Szef Pentagonu: Polska i USA razem dążą do pokoju poprzez siłę

Szef Pentagonu: Prezydent Trump przekazał swoje uznanie dla polskiego przywództwa
Podczas powitania polskiej delegacji w Pentagonie Hegseth nie szczędził pochwał Polsce, przypominając że to tam udał się w swoją pierwszą podróż zagraniczną.
"Polska i Ameryka razem dążą do pokoju poprzez siłę (...) Prezydent (Donald) Trump przekazał swoje uznanie dla polskiego przywództwa" - powiedział Hegseth. Ponownie nazwał Polskę "modelowym sojusznikiem", którego nie trzeba przekonywać i zachęcać do wydawania 5 proc. PKB na obronę. Stwierdził, że polski rząd podobnie jak administracja Trumpa "stosuje zdrowy rozsądek", pokazując gotowość do obrony kraju i jego granic. Dziękował też za goszczenie amerykańskich żołnierzy, których liczebność ocenił na 8 tysięcy.
- Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- "Idź się popłacz". Burza w sieci po programie TVN
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Nie żyje gwiazda programów TVP
- "Zupełnie za darmo". Komunikat wrocławskiego zoo
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Upływa ważny termin. PKW wydała komunikat
- Ta muzyka popłynie w kosmos. To sygnał dla cywilizacji pozaziemskich
- "Zdecydowaliśmy dać mu szansę". Komunikat opolskiego zoo
- "Na prośbę widzów". Kultowy film wraca na wielki ekran
Szef MON zabiera głos
Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślił z kolei wolę wprowadzenia relacji Polski i USA na "następny poziom", zauważając, że obecny moment jest przełomowy dla sojuszu obu krajów. Zaznaczył, że Polska "w pełni popiera starania administracji Trumpa na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie".
Dodał, że Polska swoimi inwestycjami w obronność i zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego chce "wysłać mocny sygnał Europie" i dać jej przykład. Podkreślił też skalę kontraktów z amerykańskim przemysłem zbrojeniowym - 128 kontraktów na sumę 60 mld dolarów - i wyraził chęć dalszej współpracy przemysłów obydwu krajów. Powiedział również, że chce, by współpraca z USA rozwijała się też poza sferą bezpieczeństwa, m.in. w obszarze badań i rozwoju technologii.
Wizyta szefa MON w USA
Spotkanie z Hegsethem jest głównym punktem krótkiej wizyty szef MON w Stanach Zjednoczonych. Wicepremier zapowiadał przed przylotem, że rozmowa będzie dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem Polski, wydatków na zbrojenia, modernizacji armii i kontraktów, które Polska zawarła i zawiera ze Stanami Zjednoczonymi, a także pomocy dla Ukrainy i "zabiegania o pokój dla naszego wschodniego sąsiada".
Z Pentagonu Oskar Górzyński (PAP)