Sylwester Marciniak — Sędzia, który waży słowa i prawo

W świecie, w którym prawo coraz częściej staje się areną politycznych sporów, postać sędziego Sylwestra Marciniaka jawi się jako przykład klasycznej drogi sędziego służebnego wobec Rzeczypospolitej. Jego życiorys to opowieść o rzetelnym kształtowaniu się autorytetu prawniczego, który przez dekady służył polskiemu wymiarowi sprawiedliwości
Sylwester Marciniak i Karol Nawrocki Sylwester Marciniak — Sędzia, który waży słowa i prawo
Sylwester Marciniak i Karol Nawrocki / (amb) PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • Sędzia Sylwester Marciniak to doświadczony polski prawnik, wcześniej wiceprzewodniczący, teraz przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
  • Dziś sędzia Sylwester Marciniak wręczał na Zamku Królewskim w Warszawie prezydentowi-elektowi postanowienie PKW o wyborze Karola Nawrockiego na urząd Prezydenta RP

 

Początki drogi: z Wielkopolski na sale sądowe

Sylwester Marciniak urodził się w 1957 roku w Rakoniewicach, w sercu Wielkopolski — krainie, której etos pracy, umiłowania prawa i porządku historycznie wpisywał się w losy polskiego państwa. Tam też kształtowały się jego pierwsze wartości i zasady, które później prowadziły go przez długie dekady służby publicznej.

Po ukończeniu studiów prawniczych na renomowanym Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozpoczął aplikację sędziowską, której zwieńczeniem było orzekanie w sądach powszechnych – początkowo w wydziałach cywilnych sądów rejonowych i okręgowych. Już wtedy dał się poznać jako sędzia niezwykle skrupulatny, dociekliwy i wierny literze prawa.

 

W służbie państwu: Naczelny Sąd Administracyjny

W 1998 roku Sylwester Marciniak został powołany na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego – jednej z najważniejszych instytucji sądownictwa administracyjnego w Polsce. Początkowo orzekał w sprawach podatkowych i egzekucyjnych, w kolejnych latach zaś specjalizował się w skomplikowanych sprawach podatku VAT. Jego dorobek orzeczniczy obejmuje tysiące spraw, które wymagały precyzji, wiedzy i doświadczenia na styku prawa podatkowego, gospodarczego i administracyjnego.

Sędzia Marciniak przez lata był również aktywnym uczestnikiem życia naukowego i edukacyjnego: prowadził szkolenia dla sędziów, doradców podatkowych oraz aplikantów. Publikował w prestiżowym „Przeglądzie Podatkowym”, dzieląc się swoją wiedzą z szerokim gronem praktyków prawa.

 

Współtwórca standardów: Krajowa Rada Sądownictwa

W latach 1994–1998 Sylwester Marciniak zasiadał w prezydium Krajowej Rady Sądownictwa – konstytucyjnego organu stojącego na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Jego zaangażowanie w pracę KRS stanowiło wówczas ważny etap w budowaniu jakości i autonomii polskiego sądownictwa po przełomie 1989 roku.

 

Państwowa Komisja Wyborcza: strażnik legalizmu wyborczego

W 2014 roku Marciniak wszedł w skład Państwowej Komisji Wyborczej, natomiast od lutego 2020 roku pełni funkcję jej przewodniczącego. Jego nominacja przypadła na okres niezwykle trudny — w czasie narastających sporów politycznych, intensywnej debaty o kształcie systemu wyborczego oraz wyzwań związanych z organizacją wyborów w trakcie pandemii COVID-19.

Jako przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wielokrotnie dawał dowody swojej apolityczności, precyzji i wyważenia. Wielokrotnie podkreślał, że Komisja stoi na straży prawa wyborczego, a nie interesów poszczególnych sił politycznych. Kierowana przez niego Komisja musiała mierzyć się z kontrowersjami dotyczącymi http://m.in. zasad finansowania kampanii wyborczych, terminów wyborów, sporów o protesty wyborcze oraz skomplikowanych zagadnień proceduralnych.

 

Głos rozsądku w burzliwych czasach

Przemawiając 11 czerwca 2025 roku podczas uroczystości wręczenia zaświadczenia o wyborze Prezydentowi Elektowi Karolowi Nawrockiemu, sędzia Marciniak podsumował bolączki polskiego sądownictwa słowami, które odbiły się szerokim echem:

- W wojnie polsko-polskiej w sądownictwie sądy miały być wolne, a są powolne. Mam nadzieję, że nowy prezydent przy opatrzności Bożej będzie w stanie rozwiązać ten problem.

Było to nie tylko osobiste spojrzenie doświadczonego sędziego na stan wymiaru sprawiedliwości, ale również apel o przezwyciężenie wieloletnich podziałów, które ciążyły nad polskim sądownictwem i państwem prawa.

 

Majestat służby Rzeczypospolitej

Sylwester Marciniak to przykład sędziego, który przez dekady swojej pracy zawsze stawiał prawo ponad polityką. Wierność Konstytucji, rzetelność w orzekaniu i szacunek dla litery prawa pozostają jego kompasem zarówno w sali sądowej, jak i w pracy przewodniczącego PKW.

W czasach, gdy łatwo rzuca się oskarżenia o upolitycznienie sądownictwa, jego sylwetka przypomina, że etos sędziowski to przede wszystkim odpowiedzialność za dobro Rzeczypospolitej i jej obywateli — bo sprawiedliwość, jak pisał klasyk, „jest najtrwalszym fundamentem państwa”.

[Autorka - sędzia Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]


 

POLECANE
Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców Wiadomości
Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców

RCB wydało w poniedziałek wieczorem alert dotyczący pożaru hali produkcyjnej przy ul. Chemicznej w Siemianowicach Śląskich. Mieszkańcy proszeni są o niezbliżanie się do miejsca pożaru oraz o zamknięcie okien, aby uniknąć narażenia na szkodliwy dym.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował w poniedziałek o wycofaniu ze sprzedaży łyżki cedzakowej, która może zagrażać zdrowiu. Produkt był dostępny w sklepach sieci TEDi w całej Polsce.

Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia Wiadomości
Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia

Naukowcy odkryli największe w historii zderzenie dwóch czarnych dziur, każdej o masie ponad 100 razy większej od masy Słońca – ogłosiło w poniedziałek międzynarodowe konsorcjum LIGO-Virgo-KAGRA. W wyniku kolizji powstała jeszcze masywniejsza czarna dziura, oddalona od Ziemi o ok. 10 mld lat świetlnych.

Zachowuję optymizm. Poseł PiS trafił do szpitala Wiadomości
"Zachowuję optymizm". Poseł PiS trafił do szpitala

Poseł Jacek Osuch (Prawo i Sprawiedliwość) opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie ze szpitala. W krótkim wpisie poinformował, że trafił na leczenie, jednocześnie dziękując lekarzom za opiekę i zwracając się z apelem do obserwatorów.

Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni” Wiadomości
Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni”

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy.

Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego

Nowe rondo powstanie w miejscowości Mokre koło Grudziądza (Kujawsko-pomorskie) na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 z drogami powiatowymi 1351C i 1357C. Wartość inwestycji sięgnie ponad 11,8 mln zł - poinformował w poniedziałek Oddział GDDKiA w Bydgoszczy.

Pożar hali w Siemianowicach Śląskich z ostatniej chwili
Pożar hali w Siemianowicach Śląskich

W poniedziałek 14 lipca po godz. 14 w Siemianowicach Śląskich przy ul. Chemicznej wybuchł pożar hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu jest kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury Wiadomości
Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury

Choć Holandia uchodzi za lidera zielonej transformacji, dziś boryka się z poważnym kryzysem energetycznym. Sieć elektroenergetyczna nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem, a tysiące firm i instytucji czeka na możliwość podłączenia do prądu.

Obejrzała wystawę Nasi chłopcy. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Obejrzała wystawę "Nasi chłopcy". Nie przebierała w słowach

Wystawa o żołnierzach III Rzeszy z terenów Pomorza Gdańskiego nazwana ''Nasi chłopcy'' wywołała ogromne oburzenie. Natalia Nitek-Płażyńska, wspólnie z gdańskimi radnymi Barbarą Imianowską i Andrzejem Skibą, postanowiła zobaczyć na własne oczy gdańską wystawę.

Dramat w Wielkopolsce. 9-latek wypadł z balkonu z ostatniej chwili
Dramat w Wielkopolsce. 9-latek wypadł z balkonu

W poniedziałkowe przedpołudnie w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) doszło do groźnego wypadku. Z balkonu na trzecim piętrze jednego z bloków przy ul. Wiatrakowej wypadł 9-letni chłopiec. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe, a na pomoc przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

REKLAMA

Sylwester Marciniak — Sędzia, który waży słowa i prawo

W świecie, w którym prawo coraz częściej staje się areną politycznych sporów, postać sędziego Sylwestra Marciniaka jawi się jako przykład klasycznej drogi sędziego służebnego wobec Rzeczypospolitej. Jego życiorys to opowieść o rzetelnym kształtowaniu się autorytetu prawniczego, który przez dekady służył polskiemu wymiarowi sprawiedliwości
Sylwester Marciniak i Karol Nawrocki Sylwester Marciniak — Sędzia, który waży słowa i prawo
Sylwester Marciniak i Karol Nawrocki / (amb) PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • Sędzia Sylwester Marciniak to doświadczony polski prawnik, wcześniej wiceprzewodniczący, teraz przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
  • Dziś sędzia Sylwester Marciniak wręczał na Zamku Królewskim w Warszawie prezydentowi-elektowi postanowienie PKW o wyborze Karola Nawrockiego na urząd Prezydenta RP

 

Początki drogi: z Wielkopolski na sale sądowe

Sylwester Marciniak urodził się w 1957 roku w Rakoniewicach, w sercu Wielkopolski — krainie, której etos pracy, umiłowania prawa i porządku historycznie wpisywał się w losy polskiego państwa. Tam też kształtowały się jego pierwsze wartości i zasady, które później prowadziły go przez długie dekady służby publicznej.

Po ukończeniu studiów prawniczych na renomowanym Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozpoczął aplikację sędziowską, której zwieńczeniem było orzekanie w sądach powszechnych – początkowo w wydziałach cywilnych sądów rejonowych i okręgowych. Już wtedy dał się poznać jako sędzia niezwykle skrupulatny, dociekliwy i wierny literze prawa.

 

W służbie państwu: Naczelny Sąd Administracyjny

W 1998 roku Sylwester Marciniak został powołany na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego – jednej z najważniejszych instytucji sądownictwa administracyjnego w Polsce. Początkowo orzekał w sprawach podatkowych i egzekucyjnych, w kolejnych latach zaś specjalizował się w skomplikowanych sprawach podatku VAT. Jego dorobek orzeczniczy obejmuje tysiące spraw, które wymagały precyzji, wiedzy i doświadczenia na styku prawa podatkowego, gospodarczego i administracyjnego.

Sędzia Marciniak przez lata był również aktywnym uczestnikiem życia naukowego i edukacyjnego: prowadził szkolenia dla sędziów, doradców podatkowych oraz aplikantów. Publikował w prestiżowym „Przeglądzie Podatkowym”, dzieląc się swoją wiedzą z szerokim gronem praktyków prawa.

 

Współtwórca standardów: Krajowa Rada Sądownictwa

W latach 1994–1998 Sylwester Marciniak zasiadał w prezydium Krajowej Rady Sądownictwa – konstytucyjnego organu stojącego na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Jego zaangażowanie w pracę KRS stanowiło wówczas ważny etap w budowaniu jakości i autonomii polskiego sądownictwa po przełomie 1989 roku.

 

Państwowa Komisja Wyborcza: strażnik legalizmu wyborczego

W 2014 roku Marciniak wszedł w skład Państwowej Komisji Wyborczej, natomiast od lutego 2020 roku pełni funkcję jej przewodniczącego. Jego nominacja przypadła na okres niezwykle trudny — w czasie narastających sporów politycznych, intensywnej debaty o kształcie systemu wyborczego oraz wyzwań związanych z organizacją wyborów w trakcie pandemii COVID-19.

Jako przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wielokrotnie dawał dowody swojej apolityczności, precyzji i wyważenia. Wielokrotnie podkreślał, że Komisja stoi na straży prawa wyborczego, a nie interesów poszczególnych sił politycznych. Kierowana przez niego Komisja musiała mierzyć się z kontrowersjami dotyczącymi http://m.in. zasad finansowania kampanii wyborczych, terminów wyborów, sporów o protesty wyborcze oraz skomplikowanych zagadnień proceduralnych.

 

Głos rozsądku w burzliwych czasach

Przemawiając 11 czerwca 2025 roku podczas uroczystości wręczenia zaświadczenia o wyborze Prezydentowi Elektowi Karolowi Nawrockiemu, sędzia Marciniak podsumował bolączki polskiego sądownictwa słowami, które odbiły się szerokim echem:

- W wojnie polsko-polskiej w sądownictwie sądy miały być wolne, a są powolne. Mam nadzieję, że nowy prezydent przy opatrzności Bożej będzie w stanie rozwiązać ten problem.

Było to nie tylko osobiste spojrzenie doświadczonego sędziego na stan wymiaru sprawiedliwości, ale również apel o przezwyciężenie wieloletnich podziałów, które ciążyły nad polskim sądownictwem i państwem prawa.

 

Majestat służby Rzeczypospolitej

Sylwester Marciniak to przykład sędziego, który przez dekady swojej pracy zawsze stawiał prawo ponad polityką. Wierność Konstytucji, rzetelność w orzekaniu i szacunek dla litery prawa pozostają jego kompasem zarówno w sali sądowej, jak i w pracy przewodniczącego PKW.

W czasach, gdy łatwo rzuca się oskarżenia o upolitycznienie sądownictwa, jego sylwetka przypomina, że etos sędziowski to przede wszystkim odpowiedzialność za dobro Rzeczypospolitej i jej obywateli — bo sprawiedliwość, jak pisał klasyk, „jest najtrwalszym fundamentem państwa”.

[Autorka - sędzia Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe