Zwycięstwo Karola Nawrockiego. Prof. Antoni Dudek przerywa milczenie

W dzisiejszym tekście na portalu Interia prof. Dudek podejmuje analizę czynników, które stoją za zwycięstwem prawicowego kandydata i porażką jego konkurenta z KO, jak również prognozuje problemy, jakie może napotkać prezydentura w spolaryzowanym społeczeństwie.
Karol Nawrocki Zwycięstwo Karola Nawrockiego. Prof. Antoni Dudek przerywa milczenie
Karol Nawrocki / PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • PKW policzyła głosy ze 100 proc. obwodów do głosowania i podała oficjalne wyniki.
  • Z jej danych wynika, że Karol Nawrocki, kandydat obywatelski popierany przez PiS, wygrał z Rafałem Trzaskowskim, kandydatem KO, z przewagą 1,78 proc. głosów. 
  •  Frekwencja wyniosła 71,63 proc.

 

W artykule opublikowanym w serwisie Interia prof. Antoni Dudek analizuje wyniki wyborów prezydenckich z 2025 roku, w których Karol Nawrocki, kandydat wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość pokonał Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej.

 

 

Zwycięstwo Karola Nawrockiego. Prof. Antoni Dudek przerywa milczenie

Dudek określa wynik jako „wymęczone zwycięstwo”, podkreślając, że choć formalnie zakończyło ono rywalizację, to politycznie zapowiada dalsze konflikty. Artykuł jest analizą nie tylko kampanii i wyniku głosowania, ale również możliwych konsekwencji politycznych, jakie niesie ze sobą wybór Nawrockiego na prezydenta.

 

Minimalna różnica i rekordowa frekwencja

Zwycięstwo Karola Nawrockiego zostało odniesione przy rekordowej frekwencji i mobilizacji elektoratów obu stron. Każdy z kandydatów uzyskał ponad 10 milionów głosów, ale to Nawrocki zdobył ich więcej – o 369 tysięcy.

Choć wynik ten formalnie daje mu silny mandat, autor artykułu podkreśla, że w rzeczywistości mamy do czynienia z bardzo głęboko podzielonym społeczeństwem. Zwycięstwo uzyskane tak niewielką różnicą głosów nie daje przestrzeni do łatwego rządzenia ani budowania politycznego konsensusu.

 

Lepsza mobilizacja elektoratu prawicy

Jednym z kluczowych czynników sukcesu Nawrockiego była wyraźnie skuteczniejsza mobilizacja jego elektoratu.

W porównaniu z wyborcami Trzaskowskiego, elektorat prawicowy był bardziej zmotywowany do udziału w głosowaniu. Kampania prowadzona przez sztab Nawrockiego oraz szeroko zakrojona akcja mobilizacyjna prowadzona przez środowiska prawicowe, w tym media publiczne, przyniosły zamierzony efekt.

Prawica nie tylko zmobilizowała swój twardy elektorat, ale też skutecznie sięgnęła po wyborców dotąd niezdecydowanych lub sympatyzujących z Konfederacją.

 

Kluczowa rola wyborców Mentzena i Brauna

Drugim istotnym czynnikiem była postawa wyborców Konfederacji. Sławomir Mentzen i Grzegorz Braun nie udzielili otwartego poparcia żadnemu z kandydatów, ale zdecydowana większość ich wyborców opowiedziała się za Nawrockim. Według szacunków, ponad 80 proc. wyborców Mentzena i ponad 90 proc. wyborców Brauna, którzy zdecydowali się wziąć udział w II turze, zagłosowało na kandydata PiS.

Mentzen prowadził grę z obiema stronami, ale jego milczące przyzwolenie na ataki wobec Trzaskowskiego było dla wielu wyborców jednoznaczne.

Dudek podkreśla, że ten transfer głosów okazał się decydujący. Elektorat Konfederacji odegrał rolę podobną do tej, jaką elektorat Pawła Kukiza odegrał w 2015 roku – przesądzając o zwycięstwie prawicy.

 

Błędy i słabości kampanii Trzaskowskiego

Autor krytykuje także kampanię Rafała Trzaskowskiego, która jego zdaniem była zbyt zachowawcza i pozbawiona wyrazistości.

Choć sztab Trzaskowskiego próbował poszerzyć zasięg poparcia, zabrakło wyraźnego i odważnego programu skierowanego do elektoratu centroprawicowego czy wolnorynkowego.

Trzaskowski nie zdołał przedstawić oferty programowej, która mogłaby zainteresować wyborców Konfederacji. W kampanii zabrakło mocnych akcentów liberalnych, takich jak postulaty deregulacji, reformy podatkowej czy krytyki biurokracji – czyli tematów, które mogłyby przyciągnąć część młodszych, niezadowolonych wyborców.

Dudek zauważa, że Trzaskowski i jego sztab za bardzo skupili się na własnym elektoracie i walce o centrum, zamiast próbować realnie odebrać głosy przeciwnikowi. W efekcie, choć Trzaskowski poprawił swój wynik względem I tury, nie zdołał przełamać przewagi Nawrockiego w bardziej konserwatywnych regionach kraju.

 

Społeczeństwo nadal głęboko podzielone

W opinii autora, wyniki wyborów nie przynoszą politycznego rozstrzygnięcia, a jedynie potwierdzają głęboki podział społeczeństwa. Mimo że Polacy masowo poszli do urn, to ich głosy rozłożyły się niemal po równo – co oznacza, że żadna ze stron nie ma wyraźnej przewagi politycznej.

To stan, który nie sprzyja stabilności ani kompromisowi. Wybory, zamiast wygasić napięcia, mogą je wręcz zaostrzyć – szczególnie jeśli nowy prezydent zdecyduje się prowadzić konfrontacyjną politykę wobec rządu Donalda Tuska.

 

Przyszłość prezydentury Nawrockiego

Dudek prognozuje, że prezydentura Nawrockiego może stać się okresem intensywnych napięć politycznych.

Z jednej strony, Nawrocki będzie miał silne poparcie PiS i dużej części konserwatywnego elektoratu. Z drugiej – będzie zmuszony współpracować z rządem opozycyjnym, z którym dzieli go głęboka różnica ideologiczna. Możliwa jest strategia obstrukcji ustawodawczej oraz próby wykorzystania kompetencji prezydenckich do osłabiania obozu rządzącego.

Autor sugeruje, że PiS i prezydent mogą dążyć do rozbicia rządzącej koalicji i doprowadzenia do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Ewentualne konflikty w ramach koalicji (np. między KO, Lewicą i Trzecią Drogą) mogłyby zostać wykorzystane jako pretekst do destabilizacji sytuacji i próby odzyskania władzy przez prawicę. Dudek przypomina, że podobne scenariusze miały już miejsce w przeszłości.

 

Trudne czasy?

„Wymęczone zwycięstwo” Karola Nawrockiego jest w opinii naukowca formalnie sukcesem PiS i jego zaplecza politycznego, ale politycznie zwiastuje trudne czasy. Polska pozostaje według niego krajem głęboko podzielonym, a nowy prezydent obejmuje urząd w atmosferze polaryzacji i nieufności. Zamiast pojednania profesor wieszczy dalszy konflikt – zarówno między prezydentem a rządem, jak i wewnątrz samego społeczeństwa.

Dudek nie ukrywa, że jego zdaniem mało prawdopodobne jest, by nowa kadencja przyniosła uspokojenie sceny politycznej. Wprost przeciwnie – może stać się ona polem dalszej walki o władzę, w której instytucja prezydenta stanie się aktywnym uczestnikiem, a nie mediatorem.

 


 

POLECANE
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji tylko u nas
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji

Ukraiński parlament przyjął dziś ustawę likwidującą niezależność antykorupcyjnych instytucji, budowanych przez lata pod presją Zachodu. Dzień wcześniej SBU, czyli tradycyjnie polityczna policja kolejnych prezydentów, dokonała masowego najazdu na NABU (odpowiednik polskiego CBA), pod hasłem polowania na rosyjskich szpiegów. Jak widać, Wołodymyr Zełenski ostatecznie określił się w największym od lat problemie ukraińskim, czyli korupcji. Jak na to zareaguje Zachód?

MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat Wiadomości
MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało pilny apel do obywateli Polski przebywających na terytorium Federacji Rosyjskiej. Powodem są trwająca wojna Rosji z Ukrainą oraz rosnące napięcia polityczne.

Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu z ostatniej chwili
Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Szczecinie we wtorek wymierzył karę łączną siedmiu lat i miesiąca pozbawienia wolności 64-letniemu mężczyźnie, który rok temu w szpitalu wojskowym dźgnął nożem ratownika medycznego i groził personelowi. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath Wiadomości
Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath

W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath - podaje we wtorek brytyjska telewizja Sky News, powołując się na oświadczenie rodziny.Wiadomo, że gwiazdor zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona.

 Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia z ostatniej chwili
Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia

Bruce Willis od dwóch lat mierzy się z ciężką chorobą - demencją czołowo-skroniową. Znany aktor zrezygnował z życia publicznego i kariery filmowej, by skupić się na walce z postępującym schorzeniem. Codzienność gwiazdora wypełniona jest teraz opieką najbliższych i walką o zachowanie jakości życia.

Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował z ostatniej chwili
Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował

21 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel – poinformowało we wtorek biuro prasowe KPRP. Nowela wprowadza nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta.

Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych Wiadomości
Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych

Robert Lewandowski, choć być może zbliża się do końca swojej piłkarskiej kariery w Barcelonie, nie zwalnia tempa - zwłaszcza w świecie biznesu. Jego firma Monting Development zainwestowała aż 96 milionów złotych w projekt, który ma całkowicie odmienić fragment warszawskiej Woli.

Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki z ostatniej chwili
Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje wymierzone w gangi przemytników ludzi. Londyn chce w ten sposób ograniczyć nielegalną migrację przez kanał La Manche i rozbić międzynarodowe siatki przestępcze.

TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu z ostatniej chwili
TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu

Adam Bodnar straci stanowisko ministra sprawiedliwości – ustaliła we wtorek dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Ludobójstwo w Strefie Gazy. Pozwana Belgia z ostatniej chwili
"Ludobójstwo" w Strefie Gazy. Pozwana Belgia

Belgia została pozwana przez koalicję organizacji społecznych i prawników przed brukselski sąd w związku z zarzucanym jej niewywiązywaniem się z międzynarodowych zobowiązań wynikających z Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Pozew dotyczy „ludobójstwa” w Strefie Gazy.

REKLAMA

Zwycięstwo Karola Nawrockiego. Prof. Antoni Dudek przerywa milczenie

W dzisiejszym tekście na portalu Interia prof. Dudek podejmuje analizę czynników, które stoją za zwycięstwem prawicowego kandydata i porażką jego konkurenta z KO, jak również prognozuje problemy, jakie może napotkać prezydentura w spolaryzowanym społeczeństwie.
Karol Nawrocki Zwycięstwo Karola Nawrockiego. Prof. Antoni Dudek przerywa milczenie
Karol Nawrocki / PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • PKW policzyła głosy ze 100 proc. obwodów do głosowania i podała oficjalne wyniki.
  • Z jej danych wynika, że Karol Nawrocki, kandydat obywatelski popierany przez PiS, wygrał z Rafałem Trzaskowskim, kandydatem KO, z przewagą 1,78 proc. głosów. 
  •  Frekwencja wyniosła 71,63 proc.

 

W artykule opublikowanym w serwisie Interia prof. Antoni Dudek analizuje wyniki wyborów prezydenckich z 2025 roku, w których Karol Nawrocki, kandydat wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość pokonał Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej.

 

 

Zwycięstwo Karola Nawrockiego. Prof. Antoni Dudek przerywa milczenie

Dudek określa wynik jako „wymęczone zwycięstwo”, podkreślając, że choć formalnie zakończyło ono rywalizację, to politycznie zapowiada dalsze konflikty. Artykuł jest analizą nie tylko kampanii i wyniku głosowania, ale również możliwych konsekwencji politycznych, jakie niesie ze sobą wybór Nawrockiego na prezydenta.

 

Minimalna różnica i rekordowa frekwencja

Zwycięstwo Karola Nawrockiego zostało odniesione przy rekordowej frekwencji i mobilizacji elektoratów obu stron. Każdy z kandydatów uzyskał ponad 10 milionów głosów, ale to Nawrocki zdobył ich więcej – o 369 tysięcy.

Choć wynik ten formalnie daje mu silny mandat, autor artykułu podkreśla, że w rzeczywistości mamy do czynienia z bardzo głęboko podzielonym społeczeństwem. Zwycięstwo uzyskane tak niewielką różnicą głosów nie daje przestrzeni do łatwego rządzenia ani budowania politycznego konsensusu.

 

Lepsza mobilizacja elektoratu prawicy

Jednym z kluczowych czynników sukcesu Nawrockiego była wyraźnie skuteczniejsza mobilizacja jego elektoratu.

W porównaniu z wyborcami Trzaskowskiego, elektorat prawicowy był bardziej zmotywowany do udziału w głosowaniu. Kampania prowadzona przez sztab Nawrockiego oraz szeroko zakrojona akcja mobilizacyjna prowadzona przez środowiska prawicowe, w tym media publiczne, przyniosły zamierzony efekt.

Prawica nie tylko zmobilizowała swój twardy elektorat, ale też skutecznie sięgnęła po wyborców dotąd niezdecydowanych lub sympatyzujących z Konfederacją.

 

Kluczowa rola wyborców Mentzena i Brauna

Drugim istotnym czynnikiem była postawa wyborców Konfederacji. Sławomir Mentzen i Grzegorz Braun nie udzielili otwartego poparcia żadnemu z kandydatów, ale zdecydowana większość ich wyborców opowiedziała się za Nawrockim. Według szacunków, ponad 80 proc. wyborców Mentzena i ponad 90 proc. wyborców Brauna, którzy zdecydowali się wziąć udział w II turze, zagłosowało na kandydata PiS.

Mentzen prowadził grę z obiema stronami, ale jego milczące przyzwolenie na ataki wobec Trzaskowskiego było dla wielu wyborców jednoznaczne.

Dudek podkreśla, że ten transfer głosów okazał się decydujący. Elektorat Konfederacji odegrał rolę podobną do tej, jaką elektorat Pawła Kukiza odegrał w 2015 roku – przesądzając o zwycięstwie prawicy.

 

Błędy i słabości kampanii Trzaskowskiego

Autor krytykuje także kampanię Rafała Trzaskowskiego, która jego zdaniem była zbyt zachowawcza i pozbawiona wyrazistości.

Choć sztab Trzaskowskiego próbował poszerzyć zasięg poparcia, zabrakło wyraźnego i odważnego programu skierowanego do elektoratu centroprawicowego czy wolnorynkowego.

Trzaskowski nie zdołał przedstawić oferty programowej, która mogłaby zainteresować wyborców Konfederacji. W kampanii zabrakło mocnych akcentów liberalnych, takich jak postulaty deregulacji, reformy podatkowej czy krytyki biurokracji – czyli tematów, które mogłyby przyciągnąć część młodszych, niezadowolonych wyborców.

Dudek zauważa, że Trzaskowski i jego sztab za bardzo skupili się na własnym elektoracie i walce o centrum, zamiast próbować realnie odebrać głosy przeciwnikowi. W efekcie, choć Trzaskowski poprawił swój wynik względem I tury, nie zdołał przełamać przewagi Nawrockiego w bardziej konserwatywnych regionach kraju.

 

Społeczeństwo nadal głęboko podzielone

W opinii autora, wyniki wyborów nie przynoszą politycznego rozstrzygnięcia, a jedynie potwierdzają głęboki podział społeczeństwa. Mimo że Polacy masowo poszli do urn, to ich głosy rozłożyły się niemal po równo – co oznacza, że żadna ze stron nie ma wyraźnej przewagi politycznej.

To stan, który nie sprzyja stabilności ani kompromisowi. Wybory, zamiast wygasić napięcia, mogą je wręcz zaostrzyć – szczególnie jeśli nowy prezydent zdecyduje się prowadzić konfrontacyjną politykę wobec rządu Donalda Tuska.

 

Przyszłość prezydentury Nawrockiego

Dudek prognozuje, że prezydentura Nawrockiego może stać się okresem intensywnych napięć politycznych.

Z jednej strony, Nawrocki będzie miał silne poparcie PiS i dużej części konserwatywnego elektoratu. Z drugiej – będzie zmuszony współpracować z rządem opozycyjnym, z którym dzieli go głęboka różnica ideologiczna. Możliwa jest strategia obstrukcji ustawodawczej oraz próby wykorzystania kompetencji prezydenckich do osłabiania obozu rządzącego.

Autor sugeruje, że PiS i prezydent mogą dążyć do rozbicia rządzącej koalicji i doprowadzenia do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Ewentualne konflikty w ramach koalicji (np. między KO, Lewicą i Trzecią Drogą) mogłyby zostać wykorzystane jako pretekst do destabilizacji sytuacji i próby odzyskania władzy przez prawicę. Dudek przypomina, że podobne scenariusze miały już miejsce w przeszłości.

 

Trudne czasy?

„Wymęczone zwycięstwo” Karola Nawrockiego jest w opinii naukowca formalnie sukcesem PiS i jego zaplecza politycznego, ale politycznie zwiastuje trudne czasy. Polska pozostaje według niego krajem głęboko podzielonym, a nowy prezydent obejmuje urząd w atmosferze polaryzacji i nieufności. Zamiast pojednania profesor wieszczy dalszy konflikt – zarówno między prezydentem a rządem, jak i wewnątrz samego społeczeństwa.

Dudek nie ukrywa, że jego zdaniem mało prawdopodobne jest, by nowa kadencja przyniosła uspokojenie sceny politycznej. Wprost przeciwnie – może stać się ona polem dalszej walki o władzę, w której instytucja prezydenta stanie się aktywnym uczestnikiem, a nie mediatorem.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe