Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego nie wpuszczeni na radę miasta: "To jest hańba"

Wczoraj w Piotrkowie Trybunalskim odbył się protest związany z budową Centrum Integracji Cudzoziemców. Według doniesień wPolityce.pl, mieszkańcy nie zostali wpuszczeniu na sesję rady miasta.
Protest mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego ws. budowy Centrum Integracji Cudzoziemców Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego nie wpuszczeni na radę miasta:
Protest mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego ws. budowy Centrum Integracji Cudzoziemców / screen X - Dominik Dzierżanowski

Co musisz wiedzieć?

  • Wczoraj w Piotrkowie Trybunalskim odbył się protest przeciwko budowie Centrum Integracji Cudzoziemców.
  • Na posiedzenie rady miasta nie zostali wpuszczeni mieszkańcy tego miasta.
  • Trwa również zbiórka podpisów ws. usunięcia ze stanowisk m.in. prezydenta miasta.

 

W czwartek w Piotrkowie Trybunalskim odbył się protest w związku z planowaną budową Centrum Integracji Cudzoziemców. Jak informuje Telewizja wPolsce24 mieszkańcy mieli nie zostać wpuszczeni na radę miasta. 

Mieszkańcy, którzy są zaniepokojeni działaniami urzędu miasta prezydenta, nie zostali wpuszczeni. Ci państwo tutaj przyszli pod urząd, żeby zaprotestować przeciwko pomysłom przyjmowania nielegalnych migrantów i zamknięto przed nimi drzwi

- relacjonował reporter Telewizji wPolsce24 Piotr Czyżewski.

 

Krzysztof Ciecióra: To hańba i skandal

Informację o tym, że mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego nie zostali wpuszczeni na radę miasta skomentował poseł Krzysztof Ciecióra.

Jest to hańba. Jest to absolutny skandal. Widzimy, że sala jest pusta w zasadzie i każdy może tutaj jeszcze zasiąść. Ale okej, rozpocznijmy tę sesję. Niestety mieszkańcy nie zostali wpuszczeni. Pan przewodniczący działa wbrew tak naprawdę dobrym obyczajom i zasadom demokracji. To wszystko wskazuje na to, że jednak coś tutaj jest do ukrycia

- podkreślił poseł PiS Krzysztof Ciecióra.

Głos zabrali również mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego.

Jesteśmy ignorowani po prostu

- podkreśliła jedna z mieszkanek, cytowana przez wPolityce.pl.

 

Komentarz Roberta Bąkiewicza

Głos w tej sprawie zabrał także członek Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz, który był w Piotrkowie Trybunalskim.

To jest hucpa. Symbol zamkniętych drzwi mówi wszystko, jak radni i prezydent traktują dzisiaj mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego

- wskazał Robert Bąkiewicz.

Robert Bąkiewicz zamieścił również wpis na platformie X.

Hańba! Prezydent i przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zatrzasnęli mieszkańcom drzwi przed nosem - jakże to wymowne! Sesja, na której trwa debata o masowej migracji, odbywa się za zamkniętymi drzwiami – bez udziału obywateli! To niewyobrażalna buta i pogarda. Piotrkowianie chcą rozmawiać o swoim bezpieczeństwie, chcą być wysłuchani. A co otrzymują w zamian? Milczenie i upokorzenie. Ta władza wysyła jasny sygnał - wasz głos się nie liczy. Dlatego wyjedzie… na politycznych taczkach w wyniku referendum

- zaznaczył.

 

Trwa zbiórka podpisów pod referendum

Przypomnijmy, że po gorących kwietniowych protestach przeciwko utworzeniu Centrum Integracji Cudzoziemców mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego postanowili działać. Grupa inicjatywna złożyła dwa wnioski o przeprowadzenie referendów – jedno w sprawie odwołania prezydenta Juliusza Wiernickiego (PO) i Rady Miasta, drugie – przeciwko utworzeniu samego Centrum.

Aby referenda doszły do skutku, trzeba zebrać po ok. 5600 ważnych podpisów pod każdym z wniosków. Jak informuje pełnomocnik grupy referendalnej Beata Dróżdż, zainteresowanie rośnie z dnia na dzień – do komitetu dołączają nowi ochotnicy.

Wnioski o przeprowadzenie referendów są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy chcą żyć w bezpiecznym mieście i nie zgadzają się na utworzenie tu Centrum Integracji Cudzoziemców ani relokacji na teren miasta nielegalnych imigrantów. Swoje stanowisko jasno wyrazili podczas obrad sesji Rady Miasta najpierw 23, a później 25 kwietnia. Wniosek o przeprowadzenie referendum jest pokłosiem zachowania prezydenta, który wyszedł z obrad, oraz radnych, którzy nie przyszli zagłosować na sesję w tak ważnej sprawie. Głos potrafiło oddać tylko ośmiu z nich, co, jak wiadomo, nie stanowi kworum

– powiedziała Beata Dróżdż.

Podpisy można składać w specjalnym biurze referendalnym przy ul. Konarskiego od poniedziałku do piątku w godz. 11:00–18:00.

 

Urząd Miasta odpowiada

Władze miasta informują, że trwają analizy prawne złożonych wniosków. Rzecznik prezydenta odsyła mieszkańców do oficjalnych komunikatów i podkreśla, że krążą nieprawdziwe informacje o rzekomej budowie ośrodków dla nielegalnych imigrantów.

Obecnie trwa szczegółowa analiza wniosków złożonych w sprawie dwóch referendów. Obowiązujące procedury są realizowane zgodnie z przyjętymi regulacjami. Odsyłamy i jednocześnie zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem prezydenta w sprawie nieprawdziwych informacji dotyczących m.in. budowy ośrodków dla nielegalnych uchodźców 

– brzmi oświadczenie Moniki Pawłowskiej-Uszakow, rzecznik prasowej prezydenta miasta.

 

Oświadczenie prezydenta 

Co zawiera oświadczenie prezydenta Juliusza Wiernickiego, na które powołała się jego rzecznik? Publikujemy fragment: 

Z całą stanowczością oświadczam, że:

  • na terenie Piotrkowa Trybunalskiego nie będzie budowany żaden ośrodek dla osób nielegalnie przebywających w Polsce,
  • podzielam opinię rządu, że Polska już okazała ogromną solidarność, przyjmując miliony uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną, zapewniając im schronienie i możliwość życia w godnych warunkach. Polska jest państwem, które wymaga w kwestii migracyjnej pomocy i wsparcia od Unii Europejskiej, a nie jakichkolwiek nowych ciężarów,
  • żadna nieruchomość należąca do miasta nie zostanie przeznaczona na cele związane z budową ośrodka dla nielegalnych imigrantów,
  • władze miasta nie będą, ani nie organizują budowy takich ośrodków dla nielegalnych migrantów, dlatego też nie mogą zlecić takich działań podmiotom trzecim,
  • jako władze miasta na bieżąco monitorujemy wszelkie inicjatywy, które dotyczą Piotrkowa Trybunalskiego


– twierdzi prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

 

 

 

 


 

POLECANE
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski

Uwaga mieszkańcy Poznania, Wrześni i okolic! Enea Operator zapowiada kilkugodzinne przerwy w dostawie prądu od poniedziałku 14 lipca do piątku 18 lipca. Sprawdź dokładny harmonogram – w niektórych dzielnicach wyłączenia potrwają nawet kilka godzin. Poniżej pełna lista ulic i miejscowości.

Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną z ostatniej chwili
Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w sobotę Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię przed tworzeniem sojuszu bezpieczeństwa przeciw Korei Północnej. Szef rosyjskiej dyplomacji został w sobotę przyjęty przez przywódcę KRLD Kim Dzong Una.

Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach z ostatniej chwili
Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach

65 ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym 12 kobiet, złożyło w sobotę przysięgę wojskową. To służba, która wzmacnia bezpieczeństwo kraju oraz łączy żołnierzy z lokalną społecznością - podkreślił zastępca dowódcy 9ŁBOT ppłk Marcin Markiewicz.

Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty

Pamięć i prawda to słowa, które w tych dniach nabierają wyjątkowego znaczenia, to fundament wspólnoty, ważny dla procesu pojednania – napisał prezydent elekt Karol Nawrocki w 80. rocznicę Obławy Augustowskiej. Wskazał na pamięć o ofiarach totalitaryzmu i prawdę, która nazywa zło po imieniu.

Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia z ostatniej chwili
Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia

Mieszkańcy trzech miejscowości w Wielkopolsce muszą zachować szczególną ostrożność. Woda z lokalnego wodociągu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – ostrzega sanepid.

Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom Wiadomości
Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki z ostatniej chwili
Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki

Iga Świątek wygrała w finale z Amerykanką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0 i po raz pierwszy w karierze zwyciężyła w wielkoszlemowym Wimbledonie, najstarszym i najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym świata. To pierwszy od 114 lat przypadek, by w finale tego turnieju jedna z tenisistek nie wygrała ani jednego gema.

Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok z ostatniej chwili
Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok

Amerykańska sieć Walmart wycofuje ze sklepów popularną stalową butelkę termiczną marki Ozark Trail. Jak ostrzega amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia - szczególnie, gdy używany jest do przechowywania napojów gazowanych lub fermentowanych.

Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu

Iga Świątek wygrała z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą pierwszego seta 6:0 w finale wielkoszlemowego Wimbledonu na kortach trawiastych w Londynie.

Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru z ostatniej chwili
Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru

Zarzuty naruszenia nietykalności usłyszał 50-letni mieszkaniec Lublina, który podczas udzielania mu pomocy medycznej zaatakował pielęgniarkę w jednym z lubelskich szpitali. Grozi za to do trzech lat więzienia - poinformowała w sobotę policja.

REKLAMA

Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego nie wpuszczeni na radę miasta: "To jest hańba"

Wczoraj w Piotrkowie Trybunalskim odbył się protest związany z budową Centrum Integracji Cudzoziemców. Według doniesień wPolityce.pl, mieszkańcy nie zostali wpuszczeniu na sesję rady miasta.
Protest mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego ws. budowy Centrum Integracji Cudzoziemców Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego nie wpuszczeni na radę miasta:
Protest mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego ws. budowy Centrum Integracji Cudzoziemców / screen X - Dominik Dzierżanowski

Co musisz wiedzieć?

  • Wczoraj w Piotrkowie Trybunalskim odbył się protest przeciwko budowie Centrum Integracji Cudzoziemców.
  • Na posiedzenie rady miasta nie zostali wpuszczeni mieszkańcy tego miasta.
  • Trwa również zbiórka podpisów ws. usunięcia ze stanowisk m.in. prezydenta miasta.

 

W czwartek w Piotrkowie Trybunalskim odbył się protest w związku z planowaną budową Centrum Integracji Cudzoziemców. Jak informuje Telewizja wPolsce24 mieszkańcy mieli nie zostać wpuszczeni na radę miasta. 

Mieszkańcy, którzy są zaniepokojeni działaniami urzędu miasta prezydenta, nie zostali wpuszczeni. Ci państwo tutaj przyszli pod urząd, żeby zaprotestować przeciwko pomysłom przyjmowania nielegalnych migrantów i zamknięto przed nimi drzwi

- relacjonował reporter Telewizji wPolsce24 Piotr Czyżewski.

 

Krzysztof Ciecióra: To hańba i skandal

Informację o tym, że mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego nie zostali wpuszczeni na radę miasta skomentował poseł Krzysztof Ciecióra.

Jest to hańba. Jest to absolutny skandal. Widzimy, że sala jest pusta w zasadzie i każdy może tutaj jeszcze zasiąść. Ale okej, rozpocznijmy tę sesję. Niestety mieszkańcy nie zostali wpuszczeni. Pan przewodniczący działa wbrew tak naprawdę dobrym obyczajom i zasadom demokracji. To wszystko wskazuje na to, że jednak coś tutaj jest do ukrycia

- podkreślił poseł PiS Krzysztof Ciecióra.

Głos zabrali również mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego.

Jesteśmy ignorowani po prostu

- podkreśliła jedna z mieszkanek, cytowana przez wPolityce.pl.

 

Komentarz Roberta Bąkiewicza

Głos w tej sprawie zabrał także członek Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz, który był w Piotrkowie Trybunalskim.

To jest hucpa. Symbol zamkniętych drzwi mówi wszystko, jak radni i prezydent traktują dzisiaj mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego

- wskazał Robert Bąkiewicz.

Robert Bąkiewicz zamieścił również wpis na platformie X.

Hańba! Prezydent i przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zatrzasnęli mieszkańcom drzwi przed nosem - jakże to wymowne! Sesja, na której trwa debata o masowej migracji, odbywa się za zamkniętymi drzwiami – bez udziału obywateli! To niewyobrażalna buta i pogarda. Piotrkowianie chcą rozmawiać o swoim bezpieczeństwie, chcą być wysłuchani. A co otrzymują w zamian? Milczenie i upokorzenie. Ta władza wysyła jasny sygnał - wasz głos się nie liczy. Dlatego wyjedzie… na politycznych taczkach w wyniku referendum

- zaznaczył.

 

Trwa zbiórka podpisów pod referendum

Przypomnijmy, że po gorących kwietniowych protestach przeciwko utworzeniu Centrum Integracji Cudzoziemców mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego postanowili działać. Grupa inicjatywna złożyła dwa wnioski o przeprowadzenie referendów – jedno w sprawie odwołania prezydenta Juliusza Wiernickiego (PO) i Rady Miasta, drugie – przeciwko utworzeniu samego Centrum.

Aby referenda doszły do skutku, trzeba zebrać po ok. 5600 ważnych podpisów pod każdym z wniosków. Jak informuje pełnomocnik grupy referendalnej Beata Dróżdż, zainteresowanie rośnie z dnia na dzień – do komitetu dołączają nowi ochotnicy.

Wnioski o przeprowadzenie referendów są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy chcą żyć w bezpiecznym mieście i nie zgadzają się na utworzenie tu Centrum Integracji Cudzoziemców ani relokacji na teren miasta nielegalnych imigrantów. Swoje stanowisko jasno wyrazili podczas obrad sesji Rady Miasta najpierw 23, a później 25 kwietnia. Wniosek o przeprowadzenie referendum jest pokłosiem zachowania prezydenta, który wyszedł z obrad, oraz radnych, którzy nie przyszli zagłosować na sesję w tak ważnej sprawie. Głos potrafiło oddać tylko ośmiu z nich, co, jak wiadomo, nie stanowi kworum

– powiedziała Beata Dróżdż.

Podpisy można składać w specjalnym biurze referendalnym przy ul. Konarskiego od poniedziałku do piątku w godz. 11:00–18:00.

 

Urząd Miasta odpowiada

Władze miasta informują, że trwają analizy prawne złożonych wniosków. Rzecznik prezydenta odsyła mieszkańców do oficjalnych komunikatów i podkreśla, że krążą nieprawdziwe informacje o rzekomej budowie ośrodków dla nielegalnych imigrantów.

Obecnie trwa szczegółowa analiza wniosków złożonych w sprawie dwóch referendów. Obowiązujące procedury są realizowane zgodnie z przyjętymi regulacjami. Odsyłamy i jednocześnie zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem prezydenta w sprawie nieprawdziwych informacji dotyczących m.in. budowy ośrodków dla nielegalnych uchodźców 

– brzmi oświadczenie Moniki Pawłowskiej-Uszakow, rzecznik prasowej prezydenta miasta.

 

Oświadczenie prezydenta 

Co zawiera oświadczenie prezydenta Juliusza Wiernickiego, na które powołała się jego rzecznik? Publikujemy fragment: 

Z całą stanowczością oświadczam, że:

  • na terenie Piotrkowa Trybunalskiego nie będzie budowany żaden ośrodek dla osób nielegalnie przebywających w Polsce,
  • podzielam opinię rządu, że Polska już okazała ogromną solidarność, przyjmując miliony uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną, zapewniając im schronienie i możliwość życia w godnych warunkach. Polska jest państwem, które wymaga w kwestii migracyjnej pomocy i wsparcia od Unii Europejskiej, a nie jakichkolwiek nowych ciężarów,
  • żadna nieruchomość należąca do miasta nie zostanie przeznaczona na cele związane z budową ośrodka dla nielegalnych imigrantów,
  • władze miasta nie będą, ani nie organizują budowy takich ośrodków dla nielegalnych migrantów, dlatego też nie mogą zlecić takich działań podmiotom trzecim,
  • jako władze miasta na bieżąco monitorujemy wszelkie inicjatywy, które dotyczą Piotrkowa Trybunalskiego


– twierdzi prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe