązywać w połowie 2026 r. W tym celu kraje unijne miały do końca 2024 r. przesłać KE plany wdrażania paktu migracyjnego, w których mogły określić preferowany sposób wsparcia w ramach mechanizmu solidarnościowego.

Jak wynika z raportu KE, nie zrobiły tego Polska i Węgry. Węgry poinformowały, że nie zamierzają przygotowywać planu, a Polska "przedstawiła swoje stanowisko w sprawie wdrożenia paktu" - napisano. KE odnotowała przy tym, że do tej pory plany przysłało jej 25 państw, a 26 pozostaje z nią w tej sprawie w stałym kontakcie.

 

Deklaracja Tuska ws. paktu migracyjnego

W lutym premier Donald Tusk zadeklarował, że "Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego w sposób, który mógłby skutkować dodatkowymi kwotami imigrantów w Polsce".

W październiku KE przedstawi listę krajów, które w jej ocenie znajdują się pod presją migracyjną lub zmagają się z wyjątkową sytuacją. Zaproponuje także "pulę solidarnościową", który będzie zawierać zobowiązania krajów członkowskich w zakresie każdej z form solidarności.

KE wezwała wszystkie kraje członkowskie do realizowania planów w sprawie wdrażania paktu migracyjnego, co polega m.in. na zmianie krajowych przepisów i zmianę procedur.

Podczas gdy postępy są czynione na poziomie technicznym, stałe zaangażowanie polityczne i odpowiedzialność na poziomie krajowym pozostają niezbędne, aby skutecznie stawić czoła wyzwaniom

- podkreśliła.

Dodała, że niedociągnięcia mogą mieć wpływ na ocenę KE dotyczącą krajów znajdujących się pod presją migracyjną i mających dostępu do puli solidarności.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe