Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.
Modlitwa kardynałów Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża
Modlitwa kardynałów / EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA

Liturgia słowa

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.

Pierwsze czytanie, z Księgi proroka Izajasza (Iz 61, 1-3a. 6a. 8b-9) mówiące o posłannictwie proroka zabrzmiało w języku angielskim. Drugie czytanie, z Listu do Efezjan, (4, 11-16) mówiące o budowie Kościoła po hiszpańsku. Ewangelię (J 15,9-15) – mówiącą o przykazaniu miłości odśpiewano po łacinie,

Homilia

Po proklamacji Ewangelii homilię wygłosił dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.

Kaznodzieja nawiązał na wstępie do obrazu z Dziejów Apostolskich, ukazującego wszystkich trwających jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa (por. Dz 1, 14). Zaznaczył, że właśnie to czyni Kościół na kilka godzin przed rozpoczęciem konklawe, błagając Ducha Świętego „o Jego światło i moc, aby został wybrany Papież, którego Kościół i ludzkość tak potrzebują znajdując się na tym trudnym i złożonym zakręcie historii”.

Kard. Re podkreślił znaczenie modlitwy a także konieczność, aby dokonując wyboru nowego papieża, „odrzucić wszelkie osobiste względy i mieć w umyśle i sercu tylko Boga Jezusa Chrystusa oraz dobro Kościoła i ludzkości”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego zauważył, że z tekstów liturgicznych tej celebracji płynie zaproszenie do braterskiej miłości, wzajemnej pomocy i zaangażowania na rzecz komunii kościelnej i powszechnego braterstwa ludzkiego.

- Wśród zadań każdego następcy Piotra jest rozwijanie komunii: komunii wszystkich chrześcijan z Chrystusem; komunii biskupów z Papieżem; komunii biskupów między sobą. Nie jest to wspólnota autoreferencyjna, ale całkowicie nastawiona na wspólnotę między ludźmi, narodami i kulturami, mająca na sercu, aby Kościół był zawsze domem i szkołą komunii - powiedział kard. Re.

Kaznodzieja przypomniał, że „jedność Kościoła jest upragniona przez Chrystusa; jedność, która nie oznacza uniformizacji, ale trwałą i głęboką komunię w różnorodnościach, o ile pozostaje się w pełnej wierności Ewangelii”. Dodał, że każdy papież reprezentuje Chrystusa na ziemi; „jest on skałą, na której zbudowany jest Kościół (por. Mt 16, 18)”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że wybór papieża dokonuje się w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie „wszystko sprzyja uświadomieniu sobie obecności Boga, przed którego obliczem pewnego dnia każdy będzie musiał stanąć na sąd”. Przytoczył także nadzieję wyrażoną przez św. Jana Pawła II, iż obraz Jezusa Sędziego, autorstwa Michała Anioła, przypomni każdemu o wielkości odpowiedzialności za powierzenie „kluczy najwyższej władzy” we właściwe ręce.

- Módlmy się zatem, aby Duch Święty, który w ciągu ostatnich stu lat obdarzył nas kolejnymi prawdziwie świętymi i wielkimi Papieżami, obdarzył nas nowym Papieżem według serca Bożego, dla dobra Kościoła i ludzkości.

Módlmy się, aby Bóg dał Kościołowi Papieża, który najlepiej będzie potrafił obudzić sumienia wszystkich oraz wyzwolić energie moralne i duchowe w dzisiejszym społeczeństwie, charakteryzującym się wielkim postępem technologicznym, ale mającym tendencję do zapominania o Bogu.

Dzisiejszy świat wiele oczekuje od Kościoła w zakresie ochrony tych fundamentalnych wartości ludzkich i duchowych, bez których współżycie ludzkie nie będzie lepsze ani nie przyniesie dobra przyszłym pokoleniom.

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła, wyjedna swoim macierzyńskim wstawiennictwem, aby Duch Święty oświecił umysły Kardynałów elektorów i sprawił, aby byli zgodni w wyborze Papieża, którego potrzebują nasze czasy – powiedział kard. Giovanni Battista Re na zakończenie swej homilii.

Modlitwa wiernych

Po wyznaniu wiary w modlitwie wiernych po francusku modlono się za Kościół święty, aby Pan zachował swoją Oblubienicę w prawdzie i świętości, w jedności i pokoju.

W używanym w Afryce języku swahili modlono się za kardynałów, których obowiązkiem będzie dokonanie wyboru papieża, aby Pan napełnił ich Duchem Rozumu i Rady, Mądrości i Rozeznania.

Po portugalsku modlono się za wszystkie narody ziemi, aby Pan prowadził  wszystkich ludzi ku budowaniu dobra i sprawiedliwości, solidarności i zgody.

W używanym w Indiach języku malajalam wzniesiono modlitwę za osoby potrzebujące wsparcia, aby Pan pocieszył wszystkich, którzy są uciskani przez nienawiść i przemoc, przez udrękę i rozpacz.

Po chińsku modlono się za zmarłego papieża Franciszka, aby Pan, który zna czas naszych narodzin i śmierci przyjął go do pełni życia wiecznego, w które wierzył i na które miał nadzieję podczas swego pielgrzymowania na ziemi.

Po niemiecku modlono się za zgromadzoną na dzisiejsze Eucharystii rodzinę Bożą, aby Pan uczynił wszystkich ochrzczonych podobnymi do siebie: w posłuszeństwie i pokorze, w ofiarności i miłości.

Na zakończenie celebrans modlił się: Boże, nasza ucieczko i nasza siło, wysłuchaj pokornej modlitwy Twojego Kościoła: Ty, który napełniasz nas synowską ufnością, spraw, abyśmy otrzymali w pełni to, o co z wiarą prosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Liturgia Eucharystyczna

W Liturgii Eucharystycznej użyto Drugiej Prefacji o działanie Ducha Świętego w Kościele. Następnie modlono się Pierwszą Modlitwą Eucharystyczną.

Po Komunii św. celebrans modlił się: „Ojcze, który w tym sakramencie zbawienia nakarmiłeś nas Ciałem i Krwią swojego Syna, daj nam świętego pasterza, który oświeci Twój lud prawdą Ewangelii i umocni go świadectwem życia. Przez Chrystusa, Pana naszego”.

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem wielkanocnej antyfony: „Królowo nieba wesel się” (Regina Caeli laetare).

st
 


 

POLECANE
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach tylko u nas
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach

Najpierw chciał uciszyć twórców podcastu, którzy nazwali go – poprawnie! - mężczyzną. Potem zaczął konkurować w sporcie przeciwko kobietom. Teraz transseksualista z Niemiec domaga się kary dla klubu fitness, który nie pozwolił mu podglądać nagich kobiet pod prysznicem.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury

- Podejrzany o zabójstwo pracownicy UW Mieszko R. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów - poinformował prokurator Piotr Antoni Skiba.

Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej tylko u nas
Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej

Kwestia mieszkania na ulicy Wąwozowej w Warszawie i braku jego wykazania w oświadczeniu majątkowym wzbudziła poruszenie opinii publicznej. Nie powinno to dziwić i zapewne nikogo nie dziwi. Wszak sprawa dotyczy Adama Bodnara człowieka o najwyższym, swego czasu poziomie zaufania co do jego profesjonalizmu, wiedzy, walorów moralnych etc.

Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment

- To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego - napisał prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża Leona XIV.

Jest nowy sondaż prezydencki Wiadomości
Jest nowy sondaż prezydencki

W najnowszym sondażu pracowni Atlas Intel na pierwszym miejscu znalazł się kandydat na prezydenta Karol Nawrocki z poparciem 29,1 proc. ankietowanych.

Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża Wiadomości
Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża

- Nie mogę doczekać się spotkania z papieżem Leonem XIV - napisał prezydent USA Donald Trump komentując wybór nowego papieża.

Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO Wiadomości
Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO

Rosja może być gotowa do wojny z NATO w ciągu roku od zakończenia wojny na Ukrainie – ostrzega szef holenderskiego wywiadu wojskowego.

Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża pilne
Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża

Po godz. 18 nad Kaplicą Sykstyńska pojawił się biały dym. To oznacza, że kardynałowie wybrali nowego papieża.

Nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki

Rafał Trzaskowski uzyskałby w wyborach 32,2 proc. głosów, Karol Nawrocki - 22,7 proc., Sławomir Mentzen - 13,5 proc., a Szymon Hołownia - 8,3 proc. głosów - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu".

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W weekend tramwajarze dokończą asfaltowanie ulicy Belwederskiej pomiędzy Chełmską i Gagarina. Prace będą prowadzone także na skrzyżowaniu z Gagarina. Roboty rozpoczną się w czwartek w nocy.

REKLAMA

Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.
Modlitwa kardynałów Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża
Modlitwa kardynałów / EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA

Liturgia słowa

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.

Pierwsze czytanie, z Księgi proroka Izajasza (Iz 61, 1-3a. 6a. 8b-9) mówiące o posłannictwie proroka zabrzmiało w języku angielskim. Drugie czytanie, z Listu do Efezjan, (4, 11-16) mówiące o budowie Kościoła po hiszpańsku. Ewangelię (J 15,9-15) – mówiącą o przykazaniu miłości odśpiewano po łacinie,

Homilia

Po proklamacji Ewangelii homilię wygłosił dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.

Kaznodzieja nawiązał na wstępie do obrazu z Dziejów Apostolskich, ukazującego wszystkich trwających jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa (por. Dz 1, 14). Zaznaczył, że właśnie to czyni Kościół na kilka godzin przed rozpoczęciem konklawe, błagając Ducha Świętego „o Jego światło i moc, aby został wybrany Papież, którego Kościół i ludzkość tak potrzebują znajdując się na tym trudnym i złożonym zakręcie historii”.

Kard. Re podkreślił znaczenie modlitwy a także konieczność, aby dokonując wyboru nowego papieża, „odrzucić wszelkie osobiste względy i mieć w umyśle i sercu tylko Boga Jezusa Chrystusa oraz dobro Kościoła i ludzkości”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego zauważył, że z tekstów liturgicznych tej celebracji płynie zaproszenie do braterskiej miłości, wzajemnej pomocy i zaangażowania na rzecz komunii kościelnej i powszechnego braterstwa ludzkiego.

- Wśród zadań każdego następcy Piotra jest rozwijanie komunii: komunii wszystkich chrześcijan z Chrystusem; komunii biskupów z Papieżem; komunii biskupów między sobą. Nie jest to wspólnota autoreferencyjna, ale całkowicie nastawiona na wspólnotę między ludźmi, narodami i kulturami, mająca na sercu, aby Kościół był zawsze domem i szkołą komunii - powiedział kard. Re.

Kaznodzieja przypomniał, że „jedność Kościoła jest upragniona przez Chrystusa; jedność, która nie oznacza uniformizacji, ale trwałą i głęboką komunię w różnorodnościach, o ile pozostaje się w pełnej wierności Ewangelii”. Dodał, że każdy papież reprezentuje Chrystusa na ziemi; „jest on skałą, na której zbudowany jest Kościół (por. Mt 16, 18)”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że wybór papieża dokonuje się w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie „wszystko sprzyja uświadomieniu sobie obecności Boga, przed którego obliczem pewnego dnia każdy będzie musiał stanąć na sąd”. Przytoczył także nadzieję wyrażoną przez św. Jana Pawła II, iż obraz Jezusa Sędziego, autorstwa Michała Anioła, przypomni każdemu o wielkości odpowiedzialności za powierzenie „kluczy najwyższej władzy” we właściwe ręce.

- Módlmy się zatem, aby Duch Święty, który w ciągu ostatnich stu lat obdarzył nas kolejnymi prawdziwie świętymi i wielkimi Papieżami, obdarzył nas nowym Papieżem według serca Bożego, dla dobra Kościoła i ludzkości.

Módlmy się, aby Bóg dał Kościołowi Papieża, który najlepiej będzie potrafił obudzić sumienia wszystkich oraz wyzwolić energie moralne i duchowe w dzisiejszym społeczeństwie, charakteryzującym się wielkim postępem technologicznym, ale mającym tendencję do zapominania o Bogu.

Dzisiejszy świat wiele oczekuje od Kościoła w zakresie ochrony tych fundamentalnych wartości ludzkich i duchowych, bez których współżycie ludzkie nie będzie lepsze ani nie przyniesie dobra przyszłym pokoleniom.

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła, wyjedna swoim macierzyńskim wstawiennictwem, aby Duch Święty oświecił umysły Kardynałów elektorów i sprawił, aby byli zgodni w wyborze Papieża, którego potrzebują nasze czasy – powiedział kard. Giovanni Battista Re na zakończenie swej homilii.

Modlitwa wiernych

Po wyznaniu wiary w modlitwie wiernych po francusku modlono się za Kościół święty, aby Pan zachował swoją Oblubienicę w prawdzie i świętości, w jedności i pokoju.

W używanym w Afryce języku swahili modlono się za kardynałów, których obowiązkiem będzie dokonanie wyboru papieża, aby Pan napełnił ich Duchem Rozumu i Rady, Mądrości i Rozeznania.

Po portugalsku modlono się za wszystkie narody ziemi, aby Pan prowadził  wszystkich ludzi ku budowaniu dobra i sprawiedliwości, solidarności i zgody.

W używanym w Indiach języku malajalam wzniesiono modlitwę za osoby potrzebujące wsparcia, aby Pan pocieszył wszystkich, którzy są uciskani przez nienawiść i przemoc, przez udrękę i rozpacz.

Po chińsku modlono się za zmarłego papieża Franciszka, aby Pan, który zna czas naszych narodzin i śmierci przyjął go do pełni życia wiecznego, w które wierzył i na które miał nadzieję podczas swego pielgrzymowania na ziemi.

Po niemiecku modlono się za zgromadzoną na dzisiejsze Eucharystii rodzinę Bożą, aby Pan uczynił wszystkich ochrzczonych podobnymi do siebie: w posłuszeństwie i pokorze, w ofiarności i miłości.

Na zakończenie celebrans modlił się: Boże, nasza ucieczko i nasza siło, wysłuchaj pokornej modlitwy Twojego Kościoła: Ty, który napełniasz nas synowską ufnością, spraw, abyśmy otrzymali w pełni to, o co z wiarą prosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Liturgia Eucharystyczna

W Liturgii Eucharystycznej użyto Drugiej Prefacji o działanie Ducha Świętego w Kościele. Następnie modlono się Pierwszą Modlitwą Eucharystyczną.

Po Komunii św. celebrans modlił się: „Ojcze, który w tym sakramencie zbawienia nakarmiłeś nas Ciałem i Krwią swojego Syna, daj nam świętego pasterza, który oświeci Twój lud prawdą Ewangelii i umocni go świadectwem życia. Przez Chrystusa, Pana naszego”.

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem wielkanocnej antyfony: „Królowo nieba wesel się” (Regina Caeli laetare).

st
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe