Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.
Modlitwa kardynałów Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża
Modlitwa kardynałów / EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA

Liturgia słowa

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.

Pierwsze czytanie, z Księgi proroka Izajasza (Iz 61, 1-3a. 6a. 8b-9) mówiące o posłannictwie proroka zabrzmiało w języku angielskim. Drugie czytanie, z Listu do Efezjan, (4, 11-16) mówiące o budowie Kościoła po hiszpańsku. Ewangelię (J 15,9-15) – mówiącą o przykazaniu miłości odśpiewano po łacinie,

Homilia

Po proklamacji Ewangelii homilię wygłosił dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.

Kaznodzieja nawiązał na wstępie do obrazu z Dziejów Apostolskich, ukazującego wszystkich trwających jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa (por. Dz 1, 14). Zaznaczył, że właśnie to czyni Kościół na kilka godzin przed rozpoczęciem konklawe, błagając Ducha Świętego „o Jego światło i moc, aby został wybrany Papież, którego Kościół i ludzkość tak potrzebują znajdując się na tym trudnym i złożonym zakręcie historii”.

Kard. Re podkreślił znaczenie modlitwy a także konieczność, aby dokonując wyboru nowego papieża, „odrzucić wszelkie osobiste względy i mieć w umyśle i sercu tylko Boga Jezusa Chrystusa oraz dobro Kościoła i ludzkości”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego zauważył, że z tekstów liturgicznych tej celebracji płynie zaproszenie do braterskiej miłości, wzajemnej pomocy i zaangażowania na rzecz komunii kościelnej i powszechnego braterstwa ludzkiego.

- Wśród zadań każdego następcy Piotra jest rozwijanie komunii: komunii wszystkich chrześcijan z Chrystusem; komunii biskupów z Papieżem; komunii biskupów między sobą. Nie jest to wspólnota autoreferencyjna, ale całkowicie nastawiona na wspólnotę między ludźmi, narodami i kulturami, mająca na sercu, aby Kościół był zawsze domem i szkołą komunii - powiedział kard. Re.

Kaznodzieja przypomniał, że „jedność Kościoła jest upragniona przez Chrystusa; jedność, która nie oznacza uniformizacji, ale trwałą i głęboką komunię w różnorodnościach, o ile pozostaje się w pełnej wierności Ewangelii”. Dodał, że każdy papież reprezentuje Chrystusa na ziemi; „jest on skałą, na której zbudowany jest Kościół (por. Mt 16, 18)”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że wybór papieża dokonuje się w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie „wszystko sprzyja uświadomieniu sobie obecności Boga, przed którego obliczem pewnego dnia każdy będzie musiał stanąć na sąd”. Przytoczył także nadzieję wyrażoną przez św. Jana Pawła II, iż obraz Jezusa Sędziego, autorstwa Michała Anioła, przypomni każdemu o wielkości odpowiedzialności za powierzenie „kluczy najwyższej władzy” we właściwe ręce.

- Módlmy się zatem, aby Duch Święty, który w ciągu ostatnich stu lat obdarzył nas kolejnymi prawdziwie świętymi i wielkimi Papieżami, obdarzył nas nowym Papieżem według serca Bożego, dla dobra Kościoła i ludzkości.

Módlmy się, aby Bóg dał Kościołowi Papieża, który najlepiej będzie potrafił obudzić sumienia wszystkich oraz wyzwolić energie moralne i duchowe w dzisiejszym społeczeństwie, charakteryzującym się wielkim postępem technologicznym, ale mającym tendencję do zapominania o Bogu.

Dzisiejszy świat wiele oczekuje od Kościoła w zakresie ochrony tych fundamentalnych wartości ludzkich i duchowych, bez których współżycie ludzkie nie będzie lepsze ani nie przyniesie dobra przyszłym pokoleniom.

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła, wyjedna swoim macierzyńskim wstawiennictwem, aby Duch Święty oświecił umysły Kardynałów elektorów i sprawił, aby byli zgodni w wyborze Papieża, którego potrzebują nasze czasy – powiedział kard. Giovanni Battista Re na zakończenie swej homilii.

Modlitwa wiernych

Po wyznaniu wiary w modlitwie wiernych po francusku modlono się za Kościół święty, aby Pan zachował swoją Oblubienicę w prawdzie i świętości, w jedności i pokoju.

W używanym w Afryce języku swahili modlono się za kardynałów, których obowiązkiem będzie dokonanie wyboru papieża, aby Pan napełnił ich Duchem Rozumu i Rady, Mądrości i Rozeznania.

Po portugalsku modlono się za wszystkie narody ziemi, aby Pan prowadził  wszystkich ludzi ku budowaniu dobra i sprawiedliwości, solidarności i zgody.

W używanym w Indiach języku malajalam wzniesiono modlitwę za osoby potrzebujące wsparcia, aby Pan pocieszył wszystkich, którzy są uciskani przez nienawiść i przemoc, przez udrękę i rozpacz.

Po chińsku modlono się za zmarłego papieża Franciszka, aby Pan, który zna czas naszych narodzin i śmierci przyjął go do pełni życia wiecznego, w które wierzył i na które miał nadzieję podczas swego pielgrzymowania na ziemi.

Po niemiecku modlono się za zgromadzoną na dzisiejsze Eucharystii rodzinę Bożą, aby Pan uczynił wszystkich ochrzczonych podobnymi do siebie: w posłuszeństwie i pokorze, w ofiarności i miłości.

Na zakończenie celebrans modlił się: Boże, nasza ucieczko i nasza siło, wysłuchaj pokornej modlitwy Twojego Kościoła: Ty, który napełniasz nas synowską ufnością, spraw, abyśmy otrzymali w pełni to, o co z wiarą prosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Liturgia Eucharystyczna

W Liturgii Eucharystycznej użyto Drugiej Prefacji o działanie Ducha Świętego w Kościele. Następnie modlono się Pierwszą Modlitwą Eucharystyczną.

Po Komunii św. celebrans modlił się: „Ojcze, który w tym sakramencie zbawienia nakarmiłeś nas Ciałem i Krwią swojego Syna, daj nam świętego pasterza, który oświeci Twój lud prawdą Ewangelii i umocni go świadectwem życia. Przez Chrystusa, Pana naszego”.

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem wielkanocnej antyfony: „Królowo nieba wesel się” (Regina Caeli laetare).

st
 


 

POLECANE
To dziś uczynię. Marszałek Hołownia złożył deklarację z ostatniej chwili
"To dziś uczynię". Marszałek Hołownia złożył deklarację

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w poniedziałek podpisze postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego. Wyraził nadzieję, że zostanie ono opublikowane jeszcze tego dnia

Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo z ostatniej chwili
Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo

Szokujące informacje nt. brudnych kulisów kampanii prezydenckiej zdradził w poniedziałek tygodnik "Wprost".

Co to za chory pomysł. Burza po programie TVN gorące
"Co to za chory pomysł". Burza po programie TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec tylko u nas
Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec

Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeit (FAZ) opublikowała w ostatnich dniach bardzo interesującą relacją na temat przemian na niemieckim rynku pracy, dotyczącą także Polaków.

Efekt Tuska. Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie gorące
"Efekt Tuska". Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50 - krotnie - przekazały PAP Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują OZE, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Będziemy pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii. Z zachodu na wschód kraju będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny. Upał utrzyma się jeszcze jedynie na krańcach południowo-wschodnich. Pochmurna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie także z burzami, przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. Wystawiono dziesiątki mandatów z ostatniej chwili
Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. "Wystawiono dziesiątki mandatów"

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał, że członkowie Ruchu Obrony Granic (ROG) zostali ukarani przez policję licznymi mandatami. W sprawie jednej z osób prokuratura wszczęła śledztwo.

Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS z ostatniej chwili
Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS

Stany Zjednoczone nałożą dodatkowe 10-procentowe cła na każdy kraj sprzyjający polityce BRICS - zapowiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump. W brazylijskim Rio de Janeiro trwa dwudniowy szczyt tej nieformalnej organizacji.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi remonty ruszyły pełną parą. Warszawiacy i turyści, którzy odwiedzają stolicę, muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami w mieście.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

REKLAMA

Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.
Modlitwa kardynałów Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża
Modlitwa kardynałów / EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA

Liturgia słowa

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.

Pierwsze czytanie, z Księgi proroka Izajasza (Iz 61, 1-3a. 6a. 8b-9) mówiące o posłannictwie proroka zabrzmiało w języku angielskim. Drugie czytanie, z Listu do Efezjan, (4, 11-16) mówiące o budowie Kościoła po hiszpańsku. Ewangelię (J 15,9-15) – mówiącą o przykazaniu miłości odśpiewano po łacinie,

Homilia

Po proklamacji Ewangelii homilię wygłosił dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.

Kaznodzieja nawiązał na wstępie do obrazu z Dziejów Apostolskich, ukazującego wszystkich trwających jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa (por. Dz 1, 14). Zaznaczył, że właśnie to czyni Kościół na kilka godzin przed rozpoczęciem konklawe, błagając Ducha Świętego „o Jego światło i moc, aby został wybrany Papież, którego Kościół i ludzkość tak potrzebują znajdując się na tym trudnym i złożonym zakręcie historii”.

Kard. Re podkreślił znaczenie modlitwy a także konieczność, aby dokonując wyboru nowego papieża, „odrzucić wszelkie osobiste względy i mieć w umyśle i sercu tylko Boga Jezusa Chrystusa oraz dobro Kościoła i ludzkości”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego zauważył, że z tekstów liturgicznych tej celebracji płynie zaproszenie do braterskiej miłości, wzajemnej pomocy i zaangażowania na rzecz komunii kościelnej i powszechnego braterstwa ludzkiego.

- Wśród zadań każdego następcy Piotra jest rozwijanie komunii: komunii wszystkich chrześcijan z Chrystusem; komunii biskupów z Papieżem; komunii biskupów między sobą. Nie jest to wspólnota autoreferencyjna, ale całkowicie nastawiona na wspólnotę między ludźmi, narodami i kulturami, mająca na sercu, aby Kościół był zawsze domem i szkołą komunii - powiedział kard. Re.

Kaznodzieja przypomniał, że „jedność Kościoła jest upragniona przez Chrystusa; jedność, która nie oznacza uniformizacji, ale trwałą i głęboką komunię w różnorodnościach, o ile pozostaje się w pełnej wierności Ewangelii”. Dodał, że każdy papież reprezentuje Chrystusa na ziemi; „jest on skałą, na której zbudowany jest Kościół (por. Mt 16, 18)”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że wybór papieża dokonuje się w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie „wszystko sprzyja uświadomieniu sobie obecności Boga, przed którego obliczem pewnego dnia każdy będzie musiał stanąć na sąd”. Przytoczył także nadzieję wyrażoną przez św. Jana Pawła II, iż obraz Jezusa Sędziego, autorstwa Michała Anioła, przypomni każdemu o wielkości odpowiedzialności za powierzenie „kluczy najwyższej władzy” we właściwe ręce.

- Módlmy się zatem, aby Duch Święty, który w ciągu ostatnich stu lat obdarzył nas kolejnymi prawdziwie świętymi i wielkimi Papieżami, obdarzył nas nowym Papieżem według serca Bożego, dla dobra Kościoła i ludzkości.

Módlmy się, aby Bóg dał Kościołowi Papieża, który najlepiej będzie potrafił obudzić sumienia wszystkich oraz wyzwolić energie moralne i duchowe w dzisiejszym społeczeństwie, charakteryzującym się wielkim postępem technologicznym, ale mającym tendencję do zapominania o Bogu.

Dzisiejszy świat wiele oczekuje od Kościoła w zakresie ochrony tych fundamentalnych wartości ludzkich i duchowych, bez których współżycie ludzkie nie będzie lepsze ani nie przyniesie dobra przyszłym pokoleniom.

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła, wyjedna swoim macierzyńskim wstawiennictwem, aby Duch Święty oświecił umysły Kardynałów elektorów i sprawił, aby byli zgodni w wyborze Papieża, którego potrzebują nasze czasy – powiedział kard. Giovanni Battista Re na zakończenie swej homilii.

Modlitwa wiernych

Po wyznaniu wiary w modlitwie wiernych po francusku modlono się za Kościół święty, aby Pan zachował swoją Oblubienicę w prawdzie i świętości, w jedności i pokoju.

W używanym w Afryce języku swahili modlono się za kardynałów, których obowiązkiem będzie dokonanie wyboru papieża, aby Pan napełnił ich Duchem Rozumu i Rady, Mądrości i Rozeznania.

Po portugalsku modlono się za wszystkie narody ziemi, aby Pan prowadził  wszystkich ludzi ku budowaniu dobra i sprawiedliwości, solidarności i zgody.

W używanym w Indiach języku malajalam wzniesiono modlitwę za osoby potrzebujące wsparcia, aby Pan pocieszył wszystkich, którzy są uciskani przez nienawiść i przemoc, przez udrękę i rozpacz.

Po chińsku modlono się za zmarłego papieża Franciszka, aby Pan, który zna czas naszych narodzin i śmierci przyjął go do pełni życia wiecznego, w które wierzył i na które miał nadzieję podczas swego pielgrzymowania na ziemi.

Po niemiecku modlono się za zgromadzoną na dzisiejsze Eucharystii rodzinę Bożą, aby Pan uczynił wszystkich ochrzczonych podobnymi do siebie: w posłuszeństwie i pokorze, w ofiarności i miłości.

Na zakończenie celebrans modlił się: Boże, nasza ucieczko i nasza siło, wysłuchaj pokornej modlitwy Twojego Kościoła: Ty, który napełniasz nas synowską ufnością, spraw, abyśmy otrzymali w pełni to, o co z wiarą prosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Liturgia Eucharystyczna

W Liturgii Eucharystycznej użyto Drugiej Prefacji o działanie Ducha Świętego w Kościele. Następnie modlono się Pierwszą Modlitwą Eucharystyczną.

Po Komunii św. celebrans modlił się: „Ojcze, który w tym sakramencie zbawienia nakarmiłeś nas Ciałem i Krwią swojego Syna, daj nam świętego pasterza, który oświeci Twój lud prawdą Ewangelii i umocni go świadectwem życia. Przez Chrystusa, Pana naszego”.

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem wielkanocnej antyfony: „Królowo nieba wesel się” (Regina Caeli laetare).

st
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe